Käytössäni on dna Welho laajakaista kaapelimodeemiyhteydellä.
Mikä olisi luotettava keino varmuuskopioida koko sähköpostilaatikon sisältö siten, että niin normaali teksti kuin liitetiedostotkin on tuolta varmuuskopiolta palautettavissa?
Welhon webmail on viime aikoina toiminut luokattoman huonosti.
On hidas, pelkkä sisäänkirjautuminen welhon omalla kaapelimodeemiyhteydellä voi kestää yli minuutin, kun Sanoma -konsernin ollessa Welhon omistaja, niihin aikoihin sisäänkirjautuminen kesti korkeintaan muutamia sekunteja.
Entä POP3 / IMAP?
Onko jostain saatavissa sellaien mailipalvelu, jossa olisi valmis tekniikka myös kilpailevan operaattorin (= tässä dna welho) maililaatikon koko sisällön kopiointiin ?
Valitettavasti Welho palvelun laatu on huonontunut huomattavasti sen jälkeen, kun dna osti Welhon Sanoma -konsernilta.
Tarkoitus olisi siis irtisanoa welhon kaapelimodeemipalvelu, mutta ennen sitä tuo sähköpostilaatikon sisältö täytyisi jotenkin saada luotettavasti varmuuskopioitua. Miten ?
Mikä muuten olisi parempi laajakaista?
Aikanaan valitsin Welhon juuri siksi, että Sanoma -konsernin osana se oli isoista teleyhtiöistä ( = dna, Sonera, Elisa) riippumaton itsenäinen palveluntuottaja.
Tämän strategisen edun Welho -asiakkaat luonnollisesti menettivät korvauksetta, kun dna osti Welhon.
Nykyisin noita riippumattomia palveluntarjoajia ei ole monta!
Nebula lähinnä tulee mieleen, mutta sen hinnat ovat ikävä kyllä selvästi kalliimpia kuin esim. welho.
Onko muita ?
Aikanaanhan viranomaiset velvoittivat Saunalahden myymään saunaverkon ehtona sille, että kilpailuviranomaiset sallivat Saunalahden fuusioimisen Elisaan.
Itsenäisen Saunalahden taruhan loppui, kun Elisa osti Saunalahden.
Mutta ennen tuota yrityskauppaa Elisa ja Saunalahti ehtivät kiistellä mm. siitä,
onko Elisalla numeron siirrettävyyden perusteella velvollisuus luovuttaa lankapuhelinliittmän numero siirrettäväksi silloiseen Saunalahti lanka -liittymään (jonka myöhemmin on markkinoinnissa korvannut Saunalahti Kotipuhelin -liittymä).
Olisi kiva, jos laajakaistoja saisi muiltakin tekijöiltä kuin 3 isoa teleoperaattoria ja vielä kohtuullisella hinnalla.
Miten varmuuskopioida sähköpostilaatikon sisältö?
1
658
Vastaukset
- T9IIhaLW
Ota jokin sähköpostiohjelma ja POP3 käyttöön. Kun säätöihin laittaa että posti jää palvelimelle niin ohjelma vain hakee kaikki postit ja ei tuhoa haettuja posteja laatikosta.
Sitten on olemassa ohjelmia, jotka hakevat postin mutta eivät ole oikeita postiohjelmia kuten fetchmail ja getmail.
Kannattaa valita sellainen ohjelma, jossa on mahdollisuus säilöä jokainen posti omana tiedostonaan (maildir systeemi). Joskus joutuu hieman virittelemään. Esimerkiksi Thunderbird käyttää varastointiin systeemiä, jossa kaikki postit ovat samassa pötkössä yhtenä suurena tiedostona. Varmuuskopioiden teossa se on hankalaa.
Oma systeemi pelaakin niin että ensin getmail hakee postin Maildir hakemistoon. Courier Imap-serveri jakelee sitten postin Thunderbirdille. Näin varmuuskopiointi on paljon helpompi operaatio kun vain uudet postit menee varmistukseen.
Minullakin on rajallinen postilaatikko, joten getmail tuhoaa aina postilaatikosta yli kaksi viikkoa vanhat postit. Näin myös läppäri ehtii hakea postit ennen kuin ne tuhotaan.
PS
Kannatta hankkia IKI osoite. http://www.iki.fi
Näin osoite pysyy aina samana vaikka postilaatikon pitäjä vaihtuu.
Liittymismaksu on 30 € eikä muita kuluja. Oma osoite on ollut voimassa toistakymmentä vuotta eikä muita maksuja ole tullut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514535Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1272971Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412732Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051553Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 541302
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031072- 471065