Ruotsin opiskelun aikaistaminen?

Lapset oppivat nuorena kieliä helpommin. Pitäiskö sekä englanti että ruotsi aloittaa kevyesti jo ykkösluokalta? Tällöin jäisi tilaa lisäkielille jatkossa. Mitä mieltä olette? Tehdäänkö asiasta kielialoite eduskuntaan?
1283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Keksi parempia provoja.

Äänestä

ehdottomasti aloite ja kersat ruotsalaisiin luokkiin, nyt eikä heti!

meidän kersat haluu kansainvölityy eikä mitää perzzuilijoita suoLin sairaalloiseen sakkiin.

Näin se vaan menee.

Perzyt on ny out ja pihalla kun vaan voi olla.

Äänestä

Eipä hassumpi idea Ewalta. Lapset imevät kieliä tiettyyn ikään asti kuin sienet. Kun tämä tiedetään, niin tuntuisi hyvin loogiselta aloittaa kielten opiskelu aikaisin.

Onneksi on kielipäiväkoteja ja kielikylpyjä, mutta ei kaikilla paikkakunnilla eikä toisaalta kaikilla vanhemmilla ole ymmärrystä asiasta. Ja vaikka olisikin, niin kaikki eivät mahdu mukaan.

Kun peruskoulun käyvät kaikki, niin kielten opiskelun aloittaminen aikaisin olisi tasa-arvoista. Opiskelun pitäisi olla tietysti alussa leikinomaisempaa, leikkejä, lauluja ja sellaista. I still remember some songs we were taught as we were children.

Äänestä

Tää on varmaan väärä foorumi, mutta aloittajan ehdotus on järkevä. Hukataan niin sanotusti etsikkoaika, kun kaaliin menisi kielet helposti.

Äänestä
  • Det vet vi ju som har två hemspråk hur lätt barnen lär sig båda språken.De är faktiskt som svampar ,och inga fördomar har de.

    Äänestä

Ruotsin kieli on turhake Suomessa.

Äänestä
  • Puhukaan nyt seuraavaksi muusta kuin tunteista, siis tälle vuosien velottamiselle muusta opiskelusta on laskettava maksu ja hinta. Jos joku haluaa vielä pakottaa toiset lukemaan jotain asiaa, jota ei voi katsoa tarpeelliseksi työnsaannin kannalta niin saa myös maksaa. Eihän tästä muuten mitään tule.

    Jatkossa tunteista ja ärsyyntymisestä ei kannata puhua, vaan tarjoudutaan lukemaan ruotsia, jos siitä maksetaan suuremmat opintotuet ja lapsille kahdet lapsilisät ja aikuisille varmat työpaikat ruotsalaisfirmojen tehtailla ja duuneissa.

    Äänestä

Tarkoittanet, että pikkulapsia on helpompi aivopestä hyväksymään täysin turhan kielen opiskelu?

Äänestä
  • Lättare än det att hjärntvätta tonåringar att svenska är ett onödigt språk.....i den åldern duger vilka argument som helst för att INTE behöva göra någonting alls.

    Äänestä

  • tonårings mamma kirjoitti:

    Lättare än det att hjärntvätta tonåringar att svenska är ett onödigt språk.....i den åldern duger vilka argument som helst för att INTE behöva göra någonting alls.

    Jag har åtminstone väldigt svårt att tänka mig att någon sjudeklassare lär sig ryska eller franska med samma timantal per vecka som nu har offrats på pakkoruotsi.

    Äänestä

  • realistisk kirjoitti:

    Jag har åtminstone väldigt svårt att tänka mig att någon sjudeklassare lär sig ryska eller franska med samma timantal per vecka som nu har offrats på pakkoruotsi.

    Pannaan pakkoruotsittajat pakkoverolle, 30% lisävero jos kannattaa pakkoruotsia suomenkieliselle enemmistölle.

    Me köyhät kyllä luetaan pakkoruotsia vaikka kuinka paljon, kun siitä ruvetaan maksamaan kunnon palkkaa. Muuten monivuotinen heikko oppimistaso ei maksa vaivaa kieleen, jota ei kehtaa koskaan puhua.

    Äänestä

Jos pakkoruotsia lobataan vielä täällä, se on selvää, että saatte myös maksaa meille työpaikat, eikö olekin. Herra on herra ja sillä on valtaa, niin on valtaa jakaa köyhälle kansalle myös työtä.

Kiuru pitäisi saada ulos johtotehtävistä politiikassa, liian vanhanaikaiset käsitykset ja epäilen "vastakaupantekoa". Seuratkaa noiden kannattajien päätöksiä, mitä ääniä ne odottavat itselleen rkp:.ltä.

RKP:n kannattajat ottavat ikään kuin vastuun köyhien kansalaisten pakko-kielitaidosta ja näin ollen, he saisivat maksaa viulut sosiaaliturvasta vielä kovemman takaa kuin nykyään. Ehdotan 25% pakkoruotsiveroa rkp:n kannattajille ja kokoomuksen sekä sdp:n kielipakottajille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kielinainen Ewa kirjoitti:

Lapset oppivat nuorena kieliä helpommin. Pitäiskö sekä englanti että ruotsi aloittaa kevyesti jo ykkösluokalta? Tällöin jäisi tilaa lisäkielille jatkossa. Mitä mieltä olette? Tehdäänkö asiasta kielialoite eduskuntaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu