Yle Gallup: EU Jytky jää tulematta

Persujen kannatus laahaa ja hiipuu. Soinin varmana pitämä "vähintään kolme EU paikkaa" jää kaukaiseksi haaveeksi, kertoo Ylen tuorein gallup. Viime EU vaaleissa ps ja kristilliset saivat yhteensä kaksi paikkaa. Sama tulos näkyy olevan maksimina tälläkin kertaa, vain sillä erotuksella, että ps saa nyt nuo molemmat paikat.

Persujen todennäköiset läpimenijät ovat Jussi Halla-aho ja Pirkko Ruohonen-Lerner.

http://yle.fi/uutiset/sdpn_eurovaalikannatus_sukelsi__vasemmistoliitto_reilussa_nousussa/7255500
978
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onhan se kaksi paikkaakin 100% parannus edelliseen vaaleissa, joissa puolet äänioikeutetuista jättää äänestämättä.

Persut ja vasemmisto kärsivät täsätä tietty. Kokoomus, kepu ja rkp kiittävät.

Siinä mielessä kaksi paikkaa on oikein hyvä. Persuilla on erittäinkin vasemmistolaista politiikkaa, kun tulee kyseeseen oman teollisuuden pelastaminen tyyliin telakat.

Toivottavasti persut ja vasemmisto löytävät tässä asiassa toisensa kuten löysivät helsingin valtuustossa vastustaessaan kokoomuksen ja vihreiden kaupunginjohtajien palkankorotuksia.

Äänestäisin vasemmistoa yhtä kaikki, jos he olisivat tiukan mamu-politiikan kannalla. Mutta nykyisin olen pakotettu äänestämään perussuomalaisia.

Äänestä

Viimeksi Soini lahjoitti toisen paikan kristillisille, kun narsistina halusi olla persujen ykkönen. Miksi Soini esti viimeksi Halla-ahon ehdokkuuden? Sama mies, samoilla periaatteilla kelpasi tällä kertaa? No tietysti siksi, että Soinin itserakkaus ei kestänyt sitä, että Halla-aho olisi saanut jo vuonna 2009 enemmän ääniä kuin Soini.

Äänestä

  • Jussi on paras!! kirjoitti:

    Halla-Aho ääniharavana nyt!
    http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/632590/Ylen gallup Aaniharaviksi Stubb Rehn ja Hallaaho
    -

    Joo, nyt kaikki äänestämään Breivik-Hullu-uhoa - aatteen mies Brysseliin!

    Äänestä

  • Valinta on sinun kirjoitti:

    Joo, nyt kaikki äänestämään Breivik-Hullu-uhoa - aatteen mies Brysseliin!

    Luoti päähän -fantasioilla hekumoinut kitaralaukkumies Halla-aho onkin Suomelle hyvää mainosta Euroopassa.

    Äänestä

"Ei suuret sanat suuta halkaise" Ylen "gallupit" ovat useinkin hyvin "persu" vastaisia. Nyt on sankkireikätiernapoikien pistettävä parastaaan sillä kohta vaalit ovat ohi ja näyttävät suunnan joka ei ehkä ole kokoomuksellekaan mikään hurraa huuto.

Äänestä

Äärioikeistolaisen Geert Wildersin menestys Hollannin eurovaaleissa näyttää jäävän ennakko-odotuksia heikommaksi.

Wilders on vaalikampanjassaan vaatinut Hollantiin vähemmän marokkolaisia ja kaavaillut yhteistyötä muiden äärioikeistolaisen puolueiden kanssa, kuten Ranskan kansallisen rintaman kanssa.

Hollantilaiset äänestivät eurovaaleissa jo torstaina. Viralliset tulokset kerrotaan myös Hollannin osalta vasta sunnuntaina.

Äänestä

Jos kokkareet saa "äänivoiton" niin mä menen itse ja tutkin ne vaaliuurnat.

Tässä haisee vaalivilppi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaikuja kentältä kirjoitti:

Persujen kannatus laahaa ja hiipuu. Soinin varmana pitämä "vähintään kolme EU paikkaa" jää kaukaiseksi haaveeksi, kertoo Ylen tuorein gallup. Viime EU vaaleissa ps ja kristilliset saivat yhteensä kaksi paikkaa. Sama tulos näkyy olevan maksimina tälläkin kertaa, vain sillä erotuksella, että ps saa nyt nuo molemmat paikat.

Persujen todennäköiset läpimenijät ovat Jussi Halla-aho ja Pirkko Ruohonen-Lerner.

http://yle.fi/uutiset/sdpn_eurovaalikannatus_sukelsi__vasemmistoliitto_reilussa_nousussa/7255500

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu