508 farmari TM testissä

Oli hienosti 10:nen parhaan joukossa: pienin kulutus, kaikki ajo-ominaisuuteen liittyvät asiat tosin porukan huonoimmat, mutta paras äänissä:"peugeotin äänimaailma kauniisti sanottuna monipuolinen.." alkaen hitaissa nopeuksissa voimansiirron hammaspyörien ujelluksella...no tuttua meille pösön omistajille, nopeuden määrittely käy helposti, ei haittaa vaikka nopeusmittari ei toimi..sekin tuttua pösössä, erilaiset mittaristo ongelmat, mutta: 80kmh asti laatikko ujeltaa, sen jälkeen satasen vauhdissa alkaa ratti täriseen, 120kmh ja siitä ylöspäin tärisee koko auto ja kuski, eili nopeuden määrittäminen käy helposti
2368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hyvä autohan se 508 aikanakin kokemuksien mukaan:

"Automalli: 508 SW Active hdi 115
Vaihteisto: 5v manuaali
Mihin kokemukset perustuvat: vuokra-auto, 10 päivää, noin 1300 km

- tuulen suhinat kuuluivat yllättävän pahasti. Ensin luulin jomman kumman takaikkunan olevan raollaan, mutta eipä ollut.
- takakontin suojapeite takelteli jatkuvasti. Kerran toinen stoppareista jumiutui rullakotelon sisään, eikä peite meinannut kelautuu lainkaan ulos.
- ratissa on nappuloita kuin tietokoneessa, mutta järjestys lienee ulkonäköön perustuva pikemmin kuin käytettävyyteen.
- kuskin penkki on aivan hanurista. Istuinosa on lyhyt ja vailla kallistussäätöä. Ei sovi pitkäjalkaiselle.
- yksialueisen manuaali-ilmastoinnin säädöt on tehty taas ulkonäön vuoksi, ei käytettävyyden. Puhallinnopeuden säätö painonapein on tosi hankala, miksi ei voi olla kierrettävää säätöä?
- 115 heppaa on tämän painoiseen autoon liian vähän. Vaihteiston välitykset ovat kulutuksen kannalta varmaan hyvät, mutta 3-vaihde on aika pitkä vuoristoteille ja viitonen lyhyt motarille. Italiassa on rajoituksena 130, joten tällä asialla on merkitystä.
- mittariston valot ym olivat lasten mielestä kivan näköiset, mutta ohjaamon yleisilmeessä oli silmäkarkkia enemmän kuin toiminnallisuutta.
- kääntösäde! U-käännös sujuisi mukavimmin Malmin lentokentällä.
- takapenkin keskipaikka oli ainakin 10-vuotiaalle todella epämukava.
- takaikkunoiden lukitus kytki samalla lapsilukot molempiin takaoviin. Perinteiset ovikohtaiset lapsilukot ja erillinen takaikkunoiden lukitus ovat paremmat.
- mukitelineet kojelaudassa ovat huonot ja vaaralliset. Puolen litran kokispullo putosi töyssyssä kuskin jalkatilaan!

Halpahan tämä on varsinkin perusmallina, ja sen huomaa. Moni asia on jäänyt vähän kesken."

"(Auto: 2011 508 2.0 HDI 140 Allure, 79tkm)

Autoa ostaessa kannattaa käydä vähän nurkkapyöritystä pidemmällä koeajolla...

Tuulisella ja uraisella tiellä ajamiseen saa keskittyä ihan tosissaan, tai ajo näyttää kuin juopon horjahtelulta.
Länsiväylä Espoosta Helsinkiin on hyvä esimerkki. Urissa saa pitää ratista kiinni, mutta kun mereltä alkaa puhaltaa tuuli, niin auto suorastaan heilahtaa kun joutuu sivutuuleen ja yksi kaista ei meinaa riittää, vaikka ratti pysyy täysin suorassa.

Eniten kuitenkin ajettavuudessa hatuttaa "vaeltelu" tyynillä säällä ja tasaisellakin pinnalla. Ratti pysyy suorassa, mutta auto lipuu hiljaa kaistan välissä puolelta toiselle, jolloin aina toisella reunalla on pakko tehdä korjausliike ja auto tuntuu jäävän kaartamaan hitaasti siihen korjattuun suuntaan, vaikka ratti olisikin suorassa.

Liekkö sitten alustassa jotain väljää, mutta ei ainakaan huollon mukaan.

Mutta pieni pettymys tää 508 on ajettavuudeltaan ollut kun on autoon ehtinyt vähän tutustua kuukauden ja 3tkm aikana. Tähän päälle kun laskee sen, ettei auto ole toiminut päivääkään ilman vikoja, niin ei voi kovin vahvaa suositusta ostolle antaa.

Kesäkelejä ja seuraavaa takuukorjausta odotellessa, jos ei ala luotettavuus/ajettavuus parantua, niin jäänee itselläni tuttavuus ranskalaisiin kovin lyhyeksi"

"Piti mennä ajamaan 508 thp pösöä. Mut kaupassa ei ollut niin myyjä antoi vuosimallia 2011 ja 61 tkm ajetun vaihtoauton. Eipä siinä mitään kun ajamaan. Läksin airportin myymälästä kohti Tuusulan tietä. Huomasin et savua tulee auton takaa joten jatkoin kiihdyttelyä kun veikkasin et kone tukossa. Sitten käännyin vanhalle tuusulantielle ja savu lisääntyi. Auto seis ja konepellin alta tulikin jo kunnon savut ja öljy lätäkkö oli tienpintareella. Menin autoon sammuttamaan koneen niin nyt vasta oli tullut varoitus valot ja stop engine ! Soitin myyjälle ja pösö jäi hinuria odottamaan ja tulin myyjän kyydissä alfalla pois. Eli sellainen koeajo :( muuten pösö ei ollut hassumpi mielestäni moottori aika laiska. Ja auto tuntui tosiaan käytetyltä. Ja nitinöitäkin korista lähti. Eli ei ranskiksia !"

"Äsken tulin töistä kotiin suht tuoreella 508 farkkutaxilla ja eipä voi sanoa et olis ollu mitään noista (eleetön, hiljainen, tasainen) kyytin taso. Ranskalaisesta pehmeydestä ei ollut mitään tietoa paitsi takapenkissä mikä oli ihan hirveä istuttava (liian pehmeä eikä tukenut reisiä yhtään alaselkää painoi joku istuimen ja selkänojan saumassa) sen 25 km, jonka kyydissä olin. Jo hiljaisilla vauhdeilla koko auto ihmeellisesti täristi, erilaisia natinoita ja nitinöitä kuului sieltä täältä, joku osa resonoi takapenkin molemmilla reunoilla, siltojen liikuntasaumat täräyttivät autoa huomattavasti jne. :-\

Aattelin et ei hitto, kaikenlaisilla vehkeillä sitä taksia ajetaankin. Olen istunut aika monen merkkisessä taksissa takapenkillä eikä esim. 322 tkm ajetussa Skodan Scoutissa kuulunut mitään vastaavia hälyääniä eikä kyl ilman mittariin katsomista olis huomannu et skotalla oli matkattu jo niin pitkälle.

Ekan kerran elämässäni pököttitaksiin jouduin ja toivottavasti myös viimeistä kertaa (ainakin näin selvinpäin) kun ei ollut mikään hyvä kokemus... ::)"

Äänestä

Mikäs se Skoda Scout on???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


407sw kohta exonneks kirjoitti:

Oli hienosti 10:nen parhaan joukossa: pienin kulutus, kaikki ajo-ominaisuuteen liittyvät asiat tosin porukan huonoimmat, mutta paras äänissä:"peugeotin äänimaailma kauniisti sanottuna monipuolinen.." alkaen hitaissa nopeuksissa voimansiirron hammaspyörien ujelluksella...no tuttua meille pösön omistajille, nopeuden määrittely käy helposti, ei haittaa vaikka nopeusmittari ei toimi..sekin tuttua pösössä, erilaiset mittaristo ongelmat, mutta: 80kmh asti laatikko ujeltaa, sen jälkeen satasen vauhdissa alkaa ratti täriseen, 120kmh ja siitä ylöspäin tärisee koko auto ja kuski, eili nopeuden määrittäminen käy helposti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu