Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Caruna voi nostaa hintojaan vaikka heti.
Miksi näiden "asiantuntijoiden" sanomiset menee ristiin? Onko toinen Carunan leivissä ja toinen ei?
Miksi näiden "asiantuntijoiden" sanomiset menee ristiin? Onko toinen Carunan leivissä ja toinen ei?
Vastaukset 167
Vanhimmat
Ja selitellään että yksityistäminen laskee hintoja, ja myydään kaikki ulkomaille. Sitten lohdutellaan, että lailla pidetään hinnat kurissa. Jonka jälkeen firmat haastaa Suomen valtion oikeuteen.
https://yle.fi/a/74-20112061
Päättäjät jotka yksityistävät kriittistä infraa kuten sähköverkkoja, rautateitä ja muuta julkista liikennettä, terveydenhuoltoa, kaivosteollisuutta, jne. pitäisi laittaa vastuuseen ja haastaa oikeuteen jostain maanpetturuustason syytteellä. En tajua miksi kansa ei vaadi tätä. Pitää saada edes yksi varoittava esimerkki jotta tulevat kokkarit tai keput eivät uskalla harrastaa tätä lisää. Toisaalta kaikki on jo myyty pohjavettä lukuunottamatta, niin en tiedä auttaako enää mitään tässä vaiheessa. Maa on jo myyty ulkomaille.
Syytettiinhän räsästäkin raamatun siteeraamisen kohdalla rikoksista ihmisyyttä vastaan vai mikä se oli, joku joukkotuhontaan verrattava syyte.
Mutta maailma onkin tuhonsa kynnyksellä äärisairas.
Huijaat vaan..
Suomessa sähköalaan liittyvä lainsäädäntö jakautuu kahteen päälakiin: sähkömarkkinalakiin (588/2013), joka säätelee sähkömarkkinoita ja verkkotoimintaa, sekä sähköturvallisuuslakiin (1135/2016), joka määrää sähkölaitteiden ja -laitteistojen turvallisuudesta sekä sähkötöiden pätevyyksistä.Sähkömarkkinalaki (588/2013)Tarkoitus: Säätelee sähkön tuotantoa, siirtoa, myyntiä ja sähköverkkojen toimintaa.Verkkotoiminta: Velvoittaa sähköverkkoyhtiöt eriyttämään siirtotoiminnon muusta liiketoiminnasta.Toimitusvarmuus: Asettaa verkkoyhtiöille tiukat vaatimukset sähköjakelun häiriöiden ehkäisemisestä myrskyjen aikana.Valvonta: Lain noudattamista valvoo Energiavirasto.Sähköturvallisuuslaki (1135/2016)Tarkoitus: Varmistaa, että sähkölaitteet ja -laitteistot ovat turvallisia käyttää.Sähkötyöt: Määrittää, kuka saa tehdä sähköasennuksia. Kiinteitä sähkötöitä saa tehdä vain henkilö tai yritys, jolla on vaadittava pätevyys.Omat työt: Kuluttaja saa tehdä vain hyvin pieniä sähkötöitä, kuten vaihtaa sulakkeen tai lampun. Kiinteät asennukset vaativat aina ammattilaisen.
ylilaskutus on kielletty
ei saa laskuttaa tyhjästä
sähkönsiirto on ilmainen, eli voitte kuluttaja-viranomaisten kanssa hakea "sähkönsiirto"-maksunne takaisin
sähkö kulkee itsestään lankoja pitkin,ei aiheuta siirto-kuluja
Ei tuollaisia laskuja ole ollut koskaan ennenkuin Caruna-Katainen pisti homman ranttaliksi
Totuuspuolueen Jaana Kavonius neuvoo tässä asiassa,mutta valtio ajoi hänet maanpakoon...
et oo tosissas?
Räsänen on omilla puheillaan ja jatkuvalla rajoilla liikkumisella ihan itse aiheutanut oman tilanteensa. Täysin oikea tuomio. Lääkäriksi kouluttautunut ihminen ei voi käyttää sairausluokitusta tuolla tavalla kuten Räsänen teki. Täysin väärin omista lähtökohdista ja tulkitsee luokitusta virheellisellä tavalla. Loukkaa homoja. Tuomio oli täysin oikea ja luojan lykky viimeiknkin kuvatus sen sain. Vuosikymmenet on rienannut ja raamatulla hakannut sukupuoli ja seksuaalivähemmistöjä, ja puhuu olevansa uskovainen.
Räsänen on kristillisdemoni, eikä ikinä tule pääsemään taivaaseen, mikäli sellaista edes on. Hän on toiminut Jeesuksen sanojen vastaisesti ku on käyttänyt raamatun sanoja toista ihmistä vastaan. Jeesus nimenomaan on tämän kieltänyt.
Muutoin hyvä laki tehty mutta estääkö tuo yritysten välisen kalliin lainan?
Käsittääkseni aiemmin Carunaa lainoitti samaan omistukseen kuuluva yritys jonka lainauskulut olivat poikkeuksellisen korkeita verrattuna vapaisiin markkinalainoihin. Näin saatiin vedätettyä Carunalta parempi tuotto laskuttamalla Carunaa toisesta saman omistajan yrityksestä.
Toivottavasti tämä porsaanreikä on tukittu.
Ajetaanhan ylinopeuttakin ilman kiinnijäämispelkoa, miksi en tekisi sähkötöitä jos osaan, ilman kiinnijäämispelkoa?
On aivan varmasti hyvä asia, että lain pelotusvaikutus on sähkötöissä suurempi. Riskit osaamattomalla ovat hengenvaarallisia. Toki kaahailu autollakin on hengenvaarallista.
Jaanahan onkin hyvä neuvomaan ketään missään asiassa? Joitakin videoita hänestä nähneenä. Apuahan hän olisi tarvinnut jo vuosia sitten?
...ja sen pohjavedenkin olisivat kyllä myyneet mutta siinä kohtaa , siis EDES siinä kohtaa joku ymmärsi hangoitella vastaan .. ihme kyllä senaattorimme , nuo kansamme valiot , eivät ainakaan toistaiseksi ole asettaneet mokomia häiriköitä syytteeseen ..
...etkö lue lehtiä , seuraa uurtisia , lienee tuosta siellä juottolassakin asiasta keskusteltu ?
Räsäskää syytelleet eivät osaa luoda lisäverovaroja yhteiskunnalle, joten heidän johdollaan hyvinvointivaltio ajautuu väistämättömään tuhoon hyvinvointivaltion rahoitusperustan romahtaessa.
Jahha. Taasko on tulossa, tai tuloillaan maailmanloppu.
Monesko lie, elämäni aikana 😇
Nauran kyyneleet silmissä ja tunnen myötähäpeää kirjoittajaa kohtaan: "sähkö kulkee itsestään lankoja pitkin,ei aiheuta siirto-kuluja".
- no, olihan Anonyymi00048 kommentointi muutenkin hupaisaa :-)
Hahah, onko sinulla jäänyt lääkkeet taas ottamatta?
Kyllä, oikeistonulikat on myyneet yhteisen omaisuutemme ulkomaille vittupäisen ja vanhentuneen ideologiansa takia.
Nyt menee seuraavaksi pohjavedet.
Valtion omaisuuden myynti on sama asia kuin valtion velan otto.
Mitään alijäämää se ei korjaa. Sama kun kusisi pakkasessa housuihinsa.
Sipilältäkin saimme pinkin pysäköintikiekon, taksiuudistuksen ja pienehkön velan. Valtion omaisuutta myytiin 8 mrd:lla.
Nämä nykyvatipäät rahasti Valtion asuntorahaston, joka tuotti 6-7%. Valtio olisi saanut velkaa 3+ prosentilla.
Pikkulinnut visersi et naamat poltettu kiinteistö kaupoissa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14208065/s-asuntorahasto
Ethän laittanut perintöä näihin
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14208065/s-asuntorahasto
Isänmaan voi pettää muutenkin kuin rintamalla. Muutamat talouspäätökset ovat maan petoksia, ihan millä mittarilla tahansa
Purran katsellessa päältä VVM:n heput saivat ensiksi muuttaa Marinin nolla- ja miinuskorkoiset lainat markkinahintaisiksi.
- Velan saamisen varmistamiseksi!
Kun Suomen velkahuutokaupat ylimerkitään moninkertaisesti. Ja kun Suomen valtion lainakorko on edelleen vain pari kymppiä yli Saksan valtion papereiden mutra muuten hei, prosentin toista alle Yhdysvaltain velkapaperien!
Seuraavaksi VVM:n miltonilaiset monetaristit / libertaarit poistivat työeläkerahastot Suomen julkisesta varallisuudesta.
Se nosti Suomen velkasuhdetta paperilla useilla prosenteilla, vaikka ei ne työeläkemiljardit mihinkään hävinneet.
Velkasuhde taas määrää uusien valtion papereiden korkotason, joten runtua tulee joka kerralla. Riikka katsoi tyhmänä hymyillen päältä.
Ja peruste: Ei niitä muidenkaan valtioiden taseissa. Kuten ei olekaan, kun muualla työeläkesäästöjä ei ole, vaan kaikki maksetaan sitä mukaa kun eläkkeitä maksetaan! Julkisen vallan eläkevelka on tähtitieteellinen summa valtion budjetin liitteessä 15, ja kun ongelmasta ei puhuta, niin sitä ei ole.
Ja mitähän vittua jollain kiilusilmämuijalla ja hänen mielipiteillään on tekemistä suomalaisten sähkölaskun kanssa???
Suomessa on Euroopan halvin sähkö. On juu, netissä uutissivuilla myydään 24 kk sopparia 8.69 sentillä kilowatilta
Tohon siirtomaksu, keskimäärin 16,44 snt kilowatilta niin ollaan 25 sentissä.
Ai niin kuukausimaksuja 10-20 euroa tykö siitä että firmat laittaa laskun sun nettipankkiin.
Ja lampaat hokee, että meillä on Euroopan halvin sähkö, voi vtt mitä pässejä me ollaan.
Räsäseltä ei ole kysytty oikeita kysymyksiä.
Hän on lääkäri.
1. Miten olette eheyttäneet homopotilaitanne oikeiksi jumalan lapsiksi?
2. Oletteko koskaan kieltäytynyt eheyttämästä homoudestaan kärsivää potilastanne?
Olipa hoitanut, niin hoitovirhe (kohta 1, eheyttäminen on käypähoidon vastaista eli hoitobirhe ja puoskarointia), tai olipa jättänyt hoitamatta niin hoitovirhe (kohta 2, potilaan heitteille jättö ja tehokkaaksi vannomansa hoidon perusteeton kieltäminen).
Niin tai näin, niin lääkärin oikeudet lähtee ainakin joksikin aikaa.
Sitten on aikaa matkustella. Ikävä vaan, että sivistysmaihin ei pääse, mutta onhan maailmassa maita.
CARUNA TAKAISIN SUOMEEN ..MUUTEN OHI ON.
Ei liity suoraan hinnoitteluun
Kyseessä on VERONKIERTO
Suomessahan on maan tapa keksiä laskuihin kuluja joita kukaan ei halua tutkia.Joensuussa jopa vesilasku kaksinkertaistetaan laskutuskuluilla lähettämällä vuodessa pieniä laskuja kymmenen kertaa.Näin kansa joutuu lopuksi äänestämään jaloillaan kun pinna katkeaa lopullisesti.
Jos kauraa myytäisiin kuten sähköä niin kaurapurkkikin maksaisi nyt kympin nykyisen euron sijaan. Jotkut ei ikinä opi mitään kustannuksista.Sähkö on pelkkää petkusta.Halpa hinta johtui ennen siitä että köyhiä petkutettiin.Nyt petkutetaan bensa autoilijoita.Petkuttaja on taas rikas sähköautoilija.Kaupassakin rikas saa rahaa takaaisin bonuksina jotka maksaa köyhä .Samoin köyhät joutuvat maksamaan rikkaiden eläketurvan ja sosiaalikulut Vähistä ostoksistaan.Kaksisuuntainen tyhmyys jyllää. Onkohan juuri Suomessa syöty jotain erikoista ruokaa joka tämän on aiheuttanut?
Puhukaa hallitus Suomen asioista...dorkat.
Sdp ja Nasima on älykäs ja fiksu♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️🌹🌹🌹🌹🌹🇫🇮🇫🇮
Orpo mokasi kaiken tästäkin ....
Jakautuu kahteen päälakiin joiden valvontaa pitäisi Energiavirasto valvoa. Valvoo kansalaisten tekemisiä mutta ei viranomaisten.
Eihän suomessa kukaan mitään tutki, tämä on täysin mätä valtio.
Päättäjämme eivät halua kansallistaa kriittistä infraa, koska hyvävelikuntamme omistaa osakkeita. Jos esim. kotimaiset sähköyhtiöt omistaisivat Suomen sähköverkot, todelliset omistajat olisivat paljon tiukemmassa tarkastelussa. Ylikansallistamalla yritykset on helppoa hämärtää todelliset omistajat. Kansa ei mahda pörssikehitykselle mitään, sillä määräykset tulevat ulkomailta.
Tämän vuoksi kriittistä infraa ei pitäisi antaa yksityiseen omistukseen. Edes kotimaiseen. Ne pitää olla valtion omistuksessa. Koska ennemmin tai myöhemmin ne myydään ulkomaille kun summa on tarpeeksi iso. Ja jos ei ole vielä opittu ja lässytetään että "Mutta kielletään myyminen ulkomaille" niin avokämmenellä läpsy poskelle. Jos ei vieläkään ole hahmottunut, että yksityistä puolta ei voi kontrolloida kun puhutaan isoista rahasummista. Kansainväliset lait muuttuu koko ajan, ja nytkin on voimassa se sopimus että valtiot voi haastaa oikeuteuteen jos "haittaavat bisnestä". Jo tuolla perusteella voisi haastaa oikeuteen, koska haittaahan se bisnestä jos ei saa myytyä ulkomaille. Ja kansainvälisiä lakeja rukataan koko ajan lisää erilaisia. Kyllä yksityisillä firmoilla on omat lakimiehet miettimässä päivätyökseen miten kierretään inhottavia lakeja. Ei poliitikkojen aika riitä pitämään suitsissa yksityistä puolta. Joten sille sektorille ei pidä antaa mitään elämälle tärkeää asiaa. Yksityinen sektori väkerrelköön puhelimia ja leegopalikoita. Julkinen sektori sitten hoitaa oikeasti tärkeät asiat.
Bisnes on nykyään suurempi valta kuin lainsäädäntö. Siksi elämme jo nyt Raamatun mainitsemaa laittomuuden aikaa.
Laki ei enää suojele ihmisiä vaan rikollisia.
Onneksi valtiot tuhoutuvat pian.
Jos kaikki infra olisi valtionomistuksessa niin suomi olisi paljon kalliimpi maa varsinkin kokoomuksen ollessa vallassa.
Ai niinkö? Tämä on juuri se harha mitä kansalaisille valehdellaan. "Yksityinen on tehokkaampi, me säästetään tällä". Vaikka maalaisjärkikin sanoo että jos kaiken muun kustannusten lisäksi pitää maksaa vielä voitot osakkeenomistajille, niin eihän se ole mahdollista että homman voi tehdä yksityisellä halvemmin kuin julkisella. Miten tuo pajunköysi on mennyt läpi. Hinnat on alussa halvempia, jotta kusetus menee kansalle läpi, ja sitten niitä hilataan koko ajan ylös jotta saadaan niiden alkuvuosien persnetto takaisin moninkertaisena.
Vai mitä, onko terveydenhoitomaksut nykyään halvempia ku sitä on siirretty koko ajan enemmän yksityiselle? Vastaan itse, ei muuten ole. Maksun nousee koko ajan roimaa tahtia, ja yksityiset lääkäriasemat hoitaa helpot keissit, ja vetää massit himaan. Vaativat toimenpiteet tehdään julkisella puolella, koska ne on vitun kalliita, eikä niistä saisi voittoa firmat millään. Joten homma näyttää siltä että yksityinen on tehokkaampaa kun cherrypikkaavat vaan halvat keissit itselleen.
Tai sähkö. Onko sähkön hinta kuluttajille nyt sitten laskenut kun Caruna yksityistettiin. Eikös tässä juuri siitä kansa möyhötäkin kun maksut alkaa olemaan poskettomia. Ja tulevat raketoimaan kun lafka myytiin Espanjaan.
Logiikkasi ontuu pahasti, olet juuri niitä tyyppejä joille toi autuas yksityistämispaskanpuhe menee läpi.
Ihmisillä jotka uskoo siihen valheeseen että yksityinen on tehokkaampaa kuin julkinen palvelu, on hakusessa yksi tärkeä pointti. Tai kaksi oikeestaan. Ensinnäkin se että yksityisellä puolella on tarkoitus tehdä voittoa. Julkisella ei. Joten puhtaasti laskennallisesti julkisella pystytään tekemään kaikki halvemmalla.
Jos nyt joku firma on sitten olevinaan niin pätevä ja tekee homman oikeasti halvemmalla kuin julkinen, ja saa siitä vielä voittoa väliin, niin ensinnäkin sitten julkisele puolella voisi vaikka palkata sen firman toimarin hoitamaan hommat samalla tavalla.
