Nyt on Azusakadun henki palannut pohjoisen maan ylle!
Kaikki hellarit kuuleman Hertzogia!
11
131
Vastaukset
- Ved.2
Onko hellareissa niitä, jotka eivät kuule/tai ketkä kuulevat Herzogia? Onko Herzogin henki Azusakadun henki?
- Helleri myös
Helluntailaiset lienevät ainoita, jotka lehdessään (RV) ovat torjuneet Herzogin opin. Lehden päätoimittaja on nostettu valokeilaan hänen esittämänsä kritiikin vuoksi.
Missä viipyvät Kotimaa-, Sana-, Yksitie-lehtien kannanotot?
Miten vapaakirkollinen Viikkolehti on asiaan ottanut kantaa? - kaappiluterilainen
Helleri myös kirjoitti:
Helluntailaiset lienevät ainoita, jotka lehdessään (RV) ovat torjuneet Herzogin opin. Lehden päätoimittaja on nostettu valokeilaan hänen esittämänsä kritiikin vuoksi.
Missä viipyvät Kotimaa-, Sana-, Yksitie-lehtien kannanotot?
Miten vapaakirkollinen Viikkolehti on asiaan ottanut kantaa?Nuo mainitut luterilaiset ja vapaakirkolliset julkaisut tai niiden edustamat piirit todennäköisesti katsovat, ettei tuollainen uuskarismaattinen liikehdintä koske heitä.
Ottaako Kotimaa muuten nykyään enää kantaa mihinkään hengellisiin asioihin muutenkaan?
- Samaa roskaa
In September 1906 a local newspaper reporter frowned on the events taking place and wrote that the Azusa Street mission was a “disgraceful intermingling of the races…they cry and make howling noises all day and into the night. They run, jump, shake all over, shout to the top of their voice, spin around in circles, fall out on the sawdust blanketed floor jerking, kicking and rolling all over it. Some of them pass out and do not move for hours as though they were dead. These people appear to be mad, mentally deranged or under a spell. They claim to be filled with the spirit.
- Ved.2
Eli siis lähtökohdiltaan koko helluntaihenki on ihan samaa eksytystä, villitsevää henkeä, mistä koko helluntailaisuus on saanut alkunsa ?
But they claim to be filled with the spirit.
Olen samaa mieltä seurattuani koko liikettä vajaat puolisataa vuotta. Spirit, spiritism, spiritualismi