http://www.kp24.fi/uutiset/Default.aspx?newsid=364575
" Kuntataloudet Oulun eteläisen alueella ovat maan huonoimmat. Siksi kuntajakoselvittäjä Eero Laesterän mielestä kaikilla pitäisi olla huoli palveluista eikä vain rajojen säilymisestä. "
Kaikissa kunnissa Keskusta on ollut yksin vallassa vuosikymmeniä. Tässä on tulos: talous kuralla ja kuntien välisestä yhteistyöstä ei ole toivoakaan. Ainoana positiivisena asiana kuntajakoselvittäjänä näki perheiden korkeat lapsiluvut. Josko äänestettäisiin tulevissa vaaleissa paremmin?
" Kuntataloudet Oulun eteläisen alueella ovat maan huonoimmat. Siksi kuntajakoselvittäjä Eero Laesterän mielestä kaikilla pitäisi olla huoli palveluista eikä vain rajojen säilymisestä. "
Kaikissa kunnissa Keskusta on ollut yksin vallassa vuosikymmeniä. Tässä on tulos: talous kuralla ja kuntien välisestä yhteistyöstä ei ole toivoakaan. Ainoana positiivisena asiana kuntajakoselvittäjänä näki perheiden korkeat lapsiluvut. Josko äänestettäisiin tulevissa vaaleissa paremmin?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mikä on se puolue joka ajaisi kunnat yhteen, keskustelisi vilkkaasti ja nostaisi talouden nousuun ?
Voisi varmaan aloittaa äänestämällä Perussuomalaisia, Vihreitä, Kokoomusta, SDP:tä ja Vasemmistoliittoa niin nähtäisiin viimein että olisiko niillä jotain muita eväitä tähän tilanteeseen. Kepu on jo tuhonsa täällä tehnyt. Ainakin kaikkialla muualla Suomessa toisenlaiset koalitiot kuin Kepun yksinkertainen (ja todellakin yksinkertainen) enemmistö on tuottaneet parempaa tulosta.
Jos verrataan muuta maata samankokoisia kuntia jotka sijaitsevat yhtä kaukana isoista kasvukeskuksista. Tilanne on kaikissa sama, ihan sama kuka siellä päättää. Ja sitäpaitsi paikalliset ihmiset valitsee puolueen ja ihmiset äänestämällä. PULINAT POIS, KANSA ON PUHUNUT !
Kyllä se talouskin ylöspäin kääntyy kunhan saavat ydinvoimalan rakennustyöt käyntiin. Nyt pitäisi alkaa panostaa matkatyömiesten viihdepalveluiden järjestämiseen, löytyykö verevää naisia jotka ovat valmiita kynimään polakit ja muut baltit rahoistaan kun tulevat hurvittelemaan Ylivieskan yöelämään. Nyt pitäisi rakentaa ravintolakeskus, (tunti)majoitusmahdollisuuksin ja aloittaa pienimuotoisen betonilähiön rakentaminen työtätekevien naisten kodeiksi. Ylivieska tarttee rahhaa ja rakennus miehet lämpöä ja lähheisyyttä tää on Win-Win tilanne ja se pittää hyövyntää..
http://www.youtube.com/watch?v=oXVfEy5iAn8
"kuntarakennelain velvoittavan Raahen, Pyhäjoen ja Siikajoen tekemään yhteisen kuntajakoselvityksen. Koska kunnat eivät ole itse saaneet selvitystä liikkeelle, asettanee ministeriö alueelle valtion erityisen kuntajakoselvityksen. Ministeriö tarjoaa myös Kalajoen kaupungille ja Merijärven kunnalle mahdollisuutta osallistua selvitykseen."
Tämän takia ei näköjään Kalajoki ja Merijärvi lähtenyt Ylivieskan mukaan. Jos nuo rannikko kaupungit liittyisi yhteen, niin kaupungilla olisi eniten rantaviivaa koko suomessa :D
"Julkisuuteen vuotaneen kuntakartan mukaan Kalajoen pitäisi liittyä yhteen Alavieskan, Ylivieskan, Sievin, Nivalan ja Haapaveden kanssa. "Siellä idempänä on varmasti yhtä fiksua porukkaa kuin täällä rannikollakin, mutta sellaisia luontaisia yhteyksiä meillä vaan ei käytännössä ole", Puoskari toteaa.
Hänen mukaansa Kalajoen kaupungin yhteistyökumppanit löytyvät ennen muuta rannikolta. Tärkeitä kaupunkeja ovat esimerkiksi Kokkolan ja Raahe. Lisäksi yhteistyökuviot pohjoisen naapurin, Pyhäjoen kanssa ovat tiivistyneet."
http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/ministeriolta-tulossa-maarays-raahen-alueen-kuntajakoselvityksesta/664414/
http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/kalajoen-puoskari-suunnitelma-tehty-ilman-paikallistuntemusta/563757/
Kalajoeltakin matka jatkuu usein Raaheen tai Ouluun. Miksi liittyä Haapaveden kanssa?
"Ainoana positiivisena asiana kuntajakoselvittäjänä näki perheiden korkeat lapsiluvut. Josko äänestettäisiin tulevissa vaaleissa paremmin? "
Noh... tuo korkea lapsiluku viittaa lestadiolaisuuteen ja "oikea uskovainen äänestää sitä mitä käsketään, eli Kekustaa"
Olihan tuo suoranainen ihmetys ja kauhistus, kun pressanvaaleissa Haavisto oli saanut Merijärveltä äänen, sitä taivastelivat oikein tv-haastattelussa jne...