Toinen seikka mitä ihmiset ei nyt sisäistä nykyisessä kasvuun perustuvassa markkinatalousmallissa. Sitä voittoa pitää tehdä joka vuosi enemmän tai firma kaatuu. Joten on täysin selvää että jos voiton osuus kasvaa joka vuosi firmassa, niin jossain vaiheessa ihan fysiikan lakien vuoksi hommasta tulee kalliimpaa asiakkaalle kuin jos se olisi tuotettu julkisella puolella. Väkisinkin.
Joten vaikka alussa näyttäisi että tällä säästetään nyt paljon, sadan vuoden päästä ei enää säästetä. Asiat pitää miettiä pitkälle eteenpäin. Ei yhden eduskuntakauden mittaisesti, kuten nämä kvartaalimaailman kokkarit tekee.
Yksityisellä kaikki näyttää aina alussa ruusuiselta. Olen itsekin tehnyt työuraa että olen nähnyt miten homma toimii. Ensin alussa työtekijöillä on käsittämättömän hyvät olot ja rahaa riittää kaikkeen. Vuosien varrella työtahti kiristyy ja edut putoaa vähitellen pois. Kunnes jossain vaiheessa porukka alkaa irtisanoutumaan, ja sitten tilalle tulee toisia halvemmalla palkalla.
Näin se väistämättä menee, nykyinen kasvuun perustuva talousmalli ei toimi pitkällä tähtäimellä. Se on hyvä malli esimerkikksi sotien jälkeen, silloin kun maata rakennetaan uusiksi. Ehkä sen takia tässä uhoillaankin rajan yli ja sotavarusteluun panostetaan. Valmistaudutaan laittamaan maa kivikaudelle, jotta voidaan sitten taas rakentaa se alusta. Ei tartte muuttaa sitten mitään järjestelmässä. Jos halutaan että järjestelmä on kestävä homman pitää toimia jollain muulla tavalla. Loputtomiin ei voi tehostaa, se on mahdottomuus. Tämä malli rakoilee liitoksistaan jo globaalisti.
Katotaan kauan saavat pidettyä vielä korttitalon pystyssä. Varmaan niin kauan kun ihmiskunta sietää tätä. Mutta joku toisenlainen malli pitää ottaa käyttöön. Se on väistämätöntä ja vaan ajan kysymys. Kevyempää se olisi tehdä nyt, kuin vasta pakon edessä. Vai onko strategia se, että kun homma on tapissa niin keksitään joku sota jonnekin, ja sitten voidaan syytellä jotain muuta valtiota talouden räsähtämisestä ja kansa suostuu rakentamaan oman elämänsä köyhemmissä oloissa uudestaan. Ei voi toimia loputtomiin tämä homma.
Aamen.
Saksassa ja Britanniassa ollaan kansallistamassa yrityksiä ilmeisesti siellä ei ole kuultu noista määräyksistä mitään :D
Tuota kannattaa varmaan kysyä Carunan asiakkailta aika ennen yksityistämistä ja yksityistämisen jälkeen
No, onhan kaikki hinnat muutenkin tapissaan ja nousee vaan..
Suomi on 1800-luvulla. Sähkö ja vesiklosetit vain rikkaille, muu kansa ulkohuussit ja päreet.
Ei ole kaukana se päivä, kun suomalaiset suuttuu ja sitten onkin okat.pois, kun nössö kansa purkaa kaiken vihan!
Maksut nousee julkisellakin (sote) tai on jo nousseet ja tulee vuosittain nousemaankin. Pakkohan poliittisten johtajien, alkaen pikkunilkeistä isoihin kihoihin) saada kunnon palkka + bonukset päälle. Ei ole kohta eroa yksityisen ja julkisen osalta hinnoista, mutta se ero on, että yksityiselle pääsee heti, julkiselle kuukausien.päästä vaikka pikku-Antti kehui, että "hoitoon pääsee kahdessa viikossa". Noin pikku-Antti satuili aluevaalien alla.
"Tehdä voittoa". Joo, julkisella.puolella ei "tehdä boittoa", on vain paperilla. Täytyy sen verran tehdä "voittoa", että johtajat saa palkankorotuksensa "hyvin tehdystä työstä". Ehkä se "voitto" tulee siitä, että ne oikeat osaajat potkastaan pihalle? Tässä jokainen on saanut lukea vähintään kerta viikkoon Varhan toiminnasta laidasta laitaan. Koko laitos on suoranainen vitsi, mutta ei sinänsä yllätä, kun on drmarivetoinen.
Laittomuuden aikaa on ollut aina. Joku voi kuitenkin kuvitella Raamatussa mainittua laittomuuden aikaa tähänkin päivää täysin osuvaksi , se on täysin sallittua.
No just, demarijärjenjuoksua parjaimmillaan, vai oliko vielä tyhmempi vihervasemmisto äänessä?
Miksi heiltä pitäisi kysyä yhtään mitään? Kerro ihmeessä!
...pitäisiköhän nyt jonkun tehdä se täyskäännös ? Eikä missään nimessä vasempaan ,
...tuskin tuosta osaavat ottaa oppia ... vaikka yleensä nämä meidän päättäjämme innokkaasti apinoivat kaikkea ulkomaan konsteja , kujeita ja kommervenkkejä ..
Sanomassasi on perää.
Harmi oikeestaan että WTOn / EUn kilpailusäännökset pakotti erottamaan sähköenergian myyntiyhtiöistä sähkön siirtoyhtiöt.
Syntyi liki 80 uutta hyväpalkkaisen toimarin virkaa ja joka puotiin vähätöinen ja hyvin resurssoitu johtokunta, jossa on aina paikkoja entisille poliitikoille.
Fiksuimmat yhtiöt otti etätyön ja keskittämisen (Oomi jne) käyttöön, joten algoritmit hoitavat asiakastyön ja satunnaisiin mummojen asiakaspuheluihin vastaa kohta Kadri tai Peder Tallinnasta. Heille maksetaan 700 euroa kuukaudessa.
Toimari ja johtokunta palkitsevat itsensä ja muutaman puolueen lisärahalla, vaikka tuon tason bisnesosaaminen sujuisi simpanssiltakin. Tämä on pahasti sanottu simpanssista, sori siitä.
Mutta ei tässä vielä kaikki. Varsinkin siirtofirma voi puljailla hinnoittelulla.
3x25 ampeerin sulake kattaa 16 neliön kerrostaloyksiön ja myös seitsenhenkinen perheen 250-neliöisen ok-talon sähkötarpeet.
Kun yhtiö ostaa vakiomäärän sähköä, on tulee eteen kustannusten jako.
Voidaan esimerkiksi valita korkea perusmaksu ja minimoida sillä kilowattitunnin hinta. Koska sähköfirman päättäjät on juuri noissa ok-taloissa asuvia, päättäjien valintatilanne on helppo.
Periaate "käyttäjä maksaa" ei toteudu. Käytännössä pörssisähköä ei kannata 4h+k kerrostalokämpässäkään edes miettiä.
Lisäksi kerrostalossa on 20-40 eri asiakasta pienellä alalla. Vastaava asiakasmäärä on ok-alueella pitkän kadun varressa.
Sähkön siirtomaksuja perustellaan juuri pitkillä välimatkoilla (maaseudun) asiakkaiden välillä. Kuulostaa reilulta, mutta tuonkin voi siis perusmaksulla kiertää.
Näin menetellen kokonaispotti eriytyy kulutuksesta, ja käytännössä keskustojen kerrostalojen sinkut ja pariskunnat vastaavat kohtuuttoman suuresta osasta oman sähkön siirtoyhtiönsä menoista.
Veikkausta mukaillen: suomalainen sähköasiakas häviää aina.
No ei satuillut.
Orpon hallitus kun ensi tollon töikseen ja vuotta ennen vaaleja poisti kahden viikon hoitotakuun ja palattiin sairaanhoitopiirien vm. 2022 taulukoihin. Eli kiireettömään hoitoon pääsee 90 vuorokaudessa.
90 vuorokaudessa moni lentsu paranee, mutta aika moni myös kuolee.
Sairaanhoitopiirit oli panneet 14 vrk hoitotakuuseen kymmeniä miljoonia, ja Marinin hallitus pani siihen 40+40 miljoonaa EU:n koronaelvytysrahaa.
Jotka siis pitäisi maksaa EU:lle takaisin, pikkupikku-Riikka hei!
Hallitus valehteli päätöksen perusteeksi hoitajapulan.
Päätöstä tehdessä työkkärissä oli yli 3 000 työtöntä valkotakkia, ja nyt heitä on tullut joku tuhat lisää.
Edes alan opiskelijoille ei piisaa harjoittelupaikkoja.
