Olen säästänyt omaeläkettä jo 15 v. ja nyt näyttää siltä, että ole jäämässä työttömäksi. Olen jo 50v. enkä usko, että ihan lähiaikoina työllistyn. Työttömyys lienee sellainen syy, jolla voi purkaa omaeläkkeen. Siis mikäli purku onnistuu, niin maksetaanko koko summa kerralla? Koska eläke on ollut verovähennyskelpoinen niin kuinkas verot? Otetaanko ne päältä vai maksetaanko ne sitten "mätkyinä"? Tietysti nämä asiat selviäisivät suoraan vakuutusyhtiöstä kysymälläkin, mutta ajattelin, että jos jollakin on omakohtaista kokemusta asiasta, voisiko kertoa. Kiitos.
Vastaukset 1
- Riitta P
Kannattaa kysyä vakuutusyhtiöstä. Eläkevakuutusten ehdot ovat vuosien saatossa vaihtuneet useaan kertaan ja voi olla että sinunkin vakuutukseen sovelletaan useampaa eri lainsäädäntöä. Kysy vakuutusyhtiöstäsi, tietävät siellä kertoa kuinka pitkän työttömyyden jälkeen vakuutussäästöjä voi purkaa, mitä kustannuksia siitä tulee ja miten verotus menee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS672007Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13850Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52756Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke43682- 43651
- 47614
- 80606
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546- 48531