pastori ylpeä sateenkaarimessustaan

16+4

http://yle.fi/uutiset/elakoityva_pastori_on_ylpea_sateenkaarimessustaan/7243143

"Koho-Leppänen oli järjestämässä vuoden alussa Lahteen ensimmäistä sateenkaarimessua. Tapahtuman järjestämiseen osallistui Lahden seurakuntayhtymästä muutamia tahoja. Messu saatiin järjestettyä, vaikkakin soraäänten säestämänä.

– Vielä tarvitsemme asenteen muokkausta ja suvaitsevaisuuden kasvua, Koho-Leppänen arvioi. "

Ei todellakaan ole hyvä asia olla suvaitsevainen syntiä kohtaan.

Jes.5
20. Voi niitä, jotka sanovat pahan hyväksi ja hyvän pahaksi, jotka tekevät pimeyden valkeudeksi ja valkeuden pimeydeksi, jotka tekevät karvaan makeaksi ja makean karvaaksi!
21. Voi niitä, jotka ovat viisaita omissa silmissään ja ymmärtäväisiä omasta mielestänsä!

1.Tim.2
11. Oppikoon nainen hiljaisuudessa, kaikin puolin alistuvaisena;
12. mutta minä en salli, että vaimo opettaa, enkä että hän vallitsee miestänsä, vaan eläköön hän hiljaisuudessa.
13. Sillä Aadam luotiin ensin, sitten Eeva;
14. eikä Aadamia petetty, vaan nainen petettiin ja joutui rikkomukseen.
15. Mutta hän on pelastuva lastensynnyttämisen kautta, jos hän pysyy uskossa ja rakkaudessa ja pyhityksessä ynnä siveydessä.

10

141

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+1

      Nykyään kuulee paljon puhetta suvaitsevaisuudesta. Siitä kuinka ihminen saa vapaasti pitää kiinni vakaumuksestaan ja hyväksyy sen, että toiset pitävät kiinni omastaan. Annetaan toisten olla sellaisia kuin ovat tyrkyttämättä omia näkemyksiä. Ajatusta voitaneen yrittää puolustaa seuraavilla Raamatun jakeilla:

      Pelkään näet, että tullessani en ehkä tapaa teitä sellaisina kuin toivon, ja silloin tekin saatte nähdä minut toisenlaisena kuin toivoisitte. Pelkään tapaavani riitaisuutta, suvaitsemattomuutta, kiukkua, juonittelua, panettelua, juoruilua, pöyhkeyttä ja kurittomuutta [2. Kor. 12:20].

      Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi [Matt. 7:1].

      Älkää tuomitko, niin ei teitäkään tuomita. Älkää julistako ketään syylliseksi, niin ei teitäkään julisteta syyllisiksi. Päästäkää vapaaksi, niin teidätkin vapautetaan. [Luuk. 6:37]


      Kuitenkin syvällisempi Raamatun tutkiminen paljastaa, ettei Raamatun Jumala ole suvaitsevaisuuden Jumala:

      Minä tiedän, ettet voi sietää pahoja ihmisiä. Sinä olet koetellut niitä, jotka sanovat itseään apostoleiksi vaikka eivät ole, ja olet havainnut heidät valehtelijoiksi. -- Siinä teet oikein, että vihaat nikolaiittojen tekoja, joita myös minä vihaan [Ilm. 2:2-6].

      Mutta sitä en sinussa hyväksy, että suvaitset tuota naista, Isebeliä, joka sanoo itseään profeetaksi ja johtaa opetuksellaan minun palvelijoitani harhaan, harjoittamaan siveettömyyttä ja syömään epäjumalille uhrattua [Ilm. 2:20].

      Älkää kumartako mitään muuta jumalaa, sillä Herra, joka on kiivas Jumala, ei suvaitse muita jumalia rinnallaan [2. Moos. 34:14].

    • v3,3tvb9u b´1

      Raamatusta voi löytää iha mitä vaan joka tilateeseen sopivaa.

