Tuossa joku päivä oli lehdessä kananmunan hinnan määräytymisestä. Ruokakauppa ottaa lähes 50 % (49,...).
Ruoasta, jonka kiertonopeus kaupassa on 150 - 300 per vuosi, kauppa ottaa 50 % voittomarkinaalin!!!!!!!!!!!!!!!!!
TÄMÄ ON HÄVYTÖNTÄ JA SITÄ VOI VERRATA MELKEIN RYÖSTÖÖN. KAKSI SUURTA ELINTARVIKEKETJUA OVAT LUONEET SELLAISEN MONOPOLI-KARTELLIN SUOMEEN, ETTÄ SE ON SAATAVA HAJOTETTUA!!!!!!!!!!!!!
Hyvä voitto kaupalle ruuasta olisi maX 10 %, oikea olisi 2 %, kun huomioidaan kiertonopeus eli raha tulee voittona kauppaan lähes päivittäin. Maitoa tulee melkein joka päivä kauppaan ja se myydään ja voitto saadaan siis lähes 300 kertaa vuodessa maitotölkistä ---50 % voitto!
Mikäli Suomeen saadaan oikea kilpailu, ruoan hinta alenee välittömästi yli 40 %
HERÄTYS KILPAILUVIRASTO. HERÄTYS MAAN HALLITUS JA EDUSKUNTA. TEHKÄÄ OIKEASTI JOTAIN, ENNEN KUIN KANSA HERMOSTUU!!!
Hävytön kauppajen ruoan hinnoittelu
8
301
Vastaukset
- Kartellit alas
Todellakin. Kaupalla on tosin jonkin verran kuluja, niin ettei tuo osuus kokonaan mene kauppiaan taskuun, mutta silti markinaali on TÄYSIN KOHTUUTON!!
OLEN EHDOTTOMASTI SAMAA MIELTÄ. - Nurin monopolit
Nuo kaksi suurta monopoli ruokaketjua on saatava konkurssiin vaikka ostoboikotilla, jos muu ei auta. Tuollainen ruan hinnoittelu on täysin MORAALITONTA!!! MORAALITONTA !!!!
Alas ..... ja alas ...
Terve kilpailu ruokakauppaan. Tukkukaupat irti monopoleilta ja samoin muut kytkennät ruokaketjuun.
Yksikään elintarvikkeiden myyjä ei saisi saada kuin korkeintaan 25 % markkinaosuuden elintarvikkeiden kaupasta... SUOMEN HALLITUS JA EDUSKUNTA RYHTYKÄÄ TOIMIIN.
Elintarvikekauppaan on saatava oikea kilpailu, jolla ruuan hinta Suomessa laskee 40 %!!!! - Hallitusmies
Kaksi suurta elintarvikekaupan ketjua on saatava kuriin ...ne toimivat täysin moraalittomasti tällä hetkellä, niillä on noin 80 % Suomen elintarvikekaupasta.
Tähän on nopeasti ja voimakkaasti puututtava !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Todellinen elintarvikkeiden kilpailu kaupassa alentaisi ruuan hintaa Suomessa kymmeniä prosentteja nykyisestä hintatasosta ja viljelijät ja tuottajat saisivat paremman hinnan. - Ministeri2
KYLLÄ, Suomeen on saatava kunnon elintarvikekaupan kilpailu. Kaksi suurta ovat ketjuttaneet kaikki välitoimijat 'itselleen', tukkukauppa, kuljetus, myllyt, leipomot, elintearviketehtaat, teurastamot jne.
Tämä tilanne on Kekkosen aikaisia peruja, jolloin kauppa sai osansa maataloustuista joka vuosi - korruption riemuvoiton aikaan. Nämä korruptio aikaiset perinteet ovat yhä voimissaan ja kilpailuvirasto on täysin voimaton asiassa.
Kaupan suuri voitto voidaan piilottaa jakamalla se eri muotoisiin pikkulisiin ja välilaskutuksiin. Kilpailuvirasto ei edes saa itselleen kaikkea sitä aineistoa, että se pääsisi edes jyvälle, miten taitavasti häikäilemättömät kaksi suurta kauppaketjua ovat tämän junailleet.
Ilmeisesti tästä hävyttömyyden ryöstökaupasta päästään eroon vasta kun nuo kaksi suurta elintarvikeketjua saadaan konkurssiin eli lakkautettua ja tilalle tervettä kilpailua edistävää kauppaa.
Vastustakaa siis kaikin voimin näitä kahta suurta kartellimaista toimijaa, jotka ovat haalineet Suomen elintarvikekaupasta n. 80 % ja siksi hintataso on on hävyttömän korkea. Näette kuinka massiivisia rakennuksia näillä kahdella suurella toimijalla on - se kertoo huimista voitoista = suorastaan 'ryöstöhinnoittelusta'. - HUUDANMINÄKI
LOPETTAKAA SE RUOAN OSTAMINEN, VAIKKA MUUTAMAKSI VIIKOKSI.
sYÖKÄÄ MITÄ LUONNOSTA SAATTE TAI PAASTOTKAA PRKLE!!! - jpään kallis k-kaupp
K-Citymarket järvenpää
Tarjouksessa broilerin koipi/reisi grillattuna ennen 1e kpl, nyt jo 1,29e kpl mihin perustuu moinen ryöstö? Tuote samanlainen koko ajan, paitsi nyt kalliimpana aivan rutikuiva.
Ainiin kaupassa tehtiin remontti ja jostainhan ne rahat on kaivettava...
Olisi voinut tiski jäädä muuttamatta, ei mitään etua kaupankäyntiin, ostan nykyään muualta.
Sama kaava muissakin tuotteissa hinnat nousseet aivan käsittämättömälle tasolle.- 2koipea
Oulun Cittarissa myydään edelleen broilerin koipia euron kappale hintaa!!!
Ja tiskin remontti kans tehty jo ajat sitten.
Miksi pohjoisessa ei nosteta hintoja samalle tasolle etelän kanssa?
Epistä - Kpl vai kg
2koipea kirjoitti:
Oulun Cittarissa myydään edelleen broilerin koipia euron kappale hintaa!!!
Ja tiskin remontti kans tehty jo ajat sitten.
Miksi pohjoisessa ei nosteta hintoja samalle tasolle etelän kanssa?
EpistäKuka niitä koipia ostaa, kun yli puolet menee roskikseen ja niitäkin on eri kokoisia..., eli tipuluokkaa osa (lidl)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit846014KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3185096Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202648Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei462588Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831822Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031659Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1081471
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191392