Onneksemme sotealueet ei palanneet takaisin kivikauteen, vaan pyrkivät 14 vrk aikoihin edelleen. Juuri siitä syystä, että nopea hoito on halvinta hoitoa.
Eli haluat lisää yksityistämistä ja ulkomaista omistusta?
Alko????
Ainakin pomot ja luottamushenkilöt lisääntyivät soten myötä. Muusta ei väliä. Ja tietokoneet. Puhelimet pantiin pannaan. Saavat vielä yhteyden meihin!
Tulevaisuus on off the grid.
Lämmitys ja valaistus hoidetaan sitten ilman sähköä.
Paneelit ja akusto käyttää tv:n, tietokoneen ja vesipumpun.
Nyt on varmaan kiire säätää laki, että kaava-alueella on pakko kuulua sähköverkkoon.
Jos kuitenkin palvelun tuottaa yksityinen, niin voiko sen palveluita pakottaa ostamaan?
"Nyt on varmaan kiire säätää laki, että kaava-alueella on pakko kuulua sähköverkkoon". Niin no juuri noin se hoidetaan jos porukka yrittää rimpuilla irti. Tai sähköyhtiöt haastaa kansalaisia oikeuteen tulonmenetyksestä. Ei firmat häviä näitä taisteluita, niin on sellaiset taloudelliset resurssit, että siellä kyllä hommat on mietitty loppuun asti. Miettikääpä että kaivosyhtiöt voivat tulla jostain rapakon takaa ihan pokkana sun maille etsimään mineraaleja jos epäilevät että siellä sellaisia on. Kysymättä sulta. Hakee vaan malminetsintäluvat, ja marssivat tontillesi. Ja jos jotain löytyy, niin voivat pakkolunastaa alueen käyttöönsä ja kaivaa sen paskaksi. Maksavat maanomistajalle jonkun naurettavan nimellisen summan vaan. Jälkisiivouksen kustannukset jääkin sitten suomen kansalaisille kun kaikki on kaivettu ylös ja firma kadonnut takaisin ulkomaille. Maksavat vaan parin tonnin "jälkisiivousmaksun".
En vaan tajua miksi Suomen kansa nielee ihan kaiken. Jupistaan vaan kylillä, ja puolet vielä pitää näiden firmojen puolia kun tuovat muutaman työpaikan kylille. Voi jessus tätä touhua.
Maaseudulla in jo sellainen laki/sääntö että et voi lopettaa sähkösopimusta mökistä jos sinulla on sähkökaappi mökissä. Se kaappi uhataan viedä pois jos loetat sopimuksen esim talveksi kun kukaan ei käytä sähköä 9 kk.
Onneksi kaikki sähköyhtiöt tuhoutuvat pian.
Kun Jeesus tulee hallitsemaan maailmaa niin keksinnöt on sitä luokkaa että sähkö on kaikille ilmaista koko maailmassa.
Ihmiset haluaa tienata hieman sijoituksilla ja siksi ovat todellisuudessa mukana satanismissa. Kuinka moni omistaa sijoituksia, edes ihan pienen? Eivät silloin "voi mitään" koska tykkäävät sijoituksista.
Muutto mökille, lämmitys puilla, aurinkopaneelit katolle jne. Jos ei käy kunnalle, antakoon asunnon ja täyshoidon.
Onks Putin vaihtanut nimensä jo?
Kyllä varmaan voi .. siis jos se tuottaja on a) ihan oikea ulkomaalainen .. b) oikean puolueen jäsen ja kannattaja sekä hywäweli-kerhon jäsen ... kuten huomaamme , kotimaisen kohdalla vaatimuslista on hiukkasen pitempi ...
...käy , varmasti käy .. mutta ensin täytyy hankkia pätevyys eli moniaita juopumuspidätyksiä , toimeentulotukea on haettava eikä työhommia saa harrastaa ..
Se joka haluaa keksii keinot. Se joka ei halua keksii selitykset.
Vapaavuori on vanha monopolin pelaaja. Siinähän vastustaja yritetään saada myymään sähköverkot. Sillä peli romutetaan.
Eihän sitä muutoin proffaksi pääsisikään. 🤓
Niinhän se J.Katainenkin valehteli,että nyt saadaan vitun halpaa sähköä,
kun verkot myytiin carunalle.
Vapaavuori ja Haavisto säesti vieressä,että näin on.
Lisää kataisen valheita.
Silloinen rahaministeri J.Urpilainen lapioi miljardit poikineen,
sardiinivaltioihin.Mitäs teki Katainen.
Tämä on suomen etujen mukaista,työllisyys paranee,kilpailukyky kasvaa,
valtion velka taittuu.Mitenkäs sitten kävikään.
Pääjehu katainen huomasi,että maanasiat menee perseelleen,
kilautti kaverille,ja pääsi EU,n lihapatojen ääreen muutamaksi vuodeksi.
Sitten tuli takaisin,niin hyväveliporukan kultapossukerhon kunniajäsenet,
oli järjestänyt kataiselle hyvä palkkaisen johtajan viran.Nykyään on nordean joku pomo,sekä pari EU virkaa kaupanpäälle.
Ukraina sotki hyökätessäään rauhallisen venäjän kansan kimppuun monia asioita. Suomi saisi venäjältä todella edullista maakaasua ,jos tuota ukrainan toteuttamaa hyökkäys sotaa ei olisi
Voin kuvitella millainen tonnin-seteli ilme sulla oli kun postasit ton kommentin.
Mutta kun se oli Venäjä, joka hyökkäsi. Nyt se yrittää kirjoittaa historian uusiksi, että eihän me koskaan... Aina samat kuviot. Ikuinen sotasyyllinen. Ei ollut mitään syytä hyökätä, paitsi ryöstöretki. Länsi olisi antanut sen rauhassa muhia liemissään. Elinkelvoton maa.
Teet samanlaista patamustan taikomista lumivalkoiseksi kun kokkareet ja persut, kun ne selittävät miten kansallisomaisuuden luonnonvarojen, luonnollisten monopolien, valtionyhtiöiden ja julkisten palvelujen yksityistäminen ja myynti ulkomaille on hyvä bisnes, tai miksi hyvinvointivaltion avohakkuu jotta oikeiston veropopulistit voivat antaa veronalennuksia elinkeinotteluelämälle, suurituloisille ja rikkaille on suomalaisten etu.
Mutku venäjä ei hyökänny suomeen vaan Ukrainaan.
Ukraina on joku persehiki takapajula jossain hevonvitussa!
Onnittelut ! Sinä tiedät maantieteestä saman verran kuin D. Trump.
Eikö sinusta ole outoa, kun Venäjä hyökkäsi jo v 2014 Krimille, mutta kaikki oli hiljaa?
Käsittäkseni siellä oli sotilaita mutta lisäsi rajusti määrää.
Puhut niin asiaa.
Jan Vapaavuori kehuu muistelmissaan, että hän se datakeskusten sähköveron nollaamisen runttasi. Psk kirja muuten, kaikella lailla.
Jännäähän on, että nykykokkarinulikat raapustelee nelikymppisinä muistelmiaan. JKP aloitti vasta yli seitsenkymppisenä muistelemiset.
Mitä saatiin?
Muutamat tietokoneinssit duuniin.
Minimiporukalla mennään, hommat voi ulkoistaa Intiaan ja ennen vuotta 2035 AI hoitaa softan ja korjauttaa raudan, vrt. autojen tietokoneiden vikailmoitukset.
Datakeskuksen työntekijät on vartijoita, lumen kolaajia ja siivoojia. Upeita duuneja, mutta palkkahaitarin väärässä päässä.
Datakeskusten sähkö on poissa järkevistä hankkeista. Kokkolaan suunnitellaan valtavaa alumiinitehdasta. Sähkön riittävyys on kysymysmerkki, isompi joka päivä.
Metsäteollisuus voisi tehdä rahaa enemmän kuin puulla ikinä, kun se keräisi savupiipuistaan hiilidioksidi, ymppäisi sekaan vedyn ja myisi koko pskn lentokoneiden viherpolttoaineeksi.
EU on jo päättänyt, että vihreää lentopolttoainetta pitää käyttää, koko ajan enemmän. Vrt. 95E-bensa ja biodiesel autoilussa.
Mutta jo nyt on selvää, että datakeskukset syö CO2-talteen oton tarvitseman sähkön.
Joten kiva idea, kyllä tän norjalaiset ja ruotsalaiset tekee!
Joten... tehdään vaan ihan vtn kovalla säätämisellä loputtomien koneketjujen ja rekkakuljetusten avulla sellua, kuten aina ennenkin, ja myydään se maailmalle euron kilohinnalla.
Sillä eurolla ei kaupasta saa kiloa mitään, kuin ehkä tarjouspottuja tai lanttua.
Odotan viestiä et sähkönhinta nousee X-kertaiseksi
Miksi? Tulee se sieltä ilman odottamattakin. Vai kuvitteleeko joku että ne jostain syystä laskee? "Nyt onkin uusi bisnesmalli tästä eteenpäin, että yrityksemme tekee joka vuosi vähemmän tulosta kuin edellisenä vuonna". Tottakai ne nousee, onhan se selvää kasvuun perustuvassa talousmallissa.
Voitaisko yksityistää jo ne pohja- ja muutkin juomakelpoiset vedet nyt äkkiä. Odotan innolla aikaa kun jopa oman kaivon omistaja maksaa lisenssimaksuja nestlelle veden käytön mukaan. Ja jos ei talvella mökillä käytä vettä, niin joka kuukausia tulee vedenhoitomaksu silti. Kaikki vesimittarit uusiksi joka mittaa vartin sykleillä veden käyttöä että kaikki voi kytätä pörssiveden hintaa milloin kannattaa juoda se vesilasillinen. Helteillä luonnollisesti kalliimpaa kuin talvella, koska kysyntä on korkeampaa. Ai että tätä yksityistämisen iloa, me tienataan tällä!
On hyvä muistaa, että vastoin kansalaisten toivetta nykyhallitus salli vesihuollon yksityistämisen. Selityksissä taas riitti. Tälläkin kertaa siinä oli tarkoitus säästää, vähän kuin sähköverkkojen myynnissä.
Kauhusknenaariosi on siis sitä myöten askelta lähempänä.
Talousoikeistoekonomistit taas puolustamassa kokkareiden sähkönsiirtoverkkokauppaa. Väittiväthän myös kokkareministerit Jyrki Katainen ja Jan Vapaavuori tämän luonnollisen monopolin myynnin yhteydessä Carunalle, etteivät siirtohinnat nouse, totuus oli toinen.
Kokkareet puolustelee toisten kokkareiden aikoinaan tekemää Carunakauppaa, siksi vähättelevät hinnannousun mahdollisuutta. 17,6 prosentin gallupkannatus ja 7,1 prosenttiyksikön takamatka ykkösenä oleviin demareihin aiheuttaa peppukipua.
Kriittisen infran ottaminen valtion haltuun ei välttämättä auta, koska ylikansalliset yksityiset yritykset tuottavat sittenkin kaikki komponentit. Raaka-aineetkin tulevat muualta. Valtion omistaman yrityksenkin on tehtävä voittoa kyetäkseen tekemään hankintoja. Sähköosuuskunta-Suomella sama juttu.
Sehän jo tehty. korjaamista vain kulut. Datakeskukset aiheuttaa uuden rakentamista.
Huvittavaa miten on tehty korpeen uusia suuria sähkölinjoja datakeskuksille ennen ensimmäistä rakentamista.
Myöhemmin nähdään mitä näille uusille sähkölinjoille tapahtuu missä ei ole edes asukkaita.
Aurinkopaneelit saisi kehittyä ja halventua niin paljon, että jokainen taloyhtiö voisi tuottaa oman sähkönsä. Ehkä joskus tulevaisuudessa niin oi ollakin, mutta siihen menee aikaa.
Ei se kannata, kun aurinko paistaa on sähkö silloin ilmaista tai hyvin halpaa.
Näet unta silmät auki.
Vaikka aurinkopaneelit olisi ilmaisia ja valtio maksaisi tonnin käteen jokaisesta, niin niillä ei tee arktisessa maassa hevosen vittua.
Pimeässä (sitä kutsutaan "yöksi") ei mitään koskaan. Pimeitä tunteja on enemmän kuin valoisia joka vuosi.
Talvella on sähkön tarve suurin, aurinkosähkön tuotto pienin.
Kesällä menee muutama viikko hyvin mutta tänään jo Utsjoellakin paneeli pätkii tunniksi.
Ainakin meillä jääkaappi ja pakastin on verkossa koko ajan.
Ei sanomisissa ole mitään ristiriitaa. Caruna voi nostaa koska tahansa hintoja lain rajoittamaan kattoon asti. Ei vain syystä x ole pitänyt hintaa katossa.
Ongelmahan oli että nosti n.40% hintoja 20% ei ole mikään ongelma vuosittain jos voi perustella. Ja voi Datakeskukse tarvitsee sähköä. Enempää ei tarvitse perustella tai todistella.
Nämähän nostot on jo tehty.
Caruna Espoo Oy:n hinnat nousevat
Uutinen 11.11.2025 klo 10:00
ihan oikein jos nostavat hintoja.
Hinnat tulee nousemaan.
T: Haavisto
Kun Hallitus myi kantaverkot , J - Katainen väitti että hinnat eivät voi nousta koska niitä säännellään . KUINKA kävi hieman aikaa niin hinnat nousivat 25 %. Nyt Espanjan yhtiö tavoittelee samaa koska maksoi ostoksestaan kaksinkertaisen käypään hintaan verraten . Joten ostoksen pitää tuottaa olemmehan heidän hinnoista vielä murto osassa . Tavoite lie 0.40 € . kwh
Onneksi länsi-suomessa on rahaa maksaa, sillä hinnat tulee nousemaan ainakin 30%...
Mitkään Suomen lait ei estä jos yhtiö nostaa hintojaan niin sehän nostaa. Etenkin kun kyseessä on ulkomainen yhtiö. Kuluttajalla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin maksaa jos haluaa saada sähköä . Voi olla, että joku rikas jolla on varaa maksaa satojen tuhansien eurojen oikeudenkäyntikulut riitauttaa päätöksen ja on valmis käräjille asiasta 5 - 10 vuodeksi kunnes saadaan korkeimman oikeusasteen päätös.
Voi teitä Carunan asiakkaat...olette sievästi kusessa kun ensi vuoden alussa kolminkertaistuu siirtohinnat..Nyt ei enää kannata ostaa mitään asuntoa Carunan siirtosähkön alueelta ellei myyjä maksa joka kuukausi hyvitystä seuraavat 20 vuotta sähkönsiirrosta.
ei ole pakko kuluttaa,,pökkö pesään ..aletaan erakoksi kaikki...menköön kokoomuslaiset töihin...alkaa riittämään tämä kansan ryövääminen. työt menettää merkityksen ,ei kannata tehdä töitä kun mitään ei jää käteen ja valtio velkaantuu
Norjassa sähkönsiirto maksaa vain 3,7 senttiä kilowattitunnilta. Suomessa miltei pelkästään sähkövero tuon saman (n.2,9)
Sähkövero on yksityiselle kuluttajalle veroluokka 1.
siis noin 17-kertainen verrattuna suurkuluttajiin joilla veroluokka 2.
veroluokka I: 2,325 snt/kWh (alv:n 25,5 % kanssa n. 2,92 snt/kWh)
veroluokka II: 0,135 snt/kWh (alv:n 25,5 % kanssa n. 0,17 snt/kWh)
Miksi ihmeessä se vero on juuri näinpäin?
Noista hinnoista ja veroista on turha maksaa. Sähkössä normaalikäyttäjällä tulee helposti puolet hinnasta kuukausimaksuista.
Koska Esoanjan firmalla menee honosti, niin ilmanmuuta he nostavat hintoja, josta he saavat rahaa taloudelliseen ahdinkoonsa.
Sata varmaa, että hinnat nousee ja paljon. Eli jos olet Carunan asikas ei muuta kuin vaihtamaan sähköyhtiötä kilapiluttamaan ja pian.
Erotkaa ja näyttäkää Carunalle, että emme tarvitse heitä. Tässä näkee suomen hallituksen eli kaikki myydään herroille ja rikakille ja kuinka moni osakas meidänkin päättäjistä on osakesalkkuineen Carunassa vert. Kataisen ja Vapaavuoren kauppa aiemmin jo tehty,
Ei sähköverkko toimijaa voi vaihtaa. Töpseli tulee sieltä minne kytketty. Sähkö voi juosta vaikka euroopasta johtoa pitkin ja voi kilpailuttaa.
Ainakin Kokoomuksen leivissä ensinmainittu proffa vaikuttaa olevan.
Huijaat vaan..
Ja selitellään että yks Proffa
Mikä edes on proffa
?!
Avaus Poisroon
Eikö lapsille ole omaa palstaa?
Se on lyhenne sanalle professori.
Jos sekin on vieras sana, niin professori puolestaan on yliopistojen korkein opetus- ja tutkimustehtävä sekä arvonimi.
Jos yritys ei ois tuottava, ei sitä kukaan ostaisi. Mutta pikaraha myynnistä tuo tietysti myyjille voittoa nytheti.