    • Kiivas Jumala

      Upeeta, ettei meillä ole mitään lälly-Jumalaa. Jumala ei voi sietää syntiä vaikka moni taho puhuu toisin.

    • heteromessut kans

      Koska järjestetään "Heteromessut" ihan tämän nimisenä? Tulisikohan siitä sanomista, että sorretaan?

      • Jumala on

        Hyvä idea, koska pian kirkon opetuksesta ei enää saa selvää, kenelle se on kulloinkin räätälöity.


    • „“„ ´-_-` ?/¿\?!/¡\!

      Kunnioitan homoutta ymmärtäviä ihmisiä!
      En ole itse homo, KAUKANA SIITÄ!, mutta ymmärrän heitä!

      HOMOTKIN OVAT JUMALAN LUOMIA!

      Piilohomous rehoittaa helluntailaisten piireissä!

      KULISSIAVIOLIITOT, kieltämään homous IHMISTEN EDESSÄ!

      Mutta mites JUMALAN EDESSÄ?

      REHELLISYYS KUNNIAAN!

      Helluntailaisuus on kuin bakteeripesä, hoous on kiellettyä, JA SITÄ SEN VUOKSI SALAILLAAN - tehdään kulissiavioliittoja, IHMISTEN VUOKSI, vaan ei JUMALAN!

      MUTTA!
      Lähimmäistä pitää kunnioittaa!
      Helluntailaiset Susia toisiaan ja muita kohtaan!
      Kokemusteni mukaan
      Täysin kylmiä lähimmäisiään kohtaan

      Tiedän tapauksen.

      • „“„ ´-_-` ?/¿\?!/¡\!

        Tiedän tapauksen!
        Vanha pariskunta oli ikänsä ollut helluntailaisia!
        Mies sairastui!
        Ei kyselty kuulumisia!
        Kuoli?
        Seurakunta ei vähääkään ollut kiinnostunut näistä ihmisistä!
        Vaimo sitten, sen takia, erosi tästä seurakunnasta.

        Göteborg
        oo46- miinus nolla

        En edes göteborgilaisena (tai edes muunakaan, ) löydä heihin yhteyttä!
        Salaseura!

        Välinpitämättömyys takapenkkiläisiä kohtaan kostautuu aina!


    • pasuna1

      Tietämättään ovat saaneet pitää vierainaan enkeleitä!
      Kunnia Jumalalle! HÄN rakastaa KAIKKIA luotujaan.

    • Niin Adam ja Eva Hän loi ja Jeesus .. Kaikki muut on synnin tuote sinäkin. Siis synnin kautta on sitten tullut monenlaista sateenkaariihmisiä..

    • Helluntaiseurakunnissa on homoja ollut aina, mutta toki helluntailaiset itse pyrkivät kieltämään asian. Itse olen tuntenut muutamia helluntailaisia homomiehiä. Eräs heistä meni kulissiavioliittoon luterilaisen uskovan kanssa ja jatkoi homoelämäänsä vaimon tietäen. Toinen kulki kokouksissa säännöllisesti, mutta myös homodiscoissa silloin, kun niitä järjestettiin. Pari muuta taas olivat jättäytyneet helluntaiseurakunnan toiminnasta kokonaan pois. He kertoivat olevansa vielä nimellisesti helluntaiseurakunnan jäseniä, koska seurakunta ei ollut erottanut heitä jäsenyydestään "toimettomuuden" takia.

      Jokainen näistä henkilöistä, jotka tiesin, kertoivat, että he joutuivat salaamaan asian helluntaiseurakunnassaan. Uteliaat helluntaiuskovat olivat usein heidän kimpussaan ja kyselivät kaikenlaista seurusteluun ja naimisiinmenoon liittyvää. Tämän asiattoman utelun nämä henkilöt kokivat loukkaavana ja tunkeilevana ja se vieroitti heitä yhä enemmän pois helluntaiseurakunnasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      112
      721
    2. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      49
      586
    3. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      577
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      73
      512
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      41
      495
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      493
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      434
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      40
      418
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      404
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      371
    Aihe