pahasti velkaantunut ja pitkäaikaistyötön

Oiskohan täällä ketään kohtalotoveria tai muuten tietävää, joka osaisi hieman neuvoa mistä edes aloittaisin tämän kaikkien typeryyksieni aiheuttaman velkasolmun selvittämisen.

Mulla meni vähän turhankin kovaa vielä tuossa viitisen vuotta sitten rahan kanssa ja kun tajusin etten tule selviämään tilanteesta otin oikeastaan velkaa ihan joka ikisestä mahdollisesta paikasta mistä sitä sai. Osamaksuja, luottokortteja, pikavippejä, autolainaa... Loppujen lopuksi velkamäärä oli alunperin jotakin n. 50 000,-, johon nyt siis on tullut päälle perintäkuluja ja korkoja ja ulosotosta tietenkin ovat vieneet jo minkä ovat katsoneet vielä kannattavaksi viedä.

Olen täysin työttömänä, enkä kykene maksamaan kuukausittain juuri mitään ja tietty eka askel olisi mennä töihin. Se vaan on aika hankalaa löytää töitä oltuaan nuorena ja työkykyisenä jo 8 vuotta tekemättä mitään. Siis paperilla näin, olen toki tehnyt paljonkin perheyrityksessämme, mutten ole ollut palkollisena.

Mistä siis aloittaa? Maksaisin pienestä toimeentulotuestani vaikka mieluusti 50,-/kk ja olisin päivää vaikka syömättä tai karsisin sen summan jostakin menoista. Mutta kun vissiin velkaneuvontaankaan ei pääse ilman töitä? Auttakaa joku!
12734
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

No tietysti velkaneuvontaan pääsee jokainen jota sitä tarvitsee. Et vain pääse velkajärjestelyyn ellei sinulla ole maksuvaraa. Mitä jos perheyritykseksi rupesi lainkuulijaksi ja maksaisi sinulle palkkaa tehdystä työstä. Et sinä saa heilua siellä palkatta ellet ole omistaja.

Sun velat kai nyt menee ulosottoon ja sun tuloista otetaan se mikä saadaan, luultavasti ei mitään jos olet työmarkkinatuella. Ulosotto kestää sitten n 15 vuotta, lyhyemmin jos menet hyvinpalkattuun työhön. Jos saat työtä voit siis mahdollisesti päästä velkajärjestelyyn, jolloin homma olisi ohi noin viidessä vuodessa.

Äänestä

"Mulla meni vähän turhankin kovaa vielä tuossa viitisen vuotta sitten rahan kanssa"

Oletko tutkituttanut pääsi yksityisellä psykiatrilla? Sinulla saattaa olla mania ja olet oikeutettu velkajärjestelyyn. Moni kaltaisesi on päässyt veloistansa eroon nollamaksuohjelmalla. Velkaneuvojat auttavat paperisodassa.

Äänestä

Löytyy töitä pitkäaikaityöttömällekin. Tosin palkat voivat olla sitä luokkaa ettei niillä kovin kummoisia velkoja makseta, jolloin siitä ei sinulle ole kuin moraalista hyötyä.

Ylläoleva ehdotus mielenterveydellisestä hoidosta ei ole yhtään huono, koska se voi oikeasti olla ongelmana (paljon useammin kuin luullaan velkaantumisissa).

Marjanpoiminta-aika alkaa parin kuukauden päästä. Sadosta tullee melko iso, joten hinnat eivät päätä huimanne, mutta kannattaa sekin jos ei muuta tuloa ole.

Äänestä

Kyllä velkaneuvojalle kaikki pääsevät neuvoa kysymään. Itse otin kylläkin yhteyttä vasta tällä viikolla ulosottomiehen suosituksesta. Hän tuumasi vuosittaisessa ulosottoselvityksessä, että koska minulla on velkaa yli 60 000 €, kestää hirveän pitkään, ennenkuin olen saanut maksettua sen loppuun ulosottoon. Vaikka olen töissä ja maksan kuukausittain tonnin luokkaa velkojani, korot ja maksut vievät siitä niin paljon, että velat lyhenevät jotain 400 €/kk. Se onkin ihan älytöntä ja turhauttavaa. Itsepähän olen virheeni tehnyt ja velkani joudun maksamaan ja maksaisinkin mielellään, jos se jossain "näkyisi". Ajattelin, että maksan ulosottoon ainakin siihen asti, kunnes lapseni ovat saaneet opiskelunsa päätökseen (haluan auttaa heitä). Ulosotossa jää enemmän käyttövaraa, ajattelin. Siksi en ole velkajärjestelyä hakenut. Laskin, että siinä maksuvara lasketaan niin tiukaksi, ettei siinä autella lapsia, eikä harrasteta. Mutta kun ulosottomieskin oli sitä mieltä, että minun ei ole mitään järkeä odotella enää yhtään, vaan yrittää hakea velkajärjestelyä. Muuten maksan yksiön hinnan verran korkoja yms. velanmaksuni aikana uo:oon. Ja, näinhän se onkin, vaikka en minä siihen välttämättä pääse, ainakaan ensiyrittämällä. Mutta nyt olen siis kuitenkin päättänyt yrittää hakea sitä. En ole vielä saanut aikaa ja se menee kuulemma jonnekin syksylle, kun sinne on niin pitkät jonot. Tein kuitenkin jo tuossa valmiiksi kunnalliselle velkaneuvojalle perustietolomakkeen ja valtakirjan sekä kirjoitin velkaantumishistorian. Hakeudu sinäkin "Nanna" velkaneuvojalle. Kertokaapa te, joilla on kokemusta velkajärjestelystä, miten siinä "pärjää", joutuuko hirveän tiukille?

Äänestä
  • Tuloista vähennetään asumiskulut sekä välttämättömät elinkustannukset, loppu velkojille. Vuonna 2013 välttämättömät elinkustannukset oli 528 €/kk. Tuolla summalla siis tulet toimeen ja maksat kaiken muun paitsi asumiskulut. Hyvin pärjää jos ei juopottele eikä polta.

    Äänestä

  • MAP kirjoitti:

    Tuloista vähennetään asumiskulut sekä välttämättömät elinkustannukset, loppu velkojille. Vuonna 2013 välttämättömät elinkustannukset oli 528 €/kk. Tuolla summalla siis tulet toimeen ja maksat kaiken muun paitsi asumiskulut. Hyvin pärjää jos ei juopottele eikä polta.

    "Vuonna 2013 välttämättömät elinkustannukset oli 528 €/kk."

    Vuoden 2014 elinkustannusnormiin perustuva arvio on muuten täällä: http://www.takuu-saatio.fi/takuu-saation-takaus/takauksen-hakijalle/maksuvara/valttamattomat_elinkustannukset/ .

    Äänestä

  • Hei, nyt on pakko kysyä, mutta jos maksat noin 1000 €/kk ulosottoon ja pääoma lyhenee noin 400 €/kk ja korkoihin ym. kuluihin menee 600 €/kk, niin velkaa täytyy kyllä olla reilusti yli 70 000 € ainakin 7,5 %:n korolla vai miten tuo on mahdollista ? Miten uo-mies otti yhteyttä ? Itse olen ollut vuoden uo:ssa ja mitään yhteenvetoa tai selvitustä asiasta ei ole tullut.

    Äänestä

  • velkapotti 58 000 € kirjoitti:

    Hei, nyt on pakko kysyä, mutta jos maksat noin 1000 €/kk ulosottoon ja pääoma lyhenee noin 400 €/kk ja korkoihin ym. kuluihin menee 600 €/kk, niin velkaa täytyy kyllä olla reilusti yli 70 000 € ainakin 7,5 %:n korolla vai miten tuo on mahdollista ? Miten uo-mies otti yhteyttä ? Itse olen ollut vuoden uo:ssa ja mitään yhteenvetoa tai selvitustä asiasta ei ole tullut.

    No, näin se ulosottomies sanoi, että juuri enempää eivät velat lyhene, tässä vaiheessa ainakaan. Ja keväällä 2011 aloin maksamaan ulosottoon. Jossakin vaiheessa kai lyhentyvät vuodessa vähän enemmän, mutta korot ja uo-maksut juoksevat koko ajan, joten kyllä makselen pitkään enemmän niitä kuin itse lainojen pääomia. Velkaa on 61 000 €. Tänä aikana, kun asiani ovat olleet ulosotossa, kävin nyt toista kertaa ulosottoselvityksessa. Nyt hän kutsui minut kirjeellä (poliisilla siinä oikein uhattiin, jos ei tule). Uo-miehillä on niin kiire, että eivät taida joutaa tehdä niitä vuosittain, kuten kai pitäisi tehdä. Eli tiedot pitää olla ajan tasalla, siitä kyse. Viime vuonna en käynyt, kun ei varta vasten kutsuttu ja olin puhelinyhteyksissä muutenkin uo-mieheen. Hän taisi kysyä puhelimessa, onko tullut muutoksia, jotka voisivat vaikuttaa. Nyt on vaihtunut minun asioitani hoitava uo-mies, joten ilmeisesti siksi tuli kutsu.
    Velkajärjestelyyn...näyttää tiukalta ohjelmalta...huolestuttaa.

    Äänestä

  • Velkavanki kirjoitti:

    No, näin se ulosottomies sanoi, että juuri enempää eivät velat lyhene, tässä vaiheessa ainakaan. Ja keväällä 2011 aloin maksamaan ulosottoon. Jossakin vaiheessa kai lyhentyvät vuodessa vähän enemmän, mutta korot ja uo-maksut juoksevat koko ajan, joten kyllä makselen pitkään enemmän niitä kuin itse lainojen pääomia. Velkaa on 61 000 €. Tänä aikana, kun asiani ovat olleet ulosotossa, kävin nyt toista kertaa ulosottoselvityksessa. Nyt hän kutsui minut kirjeellä (poliisilla siinä oikein uhattiin, jos ei tule). Uo-miehillä on niin kiire, että eivät taida joutaa tehdä niitä vuosittain, kuten kai pitäisi tehdä. Eli tiedot pitää olla ajan tasalla, siitä kyse. Viime vuonna en käynyt, kun ei varta vasten kutsuttu ja olin puhelinyhteyksissä muutenkin uo-mieheen. Hän taisi kysyä puhelimessa, onko tullut muutoksia, jotka voisivat vaikuttaa. Nyt on vaihtunut minun asioitani hoitava uo-mies, joten ilmeisesti siksi tuli kutsu.
    Velkajärjestelyyn...näyttää tiukalta ohjelmalta...huolestuttaa.

    Tsemppiä kovasti, samassa jamassa ollaan. Itsellä nyt 58 000 € (kokonaissaldo nyt). Ja vuosi ulosottoa takana. Puolisen vuotta velat lyheni vähän niukemmin, kun suojaosuus oli suurempi, mutta nyt makselen ylimääräisä suorituksia, jolloin noin 1000 €/kk kokonaissumma. Tuolla tahdilla pitäisi velat olla maksettu 5-6 v pois, vaikka ne koko ajan korkoa kasvavatkin. En sitten tiedä miten uo suhtautuu tuollaiseen aikatauluun. Vielä ei tosiaan ole neuvonpitoon kutsuttu, vaikka puhelimitse ja sähköpostitse on yhteyttä pidetty. Sinulla velkojen kokonaissaldo on tainnut olla kuitenkin lähtötilanteessa suurempi. Miten asuminen ? Itsellä velkainen omistusasunto, josta lainaa lyhennetty 6000 €. Jos myytäisiin, hädintuskin pankki saa omansa. Asuntolainaa lyhennän säännöllisesti joka kk ja se menee tässä samassa rumbassa hyvin. Itse mietin, että TS:n takaus voisi olla 'pelastus' ? No helkutin tiukkaa on, mutta kuukausi kerrallaan mennään. Nyt on suunnitelmissa,että lomarahoista saisin vähän säästöön, jotta elokuun palkasta voisi tehdä ekstralyhennyksiä.

    Äänestä

  • Velkavanki kirjoitti:

    No, näin se ulosottomies sanoi, että juuri enempää eivät velat lyhene, tässä vaiheessa ainakaan. Ja keväällä 2011 aloin maksamaan ulosottoon. Jossakin vaiheessa kai lyhentyvät vuodessa vähän enemmän, mutta korot ja uo-maksut juoksevat koko ajan, joten kyllä makselen pitkään enemmän niitä kuin itse lainojen pääomia. Velkaa on 61 000 €. Tänä aikana, kun asiani ovat olleet ulosotossa, kävin nyt toista kertaa ulosottoselvityksessa. Nyt hän kutsui minut kirjeellä (poliisilla siinä oikein uhattiin, jos ei tule). Uo-miehillä on niin kiire, että eivät taida joutaa tehdä niitä vuosittain, kuten kai pitäisi tehdä. Eli tiedot pitää olla ajan tasalla, siitä kyse. Viime vuonna en käynyt, kun ei varta vasten kutsuttu ja olin puhelinyhteyksissä muutenkin uo-mieheen. Hän taisi kysyä puhelimessa, onko tullut muutoksia, jotka voisivat vaikuttaa. Nyt on vaihtunut minun asioitani hoitava uo-mies, joten ilmeisesti siksi tuli kutsu.
    Velkajärjestelyyn...näyttää tiukalta ohjelmalta...huolestuttaa.

    61 000 € uo-potin korot ovat 4575 €/v ja jos maksat 12 000 €/v ulosottoon, niin kokonaissaldon pitäisi pienentyä 7425 €/v, jos ei enää mene taulukkomaksuja. Vai olenko ymmärtänyt väärin velkojen lyhentymisen logiikan ?

    Äänestä

  • velkapotti 58 000 € kirjoitti:

    Tsemppiä kovasti, samassa jamassa ollaan. Itsellä nyt 58 000 € (kokonaissaldo nyt). Ja vuosi ulosottoa takana. Puolisen vuotta velat lyheni vähän niukemmin, kun suojaosuus oli suurempi, mutta nyt makselen ylimääräisä suorituksia, jolloin noin 1000 €/kk kokonaissumma. Tuolla tahdilla pitäisi velat olla maksettu 5-6 v pois, vaikka ne koko ajan korkoa kasvavatkin. En sitten tiedä miten uo suhtautuu tuollaiseen aikatauluun. Vielä ei tosiaan ole neuvonpitoon kutsuttu, vaikka puhelimitse ja sähköpostitse on yhteyttä pidetty. Sinulla velkojen kokonaissaldo on tainnut olla kuitenkin lähtötilanteessa suurempi. Miten asuminen ? Itsellä velkainen omistusasunto, josta lainaa lyhennetty 6000 €. Jos myytäisiin, hädintuskin pankki saa omansa. Asuntolainaa lyhennän säännöllisesti joka kk ja se menee tässä samassa rumbassa hyvin. Itse mietin, että TS:n takaus voisi olla 'pelastus' ? No helkutin tiukkaa on, mutta kuukausi kerrallaan mennään. Nyt on suunnitelmissa,että lomarahoista saisin vähän säästöön, jotta elokuun palkasta voisi tehdä ekstralyhennyksiä.

    Omistusasunto meilläkin, puoliksi omistetaan miehen kanssa. Mutta samoin vasta vähän lyhennetty, mutta on se pystytty ja pystytään hyvin tekemään. Uo-mies sanoi, että vielä ei ole pelkoa sen joutumisesta myös ulosmitattavaksi, kun ei siitä pankin saatavien jälkeen mitään paljoa tulisi osalleni. Mutta kuulemma muutaman vuoden jälkeen heidän pitäisi tehdä vähintään ns. turvaava ulosmittaus siihen osaan, mitä on maksettu, jotta emme ottaisi lisää velkaa sitä vastaan. Vaikka sanoikin uskovansa, ettemme ottaisi, niin siltikin heidän pitäisi se tehdä velkojien saamisten turvaamiseksi. Haluaisimme vain säilyttää kodin, kun luottotiedoillani olisi vaikea saada edes vuokra-asuntoa. Kuulemma edes yhteisomistus ei ole tuolle turvaavalle ulosotolle este. Minä olin ihan kauhuissani tietenkin. Siksipä hän suosittelikin minulle, että yrittäisin hakea velkajärjestelyyn, jossa yritetään säilyttää omistusasunto, kun se on perheen ainoa koti ja etten ylipäätänsäkin maksaisi niin hirveästi korkoja maksuja. Pirullista miettiä näitä, olo on kuin löysässä hirressä tuon asuntoasian kanssa. Minun osaltani noin suuren velkamäärän vuoksi Takuu-säätiön ja sosialliset luototukset eivät ole vaihtoehtoja, ainoa vaihtoehto Velkajärjestely, ja luulenpa, että vaikeaa on siihenkin päästä. Tsemppiä sullekin:)

