Pedagogisten opintojen kesto??

opepoika

Hei, tietääkö kukaan miten nopeassa ajassa käytännössä nuo pedagogiset aineopinnot (60 op) pystyy suorittamaan? Olen alusta asti halunnut suorittaa opintoja nopeasti ja nyt parin vuoden jälkeen rupean jo vääntämään gradua kasaan, haluan valmistua nopeasti! Ainoa mikä puuttuu on nyt nuo pedagogiset opinnot, joihin pääsin sisään. Näyttää todella kankealta tuo aikataulu, harjoitteluja ei järjestetä kuin vuosittain ja päällekkäin ei pysty tekemään ja ohjeellinen aika on peräti 4 vuotta (!). Ihan uskomatonta jos haluaa opiskella tehokkasti ja joutuu noiden aikataulutusten takia hidastamaan tahtia. Yritänkin keksiä oman opintosuunnitelman ja käydä vaikka kaikki kurssit lukuvuoteen mitä vaan on tarjolla. Niin olen aiemminkin muissa aineissa tehnyt.

Onko kellään kokemusta, minkälaisella aikataululla nuo pedagogiset pystyy tekemään?

6

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opepoika

      pedagogiset aineopinnot... tarkoitin siis tietty AINEENOPETTAJAN pedagogisia opintoja

    • austerism1

      Tee esim. kesällä avoimessa/kesäyo:ssa kasvatustieteen opintoja. Varmista kuitenkin ensin, minkä verran niillä saa (tai saako lainkaan) korvattua pegagogisista, ettet turhaan aloita.

      "Näyttää todella kankealta tuo aikataulu, harjoitteluja ei järjestetä kuin vuosittain ja päällekkäin ei pysty tekemään ja ohjeellinen aika on peräti 4 vuotta (!)."

      Kenties siksi (jopa) 4 vuotta, että on ehkä ajateltu, että nuo tehdään muiden opintojen rinnalla.

      Disclaimer. Itse suoritin pedagogiset ammatillisessa opekorkeassa jo työelämässä ollessani, joten ihan tarkkaan en yo:n pedagogisista tiedä.

    • 12+12

      Pitkä suoritusaika voi johtua siitä, että tieto pitää myös pystyä omaksumaan. Eli teoreettisesta tiedosta tulee ammattitaitoa.

    • joojoopa

      Eikö nuo aineenopettajan pedagogiset opinnot voi suorittaa myös maisterintutkinnon jälkeen. Silloin tuo 60 op suoritetaan vuodessa.

      Olen kuitenkin sitä mieltä, että opettajaksi kehittyminen ja kasvaminen vaatii aikaa. Siis sitä, että on kasvanut kaikin puolin aikuisen mittoihin, jotta pystyy hallitsemaan luokallisen vaikka 14-vuotiaita jannuja ja näsäviisaita pissiksiä. Ikäeroa oppilaisiin olisi hyvä olla edes 10 vuotta.

      Opettajaksi valmistuminen ei siis ole pelkkä suoritus, jonka voi tehdä noin vain vasemmalla kädellä nopeasti, vaikka tenttejä pystyy suorittamaan kovaan tahtiin.

    • Opex

      Tietääkseni opintoihin sisällytetään ainakin kasvatustieteen perusopinnot 25 opintopistettä, jotka voi suorittaa avoimessa. Kasvatustieteen aineopinnoista ei kaikkia sisällytetä, ehkä yksi tai kaksi kurssia vain. Sinulle jäisi siis vain aika vähän pedagogisia opintoja ja harjoittelut. Voi kun minäkin pääsisin suorittamaan nuo pedagogiset mahd. pian, mutta kun ei oteta ammattikorkeaan opiskelemaan puutteellisen työkokemuksen takia.

    • engfil

      Se 60op koostuu siis perusopinnoista 25op ja aineopinnoista 35op. Perusopinnot voit tehdä vaikka avoimessa kesällä, ovat helppoa höttöä ja nopeasti valmiit.

      Aineopintoja taas ei voi suorittaa nopeammin, kuin aineenopettajakoulutuksen ops antaa periksi. Siinähän on käytännön opetusharjoittelua ja oppituntien seuraamista jne jne, et sinä niitä voi rynniä tekemään toisten vuorolla. Näissä menee se vuosi.

      En tiedä, mitä pääainetta opiskelet, mutta jotenkin vaikeaa on uskoa, että hirveästä paahtamisesta olisi mitään hyötyä open ammattiin valmistuessa. Päin vastoin, työllistyminen voi olla kovin nuorelle vaikeaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      62
      3772
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3149
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      80
      2378
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1620
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      68
      1375
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      89
      1223
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      40
      1151
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1011
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      995
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      972
    Aihe