Mobiilit toimivat 3G-verkossa hitaammin kuin PC?

Hidas Sonera-verkko

Noin viikon verran olen testannut nyt kahden älypuhelimen toimintaa (3G Nopea Telefinland) Soneran verkossa talossani ja samaan aikaan käytän pc-koneessani (Linux) samaa 3G-verkkoa. Selaa mitä sivustoja tahansa niin tulos on lähes aina sama: pc-kone avaa sivut huomattavasti nopeammin kuin älypuhelimet (Samsung ja HTC). Mistä ihmeestä tämä johtuu? Onhan kyseessä sama sijainti (OK-talo). Olen myös testannut älypuhelinten toimintaa samassa huoneessa missä pc-koneeni on ei yhtään sen nopeami toiminta. Selaimet avaavat lisäksi sivustojen mobiilisivustomalleja joten siltäkään osin ei pitäisi olla tämä mikään tekosyy.

Kaikenkaikkiaan alueellani ( 7km kaupungin keskustan ulkopuolella) on 3G-verkko hidastunut huomattavasti viimeisen vuoden aikana. Soneran verkko on surkean hidas eikä firma ole tehnyt mitään parantaakseen tilannetta. Erityisesti tämän vuoden alusta lähtien on tapahtunut selvää hidastumista. Ei tätä pc:n toimintaakaan voi pitää nopeana mutta nämä älypuhelinyhteydet ovat olleet suorastaan järkyttävän hitaita. Tässä liikutaan jo suorastaan petoksen rajamailla...

4

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3G = NEEKERI?

      Soneralla kuten muillakin teleoperaattoreilla on prioriteettijärjestys tämä:

      1. Hätäpuhelut
      2. Muut tavallise mobiilpuhelut
      3. 4G
      4. 3G

      Kun verkossa vähänkin tungosta jätetään juuri 3G-käyttäjät mopen osaan. Tämä on sinänsä hämmästyttävää sillä 4G:n käyttäjät multimediatuijotuksineen (HD-videot ym) kuormittavat tänään verkkoa kaikkein eniten.

      • fafo

        2G, 3G, 4G ovat erillisiä verkkoja, omat tukiasemalaitteistot ja runkoyhteydet.

        4G käyttäjät EIVÄT siis kuormita 3G käyttäjiltä verkkoa. Pikemminkin 4G käyttäjät antavat tilaa sinne tukkoiseen 3G verkkoon, kun eivät ole syömässä sitä 3G verkon kaistaa.

        4G verkossa ei sitäpaitsi liiku puhelut ollenkaan, on ihan puhtaasti vain nettikäyttöön.

        2G ja 3G verkoissa liikkuu sekä puhelut että netti, ja puhelut on aina tosiaan suuremmalla prioriteetillä kuin netti.


    • Vika on tiedossa

      Joo toi on testattu ja tutkittu juttu: mitä uudempi älypuhelin, sitä hitaampi on sen tiedonsiirtoyhteys. Samsungilla on tällä hetkellä markkinoitten nopeimmat älypuhelineten uusimmat mallit. Ex-Nokialla on neljänneksi nopein. Vika on siis älypuhelimessasi.

    • PPAP2

      yleinen hidastuminen johtuu käyttäjämäärien noususta, eikä niinkään mistään muusta. erityistä hidastumista tapahtuu yleensä klo 20.00-22.00 arkipäivisin. edellisen lisäksi pitää muistaa, että mobiili on mobiilia, eikä mobiili laatu ole juurikaan verrattavissa kiinteään yhteyteen. mitä taas tulee kännyjen tiedonsiirtonopeuksiin, riippuu se komponenttien laadusta. jos puhelimeen on asennettu esmes tuki 7mbs tiedonsiirrolle, niin se maksimi jonka ko. puhelimella voi saavuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      139
      7687
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      28
      2952
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      333
      1863
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      271
      1514
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      121
      1319
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1179
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1082
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      986
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      962
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      941
    Aihe