Vanhoillislestadiolaisuus on Suomen paras herätysliike, kun se vaan oppii huomaamaan, että usko omaan herätysliikkeeseen ei pelasta, vaan usko Jeesukseen Kristukseen!
Paras herätysliike.
Toivo Kulpakka
19260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Vanhoillislestadiolaisille on aina ollut selvää, että usko herätysliikkeeseen ei pelasta vaan usko Jeesukseen Kristukseen. Vielä kun liikkeen ulkopuolisetkin sen huomaisivat.
Minusta noita ei voi panna tärkeysjärjestykseen. Raamatun tulkinta teillä kaikilla on omanne. Sulla on sellanen mielipide. Kiitos siitä. Vanhoillislestadiolaisella omat käsityksensä. Kannattaako henk.koht. käsityksestä mieltänsä pahottaa niin et yö unet menettää kymmeniksi vuosiksi. Ihan varmasti ajatuksesi ei tullut julki tällä foorumilla eka kertaa, eihän :D:D:D
### Vielä kun liikkeen ulkopuolisetkin sen huomaisivat. ###
Kyllä me olemme sen huomanneet, mutta kun vanhoilliset itse eivät siitä puhu ja tunnusta!
Seksuaalinen hyväksikäyttö on synti. Tuollaiset käytännöt ei kertakaikkiaan sovi uskovalle. Onko edes kyse uskovasta, jos tuollaista pystyy tekemään?!!! Miten monta onkaan raiskattu! Paholaisen tekoa sellainen on.
Opettaminen kuuluu omalle puolisolle. Luonto tikanpojankin puuhun ajaa, ei siihen muita tarvita. Himot siinä ohjaavat, ei rakkaus tai Jeesuksen seuraaminen.
Raamatun mukaan saamme palkan tekojemme mukaan.
Uskoon tultua tekoja ohjaa Jumalan henki, eikä silloin pysty raiskaamaan tai yleensäkään elämään synnissä. Silloin pystyy kevyesti olemaan selibaatissa ennen avioliittoa.
Herra tekee uutta, Hän murskaa Saatanan teot. Paavalikin sanoi, näytä sinä uskosi, minä näytän sen tekoina. Usko tuo oikeat teot.
Ymmärrän täysin, mitä ajattelet raiskaajista. Raiskaaja ei voi olla tekonsa jälkeen enään uskovainen vaikka hän haluaisikin.
herätysliike, kun liikkeen sisälle on kätkettynä niin paljon synkkiä salaisuuksia ja ihmisoppia?
Väittäisin aivan päinvastaista, että tekopyhempää porukkaa saa hakea kuin mitä ovat vanhoillislestadiolaiset henkilöt. Kokemukset tuosta porukasta ovat kyllä aivan muuta - sairas lahko sairaine oppeineen.
Ei ole. Lapsille jää siitä pysyvät traumat ja kipeät paikat.
Vl-miehet raiskaavat lapsiaan ihan sikana = paras herätysliike?
Ulospäin näette vain valheellisten vl:ien saastaiset ja synnilliset teot,mutta olette
sokeita herätysliikkeen todelliselle ytimelle,joka saarnaa parannusta ja syntien
anteeksiantamusta Jeesuksessa Kristuksessa.
Me näemme liiankin hyvin ne lukuisat Raamatun vastaiset VALHEOPIT, joita vl-herätysliike opettaa.
VAIN ME!
Ei ongelma ole lankeilleet ihmiset vaan oppi on ongelma, koska siinä on liian paljon sellaista jtra ei Raamattu tunne ollenkaan.
ja se, että täälläkään ei näy vilaustakaan minkäänlaisesta johtajuudesta eikä vastuunottamisesta vaikka puoi suomea sitä odottaa monelta eri aihepiiristä.
mikä se sellainen paras liike on jossa johtajat painaa päänsä puskikkoon ellei ole haukkumassa mediaa tai jmuuta tahoa ajojahdista!?
Jos saatanan oppeja opettava herätysliike on avaajan mielestä paras herätysliike, niin ei siinä sitten mitään.
Helluntaiherätys on Suomen paras uskonnollinen liike, kunhan se vain oppii huomaamaan, ettei upotuskaste, mongertaminen ja kaatoparannusteatteri tee ihmistä vanhurskaaksi, vaan USKO JEESUKSEEN.
mikään herätysliike, vaan puhtaasti lahko ja siinä on iso ero.
Sen sairaan eron on koko Suomen kansa saanut huomata, kun pedofiiliaskandaali tuli kaiken kansan tietoon. Mätä lahko sisältä kuin ulkonaisestikin ulkokullattujen tapojensa takia.
Siinä lahkossa on kysymys vain ja ainoastaan vallasta ja sen käyttämisestä rivijäseniä kohtaan. Paavit ja maallikkosaarnaajat käyttävätä sitä valtaa tuossa yhteisössä.
Mutt akohta taas se joukko kinnaa asuntoautonsa vaununsa ja kok lapslaumansa sinne suviseuroihin, koska siellä on heidän mielestään kaiken autuuden ja taivaan portti ja ovi.
niin se vaan menee taas kerran.
Niin se menee Pyhäjoella.Keuruulle kokoontuu vangit,"kansallispukuiset" him-
meet vekkulit ja kaikenkarvaiset alta kulmain mulkoilijat sekä huitojat.
Eivät tuiputtaisi jälkeläisilleen eikä kenellekään muillekaan uskoaan, eivät käyttäytisi mitenkään poikeavasti tavatessaan meitä "syntisiä". tuomitsivat esim pedofian täysin, eikä missään herran-nimesssä salaisivat sitä, eli upottaisi teko/tekoja armonmereen, eivätkä pitäisi itseää ainoina oikeina uskiksina, siinä olisi parannusta
### Vanhoillislestadiolaisille on aina ollut selvää, että usko herätysliikkeeseen ei pelasta vaan usko Jeesukseen Kristukseen. Vielä kun liikkeen ulkopuolisetkin sen huomaisivat. ####
Kyllähän tämä on ulkopuolisille ollut hyvin selvää, niinkuin täällä palstalla vähän väliä korostetaan, että usko Jeesukseen Kristukseen pelastaa. Mutta lähes aina, kun joku ulkopuolinen tämän sanoo tai kirjoittaa, niin vanhoillinen siihen, että epäuskoinen. Tämä sama käytäntö jatkuu myös seuroissamme. Se on niin monasti nähty.
Lause: "Vain yksin usko Jeesukseen Kristukseen pelastaa" tarkoittaa meillä vanhoillislestadiolaisuudessa: " "Vain yksin vanhoillislestadiolainen usko Jeesukseen Kristukseen pelastaa". Uskon pitää olla oikeaa, oikein saatua, oikein syntynyttä VANHOILLISLESTADIOLAISTA USKOA Jeesukseen Kristukseen.
Pyhäjoella - siellä sitä saa kättään heilauttamalla kaikki pahat tekonsa anteeksi ja voi jatkaa samojen tekojen ja syntien tekemistä edelleen. Se lahko on syntien anteeksiantamisen automaatti.
Tekojensa mukaan ihminen saa aikanaan tuomionsa, mutta nämä tekohurskaat "ainoat oikeat uskovaiset" ovat sitä hihhuleitten lahkoa, jossa luonnevikaiset ja vallanhimoiset hallitsevat saarnoissaan ja myös käytännön elämässä.
Ovat jopa piruakin pahempia teoissaan - tekohurskaitten lauma omahyväisyydessään. Joukossa tyhmyys tiivistyy, niin myös vl-lammasten laumassa. Sokeasti uskotaan jotain SRK:n ukkokööriä ja heidän vaahtoamistaan suvijuhlilla.