Mikä muutti virkamiesten kannan kuntaliitokseen?

Kaupungin viranomaisjohto käänsi kelkkansa kuntaliitosasiassa, nyt kannattavatkin innolla kuntaliitosta.

Mikähän mahtoi muuttaa tuon kannan, olisiko syynä kaupungin heikko taloudellinen tilanne, joka olisi johtanut väistämättä myös virkamiesten irtisanomisiin.

Kuntaliitoksissa lain mukaan virkamiesjohto saa 5 vuoden irtisanomissuojan, joten olkaahan valtuutetut nyt tarkkana, ettei virkamiesjohto taas ole höynäyttämässä lieksalaisia, kuten niin monesti jo aiemmin on käynyt.
16145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ainakin kaupungin johtaja tuntuu käyvän tuulella kun ehdoton ei on muuttunut liitoksen kannalle. Jokin syy takin kääntöön hänellä täytyy olla.

Juuka tuskin lähtee mukaan, joten liitoksesta ei tule onneksi mitään.

Äänestä
  • Juuka ei kylläkään pärjää yksin. Noin 5000 asukkaan kunta.

    Äänestä

  • Ei mahiksia kirjoitti:

    Juuka ei kylläkään pärjää yksin. Noin 5000 asukkaan kunta.

    JA IHAN VITUN PALJON KIINNOSTAA JOKU JUUKA lieksa foorumilla.

    Äänestä

Uudisasukkaiden elämisen maksamiseen lisää väkeä liitoskunnista.

Äänestä

Nurmes, Valtimo ja Juuka eivät tarvitse mamuja eivätkä tule niitä kutsumaankaan.

Äänestä

Oisi kyllä komia olla Pielisjärvi. Varmasti helpompaa olisi matkailuhommia kehittää yms. Veikkaan kyllä että mamut ei muita kuntia kiinnosta :(

Äänestä
  • Höpö-höpö. Matkailuhommat ovat kehittyneet siihen mihin ne ylipäätään pystyy kehittymään ja siihen ei mikään nimen muutos vaikuta yhtikäs mitään.

    Äänestä

Eikä mamuja kiinnosta muut kunnat. Olisivat jo kauan sitten lähteneet Lieksasta, jos eivät olisi saaneet jatkuvasti ja tuhottomast rahaa yltäkylläiseen elämiseensä.

Äänestä

Investoinnit on se syy

Äänestä

Suurin syy varmasti täällä kirjoittelu. On erittäin asiantuntevaa peruspäivärahapohjaishenkistä ja asiantuntevaa. Yleensähän paras ihmisaines jää hoitamaan paikkakunnan asioita ja kelvottomat lähtevät kasvukeskuksiin :)

Äänestä

Ai että Lieksassa paras ihmisaines jäänyt paikkakunnalle!?!
No ei se lähtenyt aines ole voinut kummoistakaan ainesta olla jos paras on jäänyt....
Voi herrajestas jo noin todella on!!

Äänestä

Kyllä....niillä kelvottomilla on yliopisto tms..tutkintoja. Joutavat isoihin kaupunkeihin :)

Äänestä

Hyvä kun läksivät 9 ja 10 numeroita saavat oppilaat. Kävin amiksessa sähköpuolen ja olen sivari. Kyllä nyt hommat hoituu...valitettavasti. On mulla todistuksessa pari kuutostakin.

Äänestä

Ei mikään kunta onnetonta Lieksaa ota kontolleen. Korkeintaan Venäjä ostaa halvalla.

Äänestä
  • Juualla, Valtimolla ja Nurmeksella ei ole valinnanvaraa.

    Hallitus on antanut madonluvut teille kailkille pienille kunnille ja siihen on tyydyttävä.

    Jos ette halua nostaa kunnallisveroprosenttia kahdenkymmenen vuoden aikana kolmeenkymmeneen.

    Äänestä

Kannatan kuntaliitosta ja Lieksaa pääpaikkana" mutta Pielisenkaupungin johtajana Nurmeksen Saatsi. Siinä on oikea mies johtajaksi.

Huomatkaa! Johtajaportaan kuntaviroista säästetään [päällikön päälliköistä] säästetaan aimo siivu. Lieksalaisilta ei palveluista häviä mitään, päinvastoin lisääntyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pielisjärveläinen kirjoitti:

Kaupungin viranomaisjohto käänsi kelkkansa kuntaliitosasiassa, nyt kannattavatkin innolla kuntaliitosta.

Mikähän mahtoi muuttaa tuon kannan, olisiko syynä kaupungin heikko taloudellinen tilanne, joka olisi johtanut väistämättä myös virkamiesten irtisanomisiin.

Kuntaliitoksissa lain mukaan virkamiesjohto saa 5 vuoden irtisanomissuojan, joten olkaahan valtuutetut nyt tarkkana, ettei virkamiesjohto taas ole höynäyttämässä lieksalaisia, kuten niin monesti jo aiemmin on käynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu