Terve kaikki,
Nyt löytyi kerrankin markkinoilta sähköä säästävä kiuas oikeasti!
Hankimme tammikuussa taloyhtiöömme kerta- tai jatkuvalämmmiteisen IKI-kiukaan 7,5 kw. Taloyhtiön sähkölasku on pudonnut n. 35 % sen jälkeen kuukausitasolla.
Tätä ennen meillä oli 12 m3 saunassa perusharvia joka kuumensi saunan ja imi sähköä. Lisäksi saunojat (asukkaat) ovat nauttineet kovasti kokemastaan..
Tarkastakaa ihmeessä www.ikikiuas.com, jos energiaa haluatte säästää ja samalla nauttia AIDOSTI hyvistä ja kosteista löylyistä.
t. tyytyväinen asukki
Nyt löytyi kerrankin markkinoilta sähköä säästävä kiuas oikeasti!
Hankimme tammikuussa taloyhtiöömme kerta- tai jatkuvalämmmiteisen IKI-kiukaan 7,5 kw. Taloyhtiön sähkölasku on pudonnut n. 35 % sen jälkeen kuukausitasolla.
Tätä ennen meillä oli 12 m3 saunassa perusharvia joka kuumensi saunan ja imi sähköä. Lisäksi saunojat (asukkaat) ovat nauttineet kovasti kokemastaan..
Tarkastakaa ihmeessä www.ikikiuas.com, jos energiaa haluatte säästää ja samalla nauttia AIDOSTI hyvistä ja kosteista löylyistä.
t. tyytyväinen asukki
Vastaukset 20
Vanhimmat
Meillä sähkönkulutus nousi kun hommattiin iki kiuas. Kestää lämmetä pirun pitkään ja löylyt on onnettomat kuin vanhassa helossa.
Heikki
Hienoa valehdella. Kai tiedän, koska tietoni perustuu faktaan. Et taida edes kyseistä tuotetta omistaa, vaan keksit tarinoita.
Uusi kiuas siis kuluttaa rutkasti vähemmän sähköä? Kun kiuas on päällä muuttuu sähköenergia lämpöenergiaksi. Jos sauna on talon sisällä eo lämpö pääse karkaamaan harakoille muuta kuin ilmastoinnin kautta. Eli kiukaanvaihdon yhteydessä panitte räppänät kiinni? Vai mihin se lämpö ennen kului?
Täytyy olla melko pieni yhtiö, jos pelkällä kiukaan vaihdolla sähkölasku pienenee 35%.
Ettei vaan olisi erään toisen palstan seriffin peräänkuuluttama mainos kyseessä.
Rivitaloyhtiö, 5 asuntoa. Kallis se laite oli, mutta ilmeisesti näytti kannattavan. Takaisinmaksuaika ei liene liian pitkä.
Selitys varmaan on suuri kivimäärä - näin teknisesti.Kiuasta ei tarvitse pitää jatkuvasti päällä ja suuri 120kg kivimäärä varaa lämmön/ lämpöenergian sinne minne se kuuluukiin - kiviin. Eli laitetta ollaan käytetty vaihdellen kertalämmityksellä n. 1 tunti ja joskus pidetty pienellä teholla päällä jatkuvasti.
Tämä ei ole mainos. Vain vinkki-- eikös niitä kaikki halua.
Kyllä kiinnostaisi tietää ne faktat, joista aiemmin puhuit. Tarkoitatko siis, että pelkällä kiukaan vaihdolla sähkölasku putosi 35%. Saisiko noita kulutuslukemia näkyviin. Uskomattomalta tuntuu, että taloussähköstäkään melkein puolet kuluu pelkästään kiukaan ja saunan lämmittämiseen.
Ei pienemmällä kivimäärälläkään varustettu kiuas koko ajan ole "päällä", ainoastaan tarvittaessa. Jos lämmittää ison kivimäärän pitkän ajan kuluessa tai pienen kivimäärän lyhyessä ajassa, mutta monta kertaa, niin ei sähkönkulutuksessa voi kovin isoja eroja olla. Se on fysikaalinen fakta.
Saunatilassa on erillinen mittari, johon kuuluu autotallit, suihkutilat jne myös.
