Pakastehyönteiset

heduHog

Hei,

Olen tässä pitkään pohtinut siilin hankintaa, ja nyt olen tehnyt päätöksen että siili tulee meidän talouteen, joskaan ei kuitenkaan vielä puoleen vuoteen, sillä kerään vielä tietoa ja laittelen kaappia rauhoissa valmiiksi yms.

Olen tässä pohtinut että aloittelisin jo ruokakasvatusta siilin tuloa silmällä pitäen.
Täten siis kysyn, että voiko siili syödä pakastettuja hyönteisiä? Sulatettuna tietenkin...

Ajattelin että jos aloittelisin tuota ruokavarastoa kartuttamaan pakkaseen, jotta olisi sitten jo pienoinen setti siellä valmiina kunnes siili tulee, ja sitten jatkella ruokakasvatusta tietty kun siili on muuttanut.

Muutoin en niin kiirehtisii ruokien kanssa, voisin ne alkuun kaupasta ostaakkin, mutta ajattelin että ennen siilin tuloa voisin opetella / perehtyä rauhoissa ruokakasvatukseen jotta homma olisi sitten hanskassa ja sujuvasti käynnissä kun siili sitten viimein talouteen tulee.

Ruokakasvatusta olisi ainakin alkuun tarkoitus aloitella jauhomadoilla/Jauhopukeilla ja sirkoilla.

Olen myös kuullut että mm. jauhomatoihin voi kehittyä punkkeja. Ovatko nämä vaarallisia siileille tai ihmisille itselleen?

1

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pallokas

      Hei!

      Siili voi syödä pakastettuja hyönteisiä sulatettuna, ja säilykehyönteisten pakastaminen onkin järkevää. Avatun purkin sisältö menee nimittäin pahaksi parissa päivässä, mutta pakastimessa säilyy pitkään. Meillä pakastetaan myös esim. jauhopukkeja, sillä matofarmimme tuottaa erittäin runsaasti niin matoja, koteloita kuin koppakuoriaisiakin. Koppakuoriaiset ovat siilille hyvää ja terveellistä ravintoa, joten on mukavaa, että niitä löytyy pakkasesta.

      Ruokahyönteisten säiliöihin voi tosiaan tulla varastopunkkiongelma, jos niissä on kosteutta eikä ilmanvaihto pelaa kunnolla. Meillä jauhomatopurkissa ei ole kantta ollenkaan, ja koppakuoriaiset ovat faunaboksissa, jonka ilmanvaihto toimii hyvin. Niinpä varastopunkit ovat pysytelleet poissa. Sen sijaan akaattikotiloiden kanssa punkkiongelmaa on ollut, koska pohjaturpeen pitää olla aina kosteaa ja kannen sellainen, etteivät etanat pääse karkuun. En tiedä kuinka haitallisia varastopunkit ovat, mutta ainakin ne ovat niin ällöjä, että vaihdan heti turpeet, kun huomaan niitä kotiloitteni asumuksessa.

      Suomen Siiliyhdistyksen keskustelupalstalta saa parhaat ja luotettavimmat vastaukset siiliaiheisiin kysymyksiin, joten kannattaa käydä siellä kyselemässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1710
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1304
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe