Se ostaa kellä on rahaa.
Pappilastakin tarjosi sellaisen summan ettei ketään muu sitä ikkuna tarjoa.
Ostaisi nyt kaikki vapaat kiinteistöt Vammalasta niin sitten olisi kova jätkä.
Miksi ei ostaisi kun osti veljet/siskot pois osingonjaosta.
Pappilastakin tarjosi sellaisen summan ettei ketään muu sitä ikkuna tarjoa.
Ostaisi nyt kaikki vapaat kiinteistöt Vammalasta niin sitten olisi kova jätkä.
Miksi ei ostaisi kun osti veljet/siskot pois osingonjaosta.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Vexven porukka on reiluja yrittäjiä ja kapitalisteja. Ei niiden painamista eteenpäin voi muuta kuin ihailla.
Niillä ei ainakaan tietojeni mukaan ole sellaista satosmaista hommaa. Sitä että toisella jalalla ollaan kaupunginvaltuustossa ja lautakunnissa järjestelemässä kaavoitusta ja rakennuslupia ym. Ja toisella jalalla sitten tehdään kiinteistöbisnestä, kaupunginvaltuuston sivustatuella.
Satonen vielä on juonisti piilottanut kaikki kiinteistöbisneksensä sisarensa nimissä olevan firman taakse. Ja sen takana ei hän muka tee yhtään mitään kiinteistljuttuja.
Satonen on yhteiskunnan varoilla toimiva poliitikko, Vexve Nieminen on omilla rahoillaan rikastunut yrittäjä!
Tai sitten ei kun joutuu ajamaan porukkaa lomalle.....
No tämähän siitä tuli, kun nuo v-tun kokoomuslaiset suurkapitalistit juoni Suomen mukaan sotakoalitioon. Kohta on Suomen omine pienine asevoimineen rysssän voimia vastassa itärajalla.
http://www.kokemaenjokilaakso.fi/2014/08/08/vexve-venajan-pakotteet-nakyvat-myos-sastamalassa/
Aluksi lippui kuitenkin venttiilien kysyntä, ja kenkää tulee nyt vauhdilla, kaikkialla Suomessa.
Nyt voitaisiin honottaa oikein porukalla, HONO HONO
Moni kakku päältä kaunis mutta on silkkoa sisältä niin kuin Vexve Oy..
Luuleeko kukaan että reilulla kilpailulla on edetty ja kasvettu ilman voitelua ja luuleeko joku että tuotteet on oikeesti laadukkaita ja luuleeko joku että Vexven leivissä pärjää jos on selkäranka ehkä, moraali tallella ja kieli vielä punainen. Niemisen (ja Mannolan) kovuutta ei voi kuin kunnioittaa mutta tämä kunnioitus ei sisällä ihailua.
Ja kuka muuten uskoo että Liperin tehtaan alasajo johtuu Ukrainan kriisistä? Ei edes puhujat itse. Kyllä se on ihan vaan ylikapasiteetin siivoamista kun tuli ostettua Naval, kiinni olisi laitettu ilman Ukrainan kriisiäkin mutta ihan kaunis selitys.
>> Kyllä se on ihan vaan ylikapasiteetin siivoamista kun tuli ostettua Naval,
Tollainen jenkkien Flowserven peräänsä hylkäämä täkäläinen pikkufirma nyt kannatti ostaa poies joka tapauksessa.
http://www.satakunnankansa.fi/Talous/1194889602849/artikkeli/iso venttiilikauppa sastamalalainen vexve osti laitilalaisen navalin.html
Pois markkinoilta hintoja pilaamasta. Hyvä että saivat sikäläiset pitää duuninsa edes noinkin pitkään.
Onhan toi Vexve ja Hukkasen Kalaliike meille Sastamalassa vähän niinkuin kruununjalokiviä. Nyt kun tuotannollisella puolella vanha Nokian Gummitehdas ja Vaneeritehdas vetelee viimeisiänsä.
Hienoa, että paikallinen ostaa vaikka puolet Sastamalaa.
Onko jollain parempia ideoita.
Liiketilaa on tyhjänä pitkin keskustaa ja maaseutua.
Jos annat kaiken ulkopuoliselle niin niillä on vain bisnes ja rahan teko mielessä.
Mihin veroeurot jää, näyttelee suurta osaa, niillä nämäkin kylän systeemit pyörii.
Jos tokmannilta ostat halvalla niin kylälle ei juuri pennosia jää, paitsi paikallisten työntekijöiden palkoista verot. Sama pätee muihinkin isoihin ketjuihin.
Kukin harkitsee mitä tahtoo, töitä tarvitaan joka rintamalla ja voihan sitä koittaa tukea paikaölista kauppaa ja yrittäjiä, edes hitusen. Jokainen euro lasketaan.
On se parempi jos paikallinen omistaa.
Ongelma syntyy siitä kun paikallinen omistus keskittyy harvojen käsiin, eli mihin liikkeeseen hyvänsä menet niin monasti jonkinmoinen omistusporukka ja kytkökset taustalla.
Jokainen ottakoot näistä selvää jos kiinnostaa.
Tuo köyhdyttää kaupungin, ehkä myös palvelun.
Tyhjiä liiketiloja on eli Nieminen nyt kukkaro auki :)
Vitun tampiot kaikki jauhaa Jarmo sitä ja Jarmo tätä, se paskahousu ei oo tehny muutaku kavaltanut kaiken mitä isä on saavuttanut.
Siinä sitä vasta onkin jatkuvuuden ja Sastamalan kehitystä. Hyvä Jarmo.
Oot ehkä joidenkin silmissä sankari, joidenkin silmissä läjä paskaa.
Saisko perusteluja? Eikös se Vexve Jarmon aikana oo kasvanu ja kansainvlistyny paljon tehokkaamin kuin kielitaidottoman isän ohjauksessa. Ja jos oot sitä mieltä että Jarmo on läjä paskaa ni mitä sitä nimimerkin takaa huutelet. Käy reirusti sanomas päin näköö.
Sastamalan nimen voisi muuttaa Vexvelä. Vexvelän uusi uimahalli, Vexvelän apteekki, Vexvelän vanha kirkko, Vexvelänmäki, Vextaavi, Vexvelän tenavat, Vexvelän kaupungin valtuusto, Vexvelän vanha pappila, Vexvelän hautuumaa jne...