Idioottimaista oli jo Kataisen aikana myydä tuollainen yritys pääosin ulkomaiseen omistukseen. Ja ei muka ole rahaa ostaa se takaisin.
Rahaa syydetään milloin mihinkin turhuuteen, sähkö ja sen siirto on elintärkeää, etenkin täällä pohjoisessa.
Suomalaiset on aina ostaneet kannattamattomat firmat euroopasta. Tulos on väännetty keinotekoisesti myyntikuntoon ja kun siirtyy suomalaisomistukseen tuotetaankin pelkkää tappiota.
Suomaaliset lukee vain tulosta, ilman perehtymistä bisnekseen.
Joka puhuu vain yrityksistä ja osakeyhtiöistä, markkinoista, niin ei ymmärrä. Kaikki ne on keksittyjä ylimääräiisä asioita todellisessa elämässä. Ihminen on eläin muiden joukossa.
Mikään tälläinen asia "keksitty" järjestelmä ei saa olla pysyvä ja juurtuva tapa. Se
aiheuttaa ongelmia, ihmisistä alistuu ja menettää hallinnan päättää. Keksitty järjestelmä keskittää vallan pienelle joukolle. Ja näin suurin osa ihmisistä näkee haitat elämässä.
Maapallolla ihmisten joukossa moni asia mennyt perseelleen juuri keksittyjen osakeyhtöiden takia ja että niiden alta pyöritetään toimintoja ja yrityksiä, ja pörssi.
Vasemmistoliitto ja Pressut oli tätä Carunan myyntiä vastaan. Kokomus ja Vihreät on täysiä tolloja kaikki myydään ja tappiolla tietysti. SDP myi Saksalaisille kannattavan yhtiön ja halvalla ja antoi Espanjalaisille miljardeja. Mitä tolloja maassamme onkaan
Persut eivät kyllä vastustaneet mitään.
Ja nyt hallituksessa ollessaan antoivat kauppojen tapahtua ja Carunan siirtyä vielä suuremmin voittoja tavoitteleville ulkomaalaisyhtiöille sen sijaan, että olisivat ostaneet sähköverkkomme takaisin omiin käsiimme.
Lisäksi päättivät, että vesihuoltommekin saa yksityistää. Mikähän ylikansallinen yhtiö sen jatkossa ostaa ja kuinka Kokoomus ja PS taas kertovat meidän hyötyvän siitä, eikä taatusti suomalaisen kulut nouse sittenkään.
Elä uikuta demari teidän takia olemme kohta konkurssissa. Lisää halpatyövoimaa sitähän demarit huutaa pää punasena vaikka meillä omasta takaa lähes 400000työtöntä. Pressut vastusti Carunan myyntiä se totuus.
Älä jaksa nähdä niitä demareita kaikkialla.
Etkö ole tietoinen, että nykyhallitus haalii maahanmuuttoa osaajapulaa paikkaamaan huolimatta massatyöttömyydestä? Ovat kirjanneet toimia myös pitääkseen täällä jo olevat perheineen maassa.
Jos PS on ollut Carunan myyntiä vastaan, se on varmasti toiminut nyt Carunan takaisin ostamiseksi. Vaan eipä ole, vai mitä?
Kokoomus siis melkein mutta melkein sai 35 miljoonaa euroa Helsinki Gardeniin.
Mitä saivat muut puolueet?
Matemaattisesti: persut 32, rkp ja kd noin kymmenen miljoonaa per puolue. Sadasta miljoonasta ei paljon puutu.
Miksei media kysy näistä?
Toivottavasti Adler on fiksumpi kuin Henriksson oli.
Se verovarojen vedättäminen kotikaupungin makunuuskafirmoihin oli niin hemmetin tökerö, että kaikki hallituspuolueet ja oppositiokin taputti 16 minuutin ajan seisaallaan, kun lukivat lehdestä Ullan lähdöstä europarlamenttivaalien ehdokkaaksi.
Jos Caruna ei saa nostaa hintoja mielin määrin, niin se voi vaatia Suomelta muiljarditolkulla sakkoja
joo...aletaampa säästämään sähköä...itse jos olisin carunan omistaja niin pudottaisin hieman hintaa niin kulutus kasvaisi ja tuotot...aheella on aina p.... loppu...mitä nyt linjoihin tulee niin ei ole korjailtu,,,tikan hakkaamat pylväät edelleen koko suomessa..korjataan jos kehataan,,
Ei muuta kansallistamaan VUAAAN
Siinähän kokkeli kiilusilmät valittavat
Caruna nostaa hintoja aina niin paljon kuin mahdollista, sen tehtävä on tuottaa mahdollisimman paljon voittoa omistajilleen.
Ne rahat ovat pois Suomen kansantaloudesta.
Suomalaisten etuja ei aja enää mikään puolue.
Eikö hinnan ohella oleellista ole myös kulutus? Mehän olemme rakentamassa lisää datakeskuksia ja muutakin kulutusta. Jos energian tuotannossa on ylikapasiteettia, se johtaa ongelmiin sähkön hinnan ja tuotannon optimoinnin suhteen. Ehkä juuri siksi sähköä myydään datakeskuksille. Kun sähköä on siirrettävä lisää, se parantaa sähköverkonkin kannattavuutta. 1 miljardi tässä liikevaihdossa lienee käypä yksikkö kertomaan kasvusta ja tuloksesta, voihan Carunaa ostaa ja myydä myöhemminkin. Talvikuukaudet on rakenteellinen haaste tuotannolle, mutta verkot se vahvistaa.
Ei ole jatkuvaa ylituotantoa, se on valtion omaa lobbausta. Fingridista voit nähdä tuotannon ja kulutuksen.Viikonloput on yleensä ylituotantoa kuin aurinkoiset ja tuuliset päivät.
Kuten Trump kertoi Tuuli ja Aurinkosähkö tuhoaa talouden. Koska silloin kun ne tuottaa on sähkön hinta nollassa ja muulloin popsahtaa kun tuotantoa ei ole.
Vielä ei ole pakko myydä datakeskuksille halvalla, kun voi myydä markkinahintaan eurooppaan.
Ylituotannolla tarkoitin voimalaitosten kapasiteettia. Jos sitä on liikaa, niitä ei ajeta optimiteholla vaan vajaalla teholla tai ovat pois käytöstä. Silloin niiden tuottavuus heikkenee. Jotta näin ei kävisi, on lisättävä kulutusta. Datakeskukset ovat sitä. Kulutuksella on samansuuntainen vaikutus sähköverkkoihin. Niilläkin on optiminsa rakentamisen ja ylläpidon kustannusten suhteen. Tasapaino sekä tuotannon että siirron ja sähkön hinnan suhteen on jossakin. Sitä ilmeisesti haetaan koko ajan, ja se yhtälö aiheuttaa esimerkiksi Carunan kaupan hinnan. - Tietenkään en tunne yhtään koko asiaa, mutta näitä uutisia on kiva spekuloida. Arvelutkin jäsentävät yhteiskunnallisia asioita. Minua kiiinnostaa oiekastaan vain se, kuinka usein saan saunoa lähes ilmaiseksi. Toivon että niin käy myös talvikuukausina.
"Viikonloput on yleensä ylituotantoa kuin aurinkoiset ja tuuliset päivät".
Siis mitvit?
Ei Luonto tai ilmasto noudata Suomen kalenteria. Tuulen ja auringon määrä ei riipu viikonpäivästä. Mitenkään.
Viikonloppuisin sähkön KULUTUS on pienempää kuin arkena, koska 2/3 työvoimasta on kotona ja työpaikat on kiinni.
Muuten hieno anal-yysi. Onnittelut!
Myydään koko SUOMI ja jaetaan rahat.
Yritystoiminnan perusteiden mukaisesti hinnat jatkavat nousuaan. Sanoi Suomen laki mitä tahansa. Voi vähän säädellä, muttei kykene estämään hintojen nousua.
Sitten jos kansallistetaan Caruna, niin sitten. Muutoin voi vain toivottaa tervetulleeksi markkinatalouteen.
Hintojen noususta senverran että ne jatkavat sinne lopulliselle kääntöpiirille, jonka jälkeen yhä suurempi osa kansasta jää ilman sähköä kun ei kykene maksamaan laskuja.
Suomen laki määrää ettei sähkönjakeluyhtiö saa tehdä (näyttää taseessaan) suurempaa voittoa kuin 5% liikevaihdostaan.
Caruna alkoi heti kiertämään lakia ottamalla omistajiltaan ison lainan, josta se maksaa omistajilleen 18% vuotuista korkoa! Näin Caruna siirtää voittojaan verottomina ulkomaille veroparatiiseihin, ja se näkyy taseessa huonona tuloksena, joten Carunalla on oikeus nostaa hintojaan.
