Zyxel P-870HN-51b haavoittuva?

miten on

Onko Zyxel P-870HN-51b VDSL2-modeemissa haavoittuvuus?

"Kyberturvallisuuskeskus on havainnut kuluttajien laajakaistamodeemeihin kohdistuvaa laajaa haavoittuvuuksien skannausta. Skannaus on kohdistunut muun muassa ZyXel, NetGear ja TP-Link -laitteisiin jotka käyttävät ZyNOS-käyttöjärjestelmää. Laitteen käyttöjärjestelmässä olevan haavoittuvuuden avulla hyökkääjä voi saada haltuunsa laajakaistamodeemin tai kotireitittimen ylläpitotunnuksen ja päästä muokkaamaan laitteen asetuksia. Tällöin hyökkääjä voi myös muuttaa laajakaistamodeemin käyttämän nimipalvelimen osoitteen hyökkääjän ylläpitämään palvelimeen ja käytännössä kaappaamaan liikenteen haluttuun sivustoon".
Lähde: https://www.cert.fi/tietoturvanyt/2014/05/ttn201405191511.html

3

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • denn

      Onko 1.00(AANH.0) uusin päivitys?

    • ZyNOS bugi

      Tietoturva nyt!

      19.5.2014
      Kuluttajien laajakaistamodeemeista etsitään aktiivisesti haavoittuvuuksia

      Kyberturvallisuuskeskuksen tietojen mukaan kuluttajien laajakaistamodeemeista etsitään tälläkin hetkellä aktiivisesti haavoittuvuuksia. Haavoittuvuuksia etsitään laajoilla suomalaisten IP-osoitteiden skannauksilla.

      Kyberturvallisuuskeskus on havainnut kuluttajien laajakaistamodeemeihin kohdistuvaa laajaa haavoittuvuuksien skannausta. Skannaus on kohdistunut muun muassa ZyXel, NetGear ja TP-Link -laitteisiin jotka käyttävät ZyNOS-käyttöjärjestelmää. Laitteen käyttöjärjestelmässä olevan haavoittuvuuden avulla hyökkääjä voi saada haltuunsa laajakaistamodeemin tai kotireitittimen ylläpitotunnuksen ja päästä muokkaamaan laitteen asetuksia. Tällöin hyökkääjä voi myös muuttaa laajakaistamodeemin käyttämän nimipalvelimen osoitteen hyökkääjän ylläpitämään palvelimeen ja käytännössä kaappaamaan liikenteen haluttuun sivustoon.


      Eikös Zyxel P-870HN-51b VDSL2-modeemissa ole ZyNOS-käyttöjärjestelmä, joten se lienee haavoittuva. Onko päivitys tullut?

    • miten on

      Onko Zyxel P-870HN-51b ADSL2 /VDSL2/WLAN -modeemissa tuo haavoittuvuus?

      http://www.digitoday.fi/tietoturva/2014/05/21/yhteyskaapparit-liikkeella-suomessa-onko-modeemisi-turvassa/20147196/66
      "Rikolliset etsivät Suomesta aktiivisesti kuluttajien haavoittuvia laajakaistamodeemeja.

      Rikolliset etsivät keinoja kaapata suomalaisten nettiliikennettä skannaamalla laajasti kotimaisia ip-osoitteita.

      Asiasta kertoo Kyberturvallisuuskeskus https://www.cert.fi/tietoturvanyt/2014/05/ttn201405191511.html . Skannaus on kohdistunut muun muassa ZyXel-, NetGear- ja TP-Link-laitteisiin, jotka käyttävät ZyNOS-käyttöjärjestelmää. Siinä oleva haavoittuvuus vaarantaa laajakaistamodeemin tai kotireitittimen ylläpitotunnuksen, jolla hyökkääjä pääsee muokkaamaan laitteen asetuksia ja ohjaamaan tietoliikenteen haluamaansa osoitteeseen."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1708
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1452
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1316
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1163
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1048
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1019
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      214
      820
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      753
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      718
    Aihe