Volvo V70 Ruotsin eniten myyty auto 2013!

Verotverot

Kuten Talouselämä sanoo elintasoero näkyy! Meillä eniten myyty auto ei taida olla V70:n hintainen peli.

Tässä linkki: http://www.talouselama.fi/uutiset/on tama karua vertaa ruotsin ja suomen myydyimmat automallit/a2165566

10

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hatuttaa

      Kateeksi käy svenskejä.

      Milloinkahan Suomen autoverotus muuttuu?

      Milloin esimerkiksi dieselvero poistuu, bensa ja diesel nykyään lähes samanhintaisia. En tiedä toista EU-maata jossa on dieselvero!

    • Poismuutto???

      Kun päästäis Suomessakin joskus edes samalla tasolle kuin muissa maissa.....?

    • Aina vaan pahenee

      Turha toivo!

    • Katellut!

      Saksassahan Volvo on kovissa hinnoissa!

    • Fiksuja ovat!

      Sakemannit tietää että Volvo kestää!

    • Muuttoa harkitaan!

      Milloin jumaliste nämä Suomen veroasiat saadaan sille tasolle kuin muuallakin!

      Ei riitä että autoilusta rokotetaan, ruokakin sen kun vaan nousee.

      Sitten tuo dieselvero, polttoaineet samanhintaisia mutta siitä vielä eri vero!

    • Taidan muuttaa

      Ruotsalaisilla menee hyvin!

    • Mikä on peruste?

      Dieselvero on kyllä ihmejuttu kun nafta maksaakin nykyään saman kuin bensa!

    • gege

      Ei tapeta lypsävää lehmää...eihän tossa autoverotuksessa ole mitään muuta perusteltavissa olevaa syytä. Siitä on helppo ottaa, ei tarvii kummoinenkaan asiantuntija/päättäjä olla. Tosin se kolahtaa kyllä omaan nilkkaan, kun myynti tahmaa -> työttömyys kasvaa -> verotulot pienenee.

      Suomessa tehdään päätöksiä kun on jo kuset housussa ja pitää äkkiä aada lisää verotuloja. Asioita pitäisi sen sijaan miettiä pitkällä tähtäimellä ja ennenkaikkea laajemmin; mitä mistäkin seuraa jne. Mä luulen että nyt keskitytään asia kerrallaan ja ei nähdä kerrannaisvaikutuksia ja kokonaisuutta. Huvittavaa on lapsilisäkeskustelu, kun samalla muut kustannukset kasvaa moninkertaisesti, jotka todellakin kolahtaa lapsiperheisiin. Eläminen siis kallistuu hyvin paljon. Ainakin meillä lapsilisien osuus siitä on pieni.

      Jokuhan tossa meidän päättäjä-/virkamieskoneistossa kusee pahasti. Tuuletuksen paikka!!

    • 312312

      Siinä kusee se että niitä virkamiehiä on liikaa. Niillä on aikaa keskittyää muuhunkin kuin oleelliseen.

      Suomalainen ei myöskään osaa vetää kotiinpäin vaan pelkää että se on niin väärin.

      Suomalainen ei myöskään arvosta laatua vaan ostaa halpaa, enkä tarkoita nyt autoja vaan kulutustavaroita. Esimerkiks keskieuroopassa on tavallista että jopa miehillä on useita kävelykenkiä ja ne kiiltää. Suomessa mennään roikkuvissa farkuissa lenkkarit jalassa ja ollaan olevinaan niin hienoa kun on se bemari (tms.) alla. Ei mitään tyylitajua. Sitten vaan morkataan enempi opiskelevia... mutta onneksi on se bmw mikä kertoo että ollaan fiksuja :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7929
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      31
      3126
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      382
      2198
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1760
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      147
      1583
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1421
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1228
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1152
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1112
    Aihe