Caruna olisi saanut halvempaa lainaa mistä tahansa eurooppalaisesta pikavippifirmasta.
Kiitos tästä kuuluu yksinomaan silloisille pääministeri Jyrki Kataiselle ja elinkeinoministeri Jan Vapaavuorelle. He valehtelivat tietoisesti Suomen kansalle.
Valehehtelivat tietoisesti? Mikähän tuossa särähtää? Miettikää nyt, voiko ilman tietoisuuttta valehdella? Ilmeisesti demari vati vihervassari tekee sen tietämättään, MIELENKIINTOISTA?
Puppua voi puhua tietämättään, luullen asian olevan totta. Kun sanotaan, että joku valelhteli tietoisesti, niin korostetaan, ettei se vahingossa pötyä puhunut vaan tiesi kyllä totuuden ja silti sanoi toisin.
Tuo on niin totta.
Viime aikoina kunnat ovat haalineet tuulivoimaloita ja datakeskuksia kiinteistöveron takia
Kuitenkin rakennuksista tehdään ikävähennykset ja veron määrä vähenee sitä mukaa kiinteistöverossa.
Yhteisöveroa niistä ei liioin saa. Juuri rakennetun rakennuksen sumu-poistot on tapissaan.
Lisäksi on mahdollista puljata ihan noilla sisaryhtiölainoilla tuotot emoyhtiölle.
Carunan tp-2024 kertoo, että se teki 510 ME liikevaihdolla 235 ME voittoa.
Yhteisöveroa se päätti maksaa 10 ME. Kiitti!!!
Muuttakaa miljoonat satatonnisiksi, niin saatte ison tuulipuiston tilinpäätöksen ja verolaskelmat.
Meille jäivät tietty myös Carunan pienen henkilöstön palkkaverot, ja Carunan Fingridille maksamat noin 40 ME verkkokorvaukset.
Tuulivoimalat on taas helppo myydä taalalla newperseyläiselle tms postilaatikkofirmalle kun käyttöikä on lopussa ja viranomaiset kieltää tuulivoimalan toiminnan.
Maan omistajalle jää mylly (ongelmajätettä) ja kerrostalon kokoinen teräsbetonimöykky, joka pitää lupaehtojen mukaan piikata ja kuskata jätekäsittelyyn.
Betonin käsittely on vtn kallista, jo kuskaaminen maksaa ihan vtst.
Joten lopulta ne myllymäet maisemoidaan suomalaisten veronmaksajien rahoilla.
Eikä vieläkään tuulivoimaa...
Odotellaan vain että valtio maksaa datakeskuksille Carunan hinnan noston.
Näillehhän on varmaan myyty vakiohinta 20v ajalle.
Jokainen kuluttaja voi tehdä valinnan ja ostaa näiden yritysten osakkeita ja siten kammeta omistusta ja pääomatuloja takaisin Suomeen.
Caruna ilmeisesti myydään 5 miljardilla. Nopeasti laskien jos jokainen työssäkäyvä suomalainen ostaisi 2 500 eurolla Carunan osakkeita niin omistus olisi Suomesssa. Mutta koska Carunan alueella asuu vain osa suomalaisista niin loppuja ei ostaminen kiinnosta. Carunan alueella asuville saattaisi tulla ehkä kymppitonnin osakeostot per nenä. Toisaalta yli 50% omistus saattaisi riittää Carunan hallintaan. Omistsmisen ongelma olisikin sitten saada tuottoa maksamalleen kymppitonnille, hehehee...
Tässä unohdetaan myös se seikka että suomalaiset vastaavasti omistavat ulkomaisten yhtiöiden osakkeita ja tuovat vastavuoroisesti muualta maailmasta omistusta ja osinkotuottoja joista koko maamme kansa hyötyy pääomatulon verotuksena. Joten osakeomistus hyödyttää verotuloina myös köyhempää kansanosaa, siksi onkin outoa kun jotkut haukkuvat omistajia ahneina riistäjinä vaikka heidän omistuksensa tuottaa muualta maailmasta hyvää Suomeen..
Niin kauan kun suomalaiset äänestävät kok kesk sdp vihvas rkp korruptiota he saavat maksaa kalliisti maanpett... . Näyttää että tapahtuu jopa kansamme itse m vuoteen 2060 mennessä. Perssuna koen asianlaidan järkyttävänä tapahtumana maailmanhistoriassa jossa kansat eivät enää suojaa kotimaataan ja omiaan.
Tämäkin asia ryssitään, meillä on hyvä hallitusohjelma, voihan saatans.
Fortum hävisi miljardeja Uniperissa. Fortum osti Uniperilta Saksan kaasunjakelua ja kivihiililaitokset, joka ovat sähköjakeluun verrattavaa reguloitua businesta. Kun kaasun hinta nousi dramaattisesti, ei Saksan valtion sanelemat regulaatiosäännöt mahdollistaneet kustannusten siirtämistä asiakkaille eikä Saksan valtio suostunut näkemään tilannetta Force Majuere poikkeukseksi, joten hirmukulut jäivät Uniperin/Fortumin maksettavaksi. Tämä oli kohtuuton ja röyhkeä vaatimus Saksalta.
Siksi oli tärkeää, että Suomen valtio ei osallustunut saksakaisten kotitalouksien kaasun hinnan subventointiin n. 14 miljardilla/2 v ja suoranaisesti iskemään Uniberin pelastamiseen kerta heitolla riihikuivasa rahaa n. 50 miljardia. Tämä Uniberin osto oli Pekka Lundmarkin, silloisen toimitusjohtajan älyvaoaa ostos 2017 Sipilän halkituksen höykyttämänä ( kokoomus ja persut päättämässä) kuten Venäjän toiminnot, joiden kymmenen miljardien tappioista ja Markus Rauramon kädettömyydestä ei hiiskuta mitään.
Kaikki alkoi siitä kun Katainen möi Carunan ja kassa Fortumilla pullisteli rahaa. Piti sijoittaa Uniperiin vaikka kaikki tahot Saksassa vastustelivat hallitusta, omistajia, ammattiliittoja ja työntekijöitä ja Unioerin johtoa myöten. Ei tullut Uniperista kultajaivosta ja Rauramo on nyt taas hamuamassa uudelleen Uniberin Ruotsin toimintoja. Mikäön taho ei ole ollut kiinnostunut paitsi yltiöpäinen Rauramo.
Pitää muistaa että Fortum kantoi saman rahamäärän myös Venäjälle kuin Saksaan.
Mitään vastuun kantoa yhtiössä ei näy. Saksasta 4 mrd ilmaa ostaneet (umts-kaupat) sentään lähtivät ulkomaille keskitason merkonomin hommiin.
Tapausten kulku oli juuri tuo kun kerroit 2022.
Fortum syyti sinne liki kaiken mihin pystyi. Ratkaisujen päivänä olisi tarvittu 35 mrd käteistä.
Kaasu oli myytäessä vuoden 2021 hintaista, ostaessa maailmanmarkkinoilta neljä kertaa kalliimpaa.
Todellisuudessa Marin ja Tuppurainen lirkuttelevat Scholzilta (sd!!!) loistavan sopimuksen.
Juusokaan ei olisi pystynyt parempaan (huumoria, huumoria).
Kun Suomi pelasti pankit 1990-luvulla vastaavalla summalla (diskontattuna melkein sama summa, kansantalouden kokoon suhteutettuna moninkertainen), ketään ei kiinnostanut pankkien omistus.
- Lahjaksi olette saaneet, lahjaksi antajaa..!
Scholz otti Uniperin koko osakekannan valtiolle.
Jälkikäteen voi sanoa, että se 35 mrd olisi Suomen kannattanut sijoittaa osakkeita vastaan.
Nyt Uniper tekee valtavaa voittoa ja Saksan valtion osakesalkun arvo lihoo.
Energian tai viinan myynnillä ei ainakaan köyhdy.
Suo Sossu Suomessamme on liikaa Ristiriitausia Proffiaa joita ohjaa Raha ja Jäsenkirja !! Milläs muuten elääm nämä 1.200 työtöntä Tohtoria ja Maistera ??
Omistus kannattaa, kaikessa. Voi päättää hinnat ja kulut.
Jos kansa ei omista niin ei päätä ja maasta kerätään enemmän rahaan joka viedään muiden taskuun,
Omistan lämpövoimalan joka tekee kuumaa vettä tontille. Viime vuoden energiakulut oli noin 100 euroa että omakotitalo +1xxm2 lämmin aina ja kuumaa vettä aina käytettävissä. Koska energia kasvaa suomessa ilmaiseksi ja itsestään maassa helposti kerättävässä ja palavaksi jalostetussa muodossa.
