Apua koulutukseen!

Pomottavaponi

Moi! Olen n. 12 vuotias tyttö ja alan kouluttaa seitsämän vuotiasta shettistä. Tunnen shettiksen jo ennestään hyvin ja olen ollut selässäkin, mutta varsinaista koulutusta en ole aloittanut. Kun olen tällä ponilla joskus ollut selässä, on se pukitellut. Olen tippunut siltä myös monesti peräkkäin, kun se on pukitellut, mutta aina olen noussut selkään takaisin ja tullut alas kun se on ollut nätisti hetken. Kuulostaako koulutussuunnitelmani hyvälle jos aloitan liinalla juoksuttamaan ja tekemään kaikenlaista ponin kanssa maastakäsin, jotta sen kunto kohentuisi.(Sitä ei siis ole liikutettu paljon, koska se on vähän niinkuin seuraponina Suokille, mutta nyt rupean sitä kouluttamaan). Sitten aloittaisin taluttajan kanssa opettamaan kääntymisen yms. Sitten myöhemmin ravipätkiä ja sen jälkeen pikkuhiljaa ratsastusta ilman taluttajaa. Jos teen noin etenenkö oikeassa järjestyksessä??

Poni on ruuna ja sillä on aika kipakka luonne. Ponin karsinassa ei voi olla tai sitä ei voi siellä hoitaa, koska muuten se voi potkia. Poni laitetaankin aina käytävällä ja hoidetaan. Poni yrittää aina purra, se ei ole pientä näykkimistä. Silloin olen sitä komentanut . Ponia taluttaa välillä sisälle ja ulos 10.v tyttö, jolle poni on päässyt pomoksi, sen takia että jos poni on lähtenyt ravaamaan tai yrittänyt purra, tyttö on päästänyt irti narusta tai väistänyt. Silloin poni on tajunnut että kun hän niin tekee tytölle, niin tyttö väistää. Itse en väistä ponia tai päästä irti, vaan näytän sille kuka on pomo, niin silloin se lopettaa. Poni on siis sellainen, että kun hän saa periksi niin tekee sitä sitten. Miten ikävän käytöksen saisi loppumaan tai edes vähentymään??

3

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pomppuponi28

      Tässä on hyvä niksi jos poni pukittelee niin käännä poni ihan pienelle ympyrälle ja pyöri hetken aikaa ja kun olet pyörinyt jatka sitä askellajia mitä olet mennyt. Olen itse kouluttanut 2shettistä jotka ovat pukitelleet niin se on ainakin toiminut.

    • moih

      Tuo ympyrälle kääntäminen voi auttaa pukitteluun, mutta yleisenä nyrkkisääntönä on luoda välillenne syvä luottamus. "Hyvästä teosta palkitaan ja huonosta rankaistaan."

    • 5v Paintin omistaja

      Samaa mieltä ylempien kanssa, muista oikea ajoitus paineen lopettamisessa. :)
      Lisäksi kehotan ehdottomasti tekemään maastakäsintyöskentelyharjoituksia, niin suhteesi poniin paranee. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2082
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1919
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      247
      1394
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      81
      1041
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      928
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      808
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      750
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      724
    Aihe