Väkiluvultaan ja teollisuudeltaan suunnilleen Englannin tasoinen Ranska kykeni saamaan aseisiin kesällä -14 Saksaa vastaan n. 4 000 000 miestä mutta Englanti onneton vain n. 1 000 000. Tässä ei ole edes huomioitu Englannin valtavia siirtomaita eli Imperiumia ja niiden jättimäisiä resursseja. Jos Englannilla olisi silloinkin ollut läheskään Ranskan veroiset maavoimat olisi sota ratkennut jo syksyllä -14 ja miljoonat sotilaat säästäneet henkensä.
Englanti on etevä sytyttämään sotien paloja mannermaalla mutta huono niitä sammuttamaan. Englannin kuningas Yrjöhän oli yksi merkittäviä sodan alullepanijoita.
Englanti on etevä sytyttämään sotien paloja mannermaalla mutta huono niitä sammuttamaan. Englannin kuningas Yrjöhän oli yksi merkittäviä sodan alullepanijoita.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hups, sori, lipsahti väärälle palstalle. Älkää välittäkö. Mutta jos aihe jotakuta kiinnostaa niin tämä sama löytyy nyt Historia-palstalta minne se kuuluukin.
Kannattaa lopettaa korkkarien lukeminen ja tinasotilailla leikkiminen. Hulluja ja tyhmiä olivat kaikki, jotka herrojen ja aatelisten kunniaa itsensä tapattamalla puolustivat.