KATRI VALA: KUKKIVA MAA

adventtisisarenne

"Maa kuohuuu syreenien sinipunaisia terttuja,
pihlajain valkeata kukkahärmää,
tervakkojen punaisia tähtisikermiä.
Sinisiä, keltaisia, valkeita kukkia
lainehtivat niityt mielettöminä merinä.
Ja tuoksua!
Ihanampaa kuin pyhä suitsutus!
kuuma ja värisevää ja hulluksijuovuttavaa,
pakanallista maan ihon tuoksua!

Elää, elää, elää!
Elää raivokkaasti elämän korkea hetki,
terälehdet äärimmilleen auenneina,

elää ihanasti kukkien,
tuoksustansa, auringosta hourien -
huumaavasti, täyteläästi elää!

Mitä siitä, että kuolema tulee!
Mitä siitä, että monivärinen ihanuus
varisee kuihtuneena maahan.
onhan kukittu kerta!
On paistanut aurinko,
taivaan suuri ja polttava rakkaus,
suoraan kukkasydämiin,
olemusten värisevään pohjaan asti!"


Runo lienee kaikkea muuta kuin kristillinen, olihan Vala Tulenkantaja, vasemmistolainen, missio tuohon aikaan oli "ikkunat auki Eurooppaan"

Mutta runossa on mielestäni se idea, että eletään raivokkaasti elämän korkea hetki.
Toivottavasti en kuole lopullisesti, vaan haluaisin olla ikuisesta elämästä osallisena. voi olla, etten ole, koska olen niin vihainen ja ilkeä.

Mutta nähtäväksi jää.

3

754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    • adventtisisar

      Taidat kuule "kantti antola" olla laittanut kuvia kyhmyjoutsenista. Luuletko minua niin tyhmäksi, että viitsisin avata laululinkkisi? Tiedoksi: Sinivalkoisen Suomen kansallislintu on laulujoutsen. Kaunis valkoinen iso lintu, jolla on keltainen nokka. Katso vaikka kuvia, niin huomaat eron. Eli suutari pysyköön lestissään. Olikohan se sanonta tuollainen. Suutari. Suutari - sanan merkityksiä ovat mm. Se, että kun joku ei onnistu, se on suutari. Sitten suutari on myös kalalaji. itse ihan kuule nyt keksin vielä yhden merkityksen suutari - sanalle. Aukoo suuta ja selittää, mitään järkevää ei suusta tule. Ja kun ajattelen tuota itse keksimääni merkitystä, ajattelen että sinä kantti olet suutari. Ja jos et tajua miksi sanoin suutari pysyköön lestissään, niin jostain ketjusta luin sinun tunnustavan poliittisesti punaista väriä. Todella pidä marxisi jungisi ja freudisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      151
      1497
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      733
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      585
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      514
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      44
      472
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      412
    Aihe