Onko kellään käyttökokemuksia operaattorien(DNA, Sonera, Elisa) LTE verkkojen kuuluvuuksista Salossa. Peittokarttoihin en oikein luota kun ei DNA:n kartan mukaan ole Salossa 4G kuuluvuutta lainkaan. Itse asun Perttelin ja Muurlan rajalla. Tämänhetkinen Saunalahden liittymä tuntuu toimivan todella heikosti muualla kuin keskustassa.
4G Verkot salossa
Cubeko
12937
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hei Cubeko,
tarkistin meidän tekniikan tilanteen Perttelin ja Muurlan alueilla. Näihin paikkoihin on tulossa LTE-kuuluvuutta pariin tukiasemaan kesä- ja heinäkuun aikana.
Tarkempaa keskustelua alueiden LTE-peitoista löytyy Saunalahden Palstalta. Voit myös lisätä asiakasnumerosi tietoihisi, niin pääsemme katsomaan osoitteesi tilannetta tarkemmin.
Teemu / Saunalahden Palstatiimi
http://palsta.saunalahti.fi
ei toimi edes salon keskustassa!
ainakaan saunalahti
Saunalahti pelaa halikossa täydellä kentällä mutta keskustassa kehnosti.
soneralla 4g toimii aikalailla täydellisesti
Soneran mokkulalla kaupungin laidalla 24 Mbit/s parhaillaan ja parhaimmillaan yli 50 Mbit/s latausnopeus - vaatii kylläkin ulkoisen suunta-anteenin (140e) kolmen metrin nokassa.
Mutta ilman ulkoista anteeniakin 9-10 Mbit/s.
Ei tähän talouteen tule koskaan kuituliittymää, vaikka sen jo tontin rajalle vetivätkin, mokkulan kuukausihinta 22e/kk ja kuitu olisi jopa 50e/kk.
Saunalahti 4G Super, latausnopeus 56 Mbps. Sunnuntai iltapäivä klo 15.00 jälkeen. Sijainti Salon keskusta 400m torilta. Oikein hyvin on minulla toiminut Saunalahtelainen jo kolme vuotta. En vaihtaisi.
Soneran 4g Teho pelkällä ZTE:n mokkulalla Tupurissa Keski-/ Ylärinteellä keskimäärin täydet 50M.
Sama paikka, Saunalahdella samat lukemat
Tasan ei käy mokkulasingnaalit, hyvä kun toimii edes 3G
Paremmin toimii kun ssp laajakaista
DNA avannut Salon keskustaan 4G:n keskiviikkona. Hyvin näyttäisi toistaiseksi toimivan.
Vittu toi DNA:n 4G on ihan paska salon keskustan lähellä. DC pätkii kokoajan. Rakentavat kuulemma 4G verkon kesän aikana, no kesä meni jo. Nyt ovat yhden lähettimen saaneet jonnekki pystyyn.