Mitä mieltä te olette tällaisesta, kun väitetään, että ainoa oikea usko on luterilainen ja muut ovat ihmisten keksintöä, jopa suoraan perkeleestä?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000100&posting=22000000004899218
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000100&posting=22000000004899481
Eikös tuo ole aika rankkaa Allahin pilkkaa, vai?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000100&posting=22000000004899218
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000100&posting=22000000004899481
Eikös tuo ole aika rankkaa Allahin pilkkaa, vai?
Vastaukset 14
Vanhimmat
>Eikös tuo ole aika rankkaa Allahin pilkkaa, vai?
"Rankkusastetta" ei ole.
Kaikki epäislamilainen opetus on syntiä, josta rangaistuksena on, ei enempää eikä vähempää, kuin Helvetin tuli.
arvostan sitä että tuot islamin oikean kannan suoraan esiin.
>Kaikki epäislamilainen opetus on syntiä, josta rangaistuksena on, ei enempää eikä vähempää, kuin Helvetin tuli.>
Nyt vain jäädään mielenkiinnolla odottamaan miten jotkut taas kertovat islamin olevan suvaitseva ja rakastava uskonto.
Suomessa pitää peruskoulussa antaa nykyisin muslimilapsille oman kulttuurin opetusta jotta kyseiset perusasiat eivät unohdu epäislamilaisessa opetuksessa.
>Nyt vain jäädään mielenkiinnolla odottamaan miten jotkut taas kertovat islamin olevan suvaitseva ja rakastava uskonto.
Eikö totuuden rakastaminen ja valhetta kohtaan suvaitsemattomuuden osoittaminen kelpaa sinulle?
Miksi ihmisille pitää saada opettaa vääriä ja haitallisia uskomuksia?
epäislamilainen on sitä kaikkeä mitä on Jumalantahtoon alistumista vastainen.
Jopa Saatanat ovat Jumalantahtoon alistuvia!
>Miksi ihmisille pitää saada opettaa vääriä ja haitallisia uskomuksia? <
Kerro sinä se.
>Kerro sinä se.
En tiedä. Minusta se on käsittämätöntä.
jos saan minä kertoa näkömykseni,
yksinkertaisesti saatanan yritykset tavoittelevat sitä. Vain eksyttääkseen, viedäkseen mukaansa helvettiin joutuviksi!
Miksi sitten saatana tekee noin!?
Ylimielisyyden pahuuden johdosta!
Miksi ylimielisyys on sillä?
Jumalan asia! Hän, Korkea ei tee kenellekään vääryyttä, myös saatanallekaan!
En usko saatanaan vaan pidän sitä viime kädessä vastuunpakoiluna; ei tarvitse lopulta ottaa vastuuta omista pahoista teoistaan, vaan syyn voi kätevästi vierittää paholaisen niskaan.
Hyvä ohje elämälle:
"Muista, että tämä päivä tulee vain kerran, eikä koskaan palaa.
Kuvittelemme, että se tulee huomenna, mutta se on toinen päivä, joka myöskin tulee ainoastaan kerran."
(Arthur Schoppenhauer)
>En usko saatanaan vaan pidän sitä viime kädessä vastuunpakoiluna; ei tarvitse lopulta ottaa vastuuta omista pahoista teoistaan, vaan syyn voi kätevästi vierittää paholaisen niskaan.
Ihminen päättää itse teoistaan. Saatana houkuttelee, mutta Allah(SWT) ohjaa oikealle polulle niitä, jotka sitä haluavat.
>>Kaikki epäislamilainen opetus on syntiä, josta rangaistuksena on, ei enempää eikä vähempää, kuin Helvetin tuli.
Mitä islamilaiseen opetukseen kuuluu ja mitkä opetukset ovat epäislamilaisia?
Eikö sinun pitäisi tietää, koska niitä niin kovasti vastustat?
>>Eikö sinun pitäisi tietää, koska niitä niin kovasti vastustat?
Pitäisi tietää, sen vuoksi kysyinkin. Mitä niihin kuuluu?
>Pitäisi tietää, sen vuoksi kysyinkin.
Kumman innokkaasti vastustat, vaikka et asiasta tiedä.
Mutta sinullahan onkin ihan oma logiikkasi.
...varsinkin kun väittäjä on luterilainen, 1500-luvulla ihmisen luoman uskonnon jäsen.
Turha alkaa väittelemään asiasta, jos Jumala ei halua heidän näkevän itsestään selvyyksiä, he eivät niitä näe.
Noissakin kirjoituksissa painotetaan miten Raamattu on "Jumalan inspiroimaa" eli Jumalan Sanaa sanasta sanaan, vaikkakaan Jumala itse ei siellä sano asian näin olevan, vaan ainoastaan eri ihmiset (kuten Paavali) sanovat ja niin itse oikeuttavat omat tekstinsä "jumalallisiksi". Mutta Koraania ei arvosteta, vaikka lukuisine ihmeineen Jumala sanoo sen olevan sanasta sanaan Hänen Sanaansa, jota Hän varjelee muuttumisilta (minkä voi todeta mm. muuttumattomista matemaattisista koodeista Koraanin eri sanojen kohdilla).
Yksi hihhuli vetosi siihen että muut uskonnot ovat "perkeleestä", sillä "saatana on ollut murhaaja alusta asti", mutta ei tajua yhdistää asiaa mielessään siihen että Paavali murhasi kristittyjä yli 5 vuotta armeijallaan ja omin käsinkin.