    Äänestä

  • Velkavanki kirjoitti:

    Omistusasunto meilläkin, puoliksi omistetaan miehen kanssa. Mutta samoin vasta vähän lyhennetty, mutta on se pystytty ja pystytään hyvin tekemään. Uo-mies sanoi, että vielä ei ole pelkoa sen joutumisesta myös ulosmitattavaksi, kun ei siitä pankin saatavien jälkeen mitään paljoa tulisi osalleni. Mutta kuulemma muutaman vuoden jälkeen heidän pitäisi tehdä vähintään ns. turvaava ulosmittaus siihen osaan, mitä on maksettu, jotta emme ottaisi lisää velkaa sitä vastaan. Vaikka sanoikin uskovansa, ettemme ottaisi, niin siltikin heidän pitäisi se tehdä velkojien saamisten turvaamiseksi. Haluaisimme vain säilyttää kodin, kun luottotiedoillani olisi vaikea saada edes vuokra-asuntoa. Kuulemma edes yhteisomistus ei ole tuolle turvaavalle ulosotolle este. Minä olin ihan kauhuissani tietenkin. Siksipä hän suosittelikin minulle, että yrittäisin hakea velkajärjestelyyn, jossa yritetään säilyttää omistusasunto, kun se on perheen ainoa koti ja etten ylipäätänsäkin maksaisi niin hirveästi korkoja maksuja. Pirullista miettiä näitä, olo on kuin löysässä hirressä tuon asuntoasian kanssa. Minun osaltani noin suuren velkamäärän vuoksi Takuu-säätiön ja sosialliset luototukset eivät ole vaihtoehtoja, ainoa vaihtoehto Velkajärjestely, ja luulenpa, että vaikeaa on siihenkin päästä. Tsemppiä sullekin:)

    No, tuota juuri olen minäkin pelännyt - tuntuu niin nöyryyttävältä tuo ulosmittausasia, mutta itse tietysti tähän jamaan olen joutunut. Tsemppiä tuohon velkajärjestelyasiaan. Koska olet jo ilmeisesti kolmisen vuotta maksanut ihan kunnolla ulosottoon ja velkapääoma siitä huolimatta hitaasti lyhenee, saattaisit päästäkin velkajärjestelyyn. Kannattaahan sitä yrittää.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Nanna1977 kirjoitti:

Oiskohan täällä ketään kohtalotoveria tai muuten tietävää, joka osaisi hieman neuvoa mistä edes aloittaisin tämän kaikkien typeryyksieni aiheuttaman velkasolmun selvittämisen.

Mulla meni vähän turhankin kovaa vielä tuossa viitisen vuotta sitten rahan kanssa ja kun tajusin etten tule selviämään tilanteesta otin oikeastaan velkaa ihan joka ikisestä mahdollisesta paikasta mistä sitä sai. Osamaksuja, luottokortteja, pikavippejä, autolainaa... Loppujen lopuksi velkamäärä oli alunperin jotakin n. 50 000,-, johon nyt siis on tullut päälle perintäkuluja ja korkoja ja ulosotosta tietenkin ovat vieneet jo minkä ovat katsoneet vielä kannattavaksi viedä.

Olen täysin työttömänä, enkä kykene maksamaan kuukausittain juuri mitään ja tietty eka askel olisi mennä töihin. Se vaan on aika hankalaa löytää töitä oltuaan nuorena ja työkykyisenä jo 8 vuotta tekemättä mitään. Siis paperilla näin, olen toki tehnyt paljonkin perheyrityksessämme, mutten ole ollut palkollisena.

Mistä siis aloittaa? Maksaisin pienestä toimeentulotuestani vaikka mieluusti 50,-/kk ja olisin päivää vaikka syömättä tai karsisin sen summan jostakin menoista. Mutta kun vissiin velkaneuvontaankaan ei pääse ilman töitä? Auttakaa joku!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu