Saunalahden prepaid lopetti toimintansa

jätesatama

Meillä saunalahden prepaid lopetti toimintansa vodafonen verkossa saapuvien puheluiden osalta Espanjassa. Eivät saunalahdella osaa kertoa mikä on vikana. Liittämällä on rutkasti saldoa jäljellä ja sillä voi soittaa ulos mutta saapuvia puheluita ei voi vastaanottaa.

Saunalahdelta sai epäasiallista palvelua. Asiakaspalvelija keskeytti minut ja puhui jatkuvasti päälle "liittymäkortissani saattaisi olla jotain vikaa ja minun kannattaisi itse soitella vodafonelle ja selvittää ongelma" vaikka olen saunalahden asiakas ja maksan heille puheluistani. Epäasiallista palvelua eivätkä voineet selvittää ovatko itse saunalahdella muistaneet maksaa Vodafonen laskunsa ettei ongelma johdu heidän maksamattomista laskuistaan ulkomaanoperaattorille.

Minun saunalahden asiakkaana pitäisi itse kantaa vastuu ja ratkaista ongelma miksei heidän prepaid liittymänsä toimi. Asiakaspalvelua ei kiinnostanut hoitaa ongelmaa kuntoon. Liittymä on tätä ennen toiminut hyvin kuukausia ja vika ilmaantui parisen päivää sitten 13.5.

Onko muilla samanlaisia ongelmia?

2

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UlkomainenVaihtoehto

      Varsinaista ongelmaasi ei voi ratkaista muu kuin Saunalahti, ja jos se ei heitä kiinnosta, tämä on toki varsin ikävää asiakkaalle.

      Mutta: puhelujen vastaanotto ulkomailla saattaa olla mahdollista halvemmallakin, tässä ohjeita siihen:

      1. Tarvitset ulkomaisen VoIP -liittymän. Joihinkin tällaisiin liittymiin voi saada normaalin puhelinnumeron (tai useita) puhelujen vastaanottoa varten. Kannattaa valita sellainen, johon saa suomalaisen (= 358 -alkuisen) puhelinnumeron.

      2. Voit joko ilmoittaa suomalaisille soittajille uuden VoIP -numerosi, jolloin saapuvat puhelut ovat parhaimmillaan ilmaisia!

      JOS tämä ei käy, voit tehdä Saunalahden liittymästä soitonsiirron uuteen VoIP -numeroosi. Huomaa, että tällöin jokainen tulevien puheluiden minuutti laskutetaan Saunalahden soitonsiirtohinnaston mukaisesti. Jos VoIP -numero on suomalainen, tämä tulee silti halvemmaksi kuin suora puheluiden vastaanotto suoraan Saunalahden liittymäää ulkomailla käyttäen.

      3. tarvitset nettiyhteyden ja (kannettavan) tietokoneen.

      JOS nettiyhteys ei ole omassa hallinnassasi, tyypillinen ongelma on se, että olet palomuurin takana, eikä sinulla ole hallussasi palomuurin hallintatunnusta ja -salasanaa.

      Tällaisessa nettitympäristössä parhaiten toimii Linphone (vain linuxissa).

      Ekiga saattaa myös toimia tai olla toimimatta, riippuen nettiyhteydestäsi ulkomailla.

      Omia kokemuksia:

      kolmessa hotellissa ulkomailla myös Ekiga toimi, mutta neljännessä ei.
      Myöskään vuokratussa huoneistossa ulkomailla ekiga ei toiminut, mutta Linphone toimi.

      Tarkempaa syytä toimimattomuudelle en voi 100% varmuudella sanoa, mutta nykyisessä nettiynpäristössä, jossa on sellainen palomuuri, joka ei ole käyttäjän omassa hallinassa, on pieni ihme, että VoIP -ohjelmista mikään toimii !

      Suurin osa VoIP -ohjelmista käyttää SIP -protokollaa, joka on nykyiseen nettiympäristöön täysin väärin suunniteltu, mutta silti parempaa ei ilmeisesti ole luvassa!

      ainoana poikkeuksena Skype, mutta sitä ei moni kaupallinen VoIP -operaattori tue.

      Toki Skypellä on oma SkypeIn -palvelunsa, jossa Skypeen saa normaalin puhelinnumeron puheluiden vastaanottoa varten. Skype ei kuitenkaan ole halvimpien nettipuheluohjelmien joukossa, kun olet silloin sidottu Skypen omaan SkypeIn -palveluun, kun muut palveluntuottajat eivät useinkaan tue Skypen käyttöä.

      Joihinkin älypuhelimiin saa Skypen, mutta en ole itse testannut moisen vaihtoehdon puhelujen laatua.

      Ekigasta on myös Windows -versio, Linphone taitaa olla saatavana vain Linux -käyttöjärjestelnmälle.

      Käytä siis ulkomaisia VoIP -operaattoreita, suomalaisille operaattoreille ei kannata maksaa, jos ei laatu ala parantua.

      Tekisi mieli perustaa paremmin palveleva operaattori, mutta valitettavasti asia ei ole niitä helpoimpia, sillä oman verkon rakentaminen vaatisi isoja pääomia, ja isomman operaattorin verkkovuokralaisena joutuu helposti altavastaajan asemaan, sillä jos iso operaattori nostaa verkkovuokria, pieni palveluoperaattori on silloin pakotettu nostamaan hintoja, kun ei palveluja kukaan tappiollakaan halua myydä.

      1 esimerkki on tässä: voipcheap.com (en ole käyttänyt tuleviin puheluihin, ainoastaan lähteviin). Ei puhelinasiakaspalvelua!

      Muitakin vastaavia löytyy, siitä vain googlettamaan !

    • Hei jätesatama,
      Ikävä kuulla, että prepaid-liittymässäsi on ollut ongelmaa. Yleistä vikaa Saunalahden liittymillä Vodafonen verkossa ei ole ilmennyt. Jos asiakaspalvelussa ei vielä tehty vikailmoitusta asiasta, voisi tilannetta tutkia tarkemmin Palstan kautta: http://palsta.saunalahti.fi Jos kysyt asiaa siellä, paikalla oleva moderaattori voi pyytää sinua lähettämään liittymänumerosi yksityisviestillä, jolloin liittymää päästään tutkimaan tarkemmin.

      Seppo / Saunalahden Palstatiimi
      http://palsta.saunalahti.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      228
      14000
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      58
      7153
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      196
      6793
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      99
      4710
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4644
    6. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      22
      4457
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      73
      4313
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4112
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      100
      3886
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3681
    Aihe