Voitin "pikavoiton" kaupungin arpajaisissa, vaikka kyseisessä paikassa on autoja saanut pysäköidä ihan rauhassa vuosikausia.
Oikaisupyyntö ei auttanut asiassa, tässä kirjeessä tuli sitten valitusosoitus Itä-Suomen hovioikeuteen jos haluaa viedä asiaa eteenpäin.
Tuleeko tuo valitus miten kalliiksi jos siellä käy huonosti? Onko kukaan lähtenyt valittamaan asiasta korkeammalle tasolle? Siinä oli kyllä valitusohjeet mutta ei mainintaa mahdollisista kuluista. En siis huvikseen lähde asiaa viemään eteenpäin. Pelkään että tavallinen kansalainen poljetaan suohon ja laitetaan satojen oikeudenkäyntikulut maksettavaksi jostain nahkapäätöksestä...
Oikeuttahan täällä ei tunnetusti saa, sehän on selvä.
Valitus kunnallisesta parkkisakosta hovioikeuteen
13
324
Vastaukset
- kerrolisää
Taisi olla paikka, jossa ei olisi kuulunut pysäköidä? Sitä varten niitä vahditaan. Yleensä ovat peruneet aiheettomat hyvinkin joustavasti, mutta aiheellisia ei tietenkään.
Eihän siinä mitään ihmeen kallista ole. Luultavasti vastapuolen oikeudenkäyntikulut omiesi ja parkkisakon päälle. Verorahojen haaskausta aina löytyy niitä, jotka ovat olevinaan muiden yläpuolella. Minä, minä ja ne minun oikeudet, hinnasta viis kunhan vaan minä.
- MINÄ!
Onpa jälleen kerran järjetön viesti!
Järjestelmä ei toimi, mikäli virheelisesti annetut pysäköintivirhemaksut maksetaan mukisematta. Valvontamaksut on puolestaan AINA annettu lainvastaisesti, joten niitä ei pidä maksaa KOSKAAN! Helpoimmalla valvontamaksuista pääsee, kun ei vaan kerro kuljettajaa(vaikka sattuisi tietämään). - sknscnsk
Tämä raappana, joka selvästi on parkkikonnien kätyri, on soluttautunut palstalle moderaattoriksi. Kysymys oli aivan asiallinen. Silti raappanan pitää alkaa solvaamaan aloittajaa.
- efwfewrfe
Eipä tuossa mitään kuluja sulle tule... tai no tulee, esim. omat matkakulut oikeuteen
- 1+2=4?
Hyvä kun joku jaksaa valittaa. Kunnalliset parkkisakot ovat erittäin vaikeita kumota. Pysäköinninvalvonnan esimies antaa oman lausuntonsa oikeudelle, yleensä täsmälleen sen mukaisen kuin pysäköinninvalvoja on asian nähnyt (asia todennäköisesti sovittuyhdessä kahvikupin ääressä). Sen jälkeen oikeus tekee päätöksen, joka yleensä ei poikkea pysäköinninvalvojan näkemyksestä, ellei uhriksi joutuneella ole esittää mitään ratkaisevaa aineistoa asiasta. Ei aina niin oikeudenmukaista, mutta maan tapa.
Muuten mitään ei ole poistettu ne on siirretty liikennepalstalle tai vastaavalle.
Tänne menee ylinopeussakkoasiat ja muut:
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3220Esimerkki siirto - siirretty parkkisakkopalstalta toisaalle:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12255095
- 20+12
Muuten hyvä, mutta ymmärtääkseni oikea osoite on Hallinto-oikeus, ei hovioikeus.
- Regge
Pysäköintivirhemakusta, sikäli kun se on kunnallinen tai poliisin määräämä ja siitä on määräajassa tehty vastalause, voidaan hakea muutosta hallinto-oikeudelta.
Muutoksenhaku on maksuton ja käsittely kirjallinen.
Prosessi lyhyesti:
pysäköintivirhemaksu --> vastalause --> ei hyväksytty --> muutoksenhaku hallinto-oikeudelta --> vastinepyyntö pysäköinninvalvojalta ---> vastine ---> muutoksenhakijan vastaselitys ---> päätös
Aikaa tuppaa menemään vuoden päivät.- 20+17
Huomattava on myös, että maksu on maksettava, muuten juttua ei oteta käsittelyyn.
- 66d6d5f5
Jaa että kun ennen ei ole 'sakotettu' niin nytkään ei olus saanu :D
Mitä jos olisit vaan pysäköiny oikein etkä olis alkanu kikkailemaan? - Kkjk77j
Kannattais kuitenkin mielummin valittaa hallinto-oikeuteen :D Mites muuten kävi valituksen kanssa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek205916Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.223149Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1612720- 282586
- 821694
- 1461575
- 1391456
- 91153
- 921060
- 1351048