Olemme lämmittäneet saunaa siten että kiuas käännetään päälle tunniksi ja sen jälkeen kivet varaavat lämpöä niin paljon ettei tarvitse pitää kiuasta päällä ollenkaan saunomisen yhteydessä ja löylyt riittää. Seuraavan vuoron alkaessa, kun peruslämpö on kivissä, niin kiuas laitetaan esim 20 minuutiksi päälle ja kivien lämpötila riittää kunnonkin löylyihin. Joten siitä se säästö tulee.
Enempiä selityksiä en tiedä.. voihan se toki olla niin että joku osakkaista on autotallissa tehnyt paljon sähköä kuluttavia hommia.. tiedäpä siitä.
Pitää varmaan odottaa vielä seuraavia lukemia.
Ero tulee siitä että kiuasta käytetään nyt nuukemmin. Löylykauhallisen häyrystäminen ottaa ihan saman energian riippumatta siitä että miten kivet on lämmitetty.
Että ei niitä faktalukemia löydy Heikiltä, ei löydy. Tuo saattaa pitää paikkaansa, että kiukaan lämmittämiseen tarvittava sähkönkulutus on pienentynyt, mutta alussa puhuttiin koko taloyhtiön sähkönkulutuksesta.
Mutta kyllä tuo 35%:n säästö kiukaan lämmittämisessä tarkoittaa myös sitä, että uusi kiuas on paremmin eristetty kuin perinteinen avomalli. Elikkä siis toisin sanoen saunan huonetila lämpiää vähemmän. Tähän samaan perustuu ns. heti valmis kiuas. Saunassa on huoneen lämpö, kun menet saunomaan. Joku saattaa tykätäkin.
Itsellä on saunatonttu ja olen kyllä tykännyt. Nykyään tuntuu epämiellyttävältä mennä tavalliseen saunaan jossa on grillattu lauteet ja selkänojat tulikuumiksi. Parasta on kuitenkin se että saunaan voi mennä sillä sekunnilla, kun siltä tuntuu. Ennen kävi monesti niinkin että tuli lämmitettyä sauna tuhaan, kun ei jaksanut tai ehtinyt mennä sinne.
kyllähän siinä saunan päälle napsauttaessa saattaa väsähtää niin paljon että kun sauna on kuuma ei enää jaksa sinne mennäkään.oikeessa oot
Itsellä on kunto vielä riittänyt saunan päälle laittamiseen, mutta lämpeämistä odotellesa (30-45min) aikana voi tulla väsy, johtuen siitä että saunaa tulee usein lämmitettyä illalla. Tai sitten voi huomata että telkkarista alkaakin kiva elokuva just silloin, kun sauna olisi lämmin.
Elikkä, kun saunan lämpötila on n.40-50 astetta ja kivet ovat valmiit kylpyyn. IKI-kiuas kestää n. 50 min lämmittää sopivaksi.
Vastuksia ei tarvitse pitää enää tässä vaiheessa päällä, joten toimintaperiaate muistuttaa hieman ainavalmista tässä lämpötila yms. mielessä. Tosin ainavalmis varaa jatkuvasti lämpöä kiviin käyttäen ymmärtääkseni hieman energiaa myös tällöin.
Lisäksi, kun vastukset ovat kokonaan pois päältä kylvettäessä IKI-kiukaalla, niin kivet eivät rapaudu ja vastukset säästyy.
Semmoista siis ja ei muuta.
uskon väitteeseen tuolla kivimäärällä.
meidän taloyhtiöön ostettiin iki-kiuas ja sähkölasku peeveli nousi 49,5%. saunojat sanoivat että löylyt huononivat 89,7%
älkää ostako ikinä iki-kiuasta!!!!!!!!!!
Taloyhtiössä, jossa saunaa lämmitetään usein, säästöä voi syntyäkin.
Mutta yhden harvoin (kerta viikossa) saunovan perheen käytössä sähkölasku kasvaa.
nyt on siis sähkölämmittäjien ongelmat ratkaistu, iki-kiuas sisään ja laskut pienenee roimasti. öljylämmittäjille iki ei sovi koska sähkölaskut on jo niin pieniä että kulutus menisi miinukselle ja se voisi tietää uskottavuusongelmia sähköyhtiössä
:) TOSIHAUSKA LÄPPÄ MR. ZORRO-- itseasiassa kaikki sähkölaitteet ratkaisevat mukavasti tuon ongelman
varmaan on ainakin muhkeet löylyt, kun kiviä näyttäis olevan paljon....vai?
Aivan loistavat! Muistuttavat vahvasti savusaunaa, koska tulevat alalauteille ja jalkoihin mukavasti.