Eikö mitenkään olisi ollut mahdollista, että Toijala ja Viiala olisivat yhdistyneet uudeksi Toijalan kaupungiksi?
Mitä mieltä nimestä Akaa?
7
383
Vastaukset
- Akaa vaan makaa
Ei ollut, olivat niin riitaisia keskenään. Kaivettiin haudasta Akaa nimi joka kylläkin on vanha mutta johon ei liity mitään positiivista mielikuvaa kenelläkään.
Jos vaikka googlettaa jotain Akaan historiaan liittyvää niin löytää vain 1918 sotaan liittyviä hyvin ikäviä asioita.
Toijalalla taas oli oma historiansa rautatielaitoksen ja muiden myönteisten asioiden merkeissä, samopin Viialalla esim. teollistumisen kautta. Molemmat kylät olivat parhaimmillaan kohtuullisen kehittyneitä. Siksi olisi ollut viialalaisille sula mahdottomuus hyväksyä Toijalan nimä. Sama olisi ollut tietty toisinpäin.
Akaa oli surkea kompromissi. Suurta työsämielisyyttä osoitti, että kukaan ei edes ehdottanut kokonaan uuden nimen mitttimistä. - mää meiltä
Ei todellakaan!
Toijala on Toijalan taajama ja Viiala on Viialan taajama. Akaa yhteisenä nimenä on aika hyvä, ja varsinkin kun Kylmäkosken taajama on vielä siihen lisättynä.
Lue hieman paikallishistoriaa, niin ymmärrät jotain.
Viialan kunta oli koottu osista Akaata, Lempäälää ja Vesilahtea. Viiala oli kylän nimi.
Toijala on ollut Akaata, samon Kylmäkoski.- votelo
Niin, tiesin kyllä, että on ollut Akaa-niminen kunta aikaisemminkin, mutta minun korvissani se vain kuulosti hieman vanhahtavalta.
- P. Reikä
Kaiken huippu oli poistaa postitoimipaikkojen vanhat nimet ja muuttaa kaikki Akaaksi. Nyt pitäisi postinumeron mukaan päätellä, mihin kylään mikääkin paikka kuuluu.
Muualla Suomessa Akaa on yhä edelleen täysin tuntematon käsite. Ne muutamat, jotka asian tuntevat, niin lähinnä hymähtävät asialle. - Tyhjä paikka
Kävin juuri Sastamalassa. Ko. kunta potee yhtä suurta identiteettikriisiä kuin Akaa nykyään.
Niin, kävinkö Suodenniemessä vai vammalassa? En, Vaan Häijäässä. Kukaan ei osaa osoittaa kartasta, missä on Sastamala, mutta aika moni tietää Vammalan.- 37830 Accaalta :(
Niin, toi on totta.
Sama täällä "Akaassa", kun kumminkin on oikeasti olemassa paikat Kylmäkoski ja Viiala ja vain se Toijala on oikeasti Akaata. Ja postitoimipaikkojen muuttamienn Akaaksi joka kylässä on täysin /seestä.
- Eivät ymmärrä
Päättäjät ajavat käärmettä pyssyyn vaikka väkisin, mutta ei tule onnistumaan.
Toijala, Viiala ja Kylmäkoski ovat niin vakiintuneita paikannimiä, että ei niitä väkisin kukaan saa muutettua Akaaksi.
Seuraavaksi varmaan päättäjät hankkivat moottoritien varteen kyltit Akaa eteläinen, Akaa pohjoinen jne. jotta paikkakunnan identiteetti saadaan täysin tuhottua. Ihmeellistä hajota ja hallitse politiikkaa, joka ei aivan varmasti koidu alueen eduksi. Akaa on hallintoalueen nimi ja sellaiseksi tulee aina jäämäänkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721147
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84793
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37561Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t216500- 50494
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492