Caruna jakoi 200 milj. osinkoja ulkomaille. Kehtaa vielä valitta ettei rahat riitä ja pitää nostaa hintoja ! Politikot sössi tämänkin homman . Ei kanadassa ketään kiinnosta hätää kärsivät asiakkaat , vaan suuret osingot
Miksi kanadalaisen eläkeyhtiön tarttis välittää suomalaiseläkeläisen 600 euron sähkölaskusta?
EVVVK, sanovat ja kolmas V noista ei ole Vene eikä Viini.
Oikeassa ovat.
Caruna muuten nosti kanteen Suomen valtiota vastaan siitä, kun Suomen hallitus (Marin) rajoitti sähkösiirtomaksujen korotuksia ja leikkasi sähköfirmojen windfall-voittoja
Se oikeusjuttu istutaan Yhdysvalloissa.
Carunan myynnin aikoina oli Pekka Haavisto kehitysministerinä. SDP, vihreöt ja Vsemmistoliitto tukivat kauppaa. Ei ollut Katainen yksin syyllinen.
Muut puolueet oli Kataisen hallituksessa hiljaa ihan samasta syystä kuin miksi nykypersut tukee Janin hallivedätyksiä vaikka oma vastuuministeri ja koko VVM:n virkamiehistö on tukea vastaan.
Sulle, mulle -peliähän politiikka on. Siksi Riikka on hillotolpallaan hiljaa.
Mutta vain Katainen ja nykypersut näkee ideologisesti julkisen omistamisen rikollisena jonkun vanhentuneen talousopin pohjalta.
Joka toimi jotenkin Thatcherin aikaan ja jota oppia nyt Briteissäkin paikkaillaan miljardeilla.
Esimerkkinä yksityistetyt rautatiet. Jokaisessa sellaisessa maassa on nähty muutaman sadan ihmisen kuolemat ja sitten valtiollistettu kiskot taas.
Tytti kaakatta kuitenkin vielä iloisena typeryyksiään eduskunnassa ja YLEN:n ajankohtaisissa, vaikka oli pääosissa täysin käsittämättömässä Uniper-kaupassa. Kertokaa miksi? Ovatko demarit aivan pimeää posukkaa? Ja minä en ole persuli tai kokoomuslainen, ihan vaan sivusta seuraan.
Pers.iden (eduskunnassakin on kielletty sanomasta "persu", eli mitääääään ei saa enää sanoo) logiikka Uniperin suhteen on teinipojan logiikkaa.
Pers.et siis sanovat että teinipojan sikamaisen huoneen kuntoon ja niihin mähmäisiin lakanoihin on syyllinen Äiti, joka sotkut siivoo.
Koska tässä nyt oli yli 2-tavuisia sanoja ja linjoilla on pers.eitä, myös teinipojan.eitä, suomennetaan jottei ihan koko yö pähkäilyyn mene.
Teinipoika 1 = Kataisen hallitus, joka myi Carunan.
Teinipoika 2 = Sipilän hallitus joka ei päätöstä perunut. Hallituksessa oli keskusta, kokoomus ja pers eet.
Äiti, siivooja = Sanna Marin, Tytti Tuppurainen.
Ja tämä uusi teinipoika eli kokkarit ja pers.eet sotkee vaan lisää. Ensi vuoden budjetin velkamäärä on muuten uusi Suomen ennätys. Velkalaiva kääntyy...
Suomilaisten äly ja valinta taattuja
Totuushan on se, että voitto% on säännelty.
Mutta mitä enemmän investoidaan, sitä enemmän voidaan periä sillä prosentilla. Toimarille vaan uutta mersua alle ja kullattuja liittimiä työmaalle
Muistakaapa ketkä Carunan myivät. Ettei vaan ollut Stubb, Orpo ja Häkkänen.
Koska se asiantuntijuus on veteen piirretty viiva
Voisin oksentaa modernille Suomalaiselle arvottomalle ahneelle, itsekkäälle -asenne ilmastolle, jossa omat vanhemmatkin suostutaan ehkä kerran myymään, jos vain hinnasta sovitaan ?
Niinhän sanotaan ettei helppo elämä luxus-risteilijällä, matkustelu ja rikkaus tee ihmistä paremmaksi persoonaksi.
Päivi Räsänen on rautanainen joka ei kumarra pinnallisia nykyarvoja ja asenteita.
Kunnia hänelle sekä voimia, kun nimi vilahti ketjussa jonka aihepiiri on toinen.
Hallitus on linjannut, että siirtohintoja saa nostaa 8% vuodessa.
Mistä ne ton luvun kaivoi? Aukesko blondin suu kun Petterin käsi tuon prosentin p...stä kaivoi?
Euribor on 2,50 vuoden loppuun.
Jos pankki panee asuntolainakoroksi 5-6, on pankki käräjissä ennen kuin kissaa ehtii sanoa.
Toivottavasti nostavat hinnat taivaisiin. Liian typerää ulisia kansaa Suomessa :D
Joo, niinhän se paska-a7vo kokkarekin sönkötti aikanaan.
Lammaskansasta ei ole muuta kuin sivusta seuraamaan kun heidän varallisuutensa jaellaan maailmalle , sitä saa mitä tilaa....
Myydäänkö koko Suomi ??? ja jaetaan rahat. Sittei tarvita koko armeijaakaan.
Caruna on kansallistettava.
Jopa lintukoto Suomessa raha sujahtaa Carunan omistajien tileiltä peiteyhtiöiden kautta suomalaisien politikkojen Sveitsin tileille. Sitten politikko alkaakin äänestäjien vastustuksesta huolimatta ajamaan sähkönsiirtohintojen korotuksia milloin mistäkin syystä. Myydäänköhän viemäriverkostokin ulkomaisille riistosijoittajille?
Täällä suomessa yritysjohtaminen on niin raskasta ja kuluttavaa puuhaa, ja ilmeisen huonosti palkattua. Ja kun iso pomon kuulee kuinka suuren ns. kultaisen kädenpuristuksen saa kun jättää firman, jo alkaa johtokunnassa puheet firman myymisestä. Eli pomot ja omistajakaarti siirtyvät pääomatulojen piiriin, ei tarvitse enää lähteä toimistoon pyörittämään peukaloita. Näinhän tämä homma menee.
Kaikki tieto mikä tulee yhtiön johtokunnan ulkopuolelta on pelkkää arvailua. Mutta pitäähän sitä jotain tittelinsä tuoman arvovallan kautta runoilla. Tulee mieleen sana näsäviisas.
Energiamarkkinavirasto EI Kuitenkaan pysty näitä hintoja valvomaan. Ponnetonta touhua.
Nämä sijoittajafirmat toimivat siten, että Omistaja antaa Caruna lle ns yhtiölainan jonka korot vähennetään verotuksessa. NÄIN tulos saadaan Nollaan ja Suomeen ei tarvitse yhtiö eroja maksaa!!!! Mutta näin toimii myös Fortum Irlannista käsin!!!! Ja Eduskunta ei NYT saa lakeja muutettua?????
Miksi käytät isoa alkukirjainta sanoissa, joita ei kuulu aloittaa isolla kirjaimella? Se on: kuitenkaan ... omistaja ... nollaan ... eduskunta.
Kun muijalla vain riittäis töitä, ittes ei niin väliä juu.
Kenen lippuja liehutat sen lauluja laulelet, proffat kertovat ihan itse kenen puolesta kommentoivat, ei sen kummempaa.
Oletteko huomanneet miten YLE uutiset on sensuroinut Pekka Haaviston (vihr.) osuuden tästä Caruna-katastrofista kokonaan pois uutisista?
Ja sitten vielä väitetään ettei puoluekirjan väri muka vaikuta siihen miten YLE uutisoi asioista?
Sananvapaus ja "Suomi on vapaa maa" ovat vain sanoja ilman todellista pohjaa.
Suomi on markkinatalous vaikka valtiojohto ei sitä näytä kaikessa wannabe-kommunismissaan vielä täysin ymmärtävän.
Vähän voi säädellä, mutta yritystoiminnan perusteisiin kuuluu voiton tekeminen ja kasvun rahoittaminen niillä voitoilla.
Toisinsanoen hinnat nousee maailman tappiin ellei ...
Sellaisilla tarpeilla, joita kaikki tarvitseva arkipäiväiseen elämiseensä koko ajan ja aina, ei tule eikä pidä kerätä kenellekään voittoa ja osinkoja. Markkinat saavat kernaasti toimia turhakkeilla.
Viranhaltijat ja poliitikkot ovat loisia ei totuudessa pysyviä ihmisiä. Lakkien luenta taas riippuu lukijasta joka on viranhaltija, joten uskokoon kukakin mitä haluaa. Ylen toimittajat ovat myöskin virkasuhteessa joten heidän puheensa voi jättää omaan arvoonsa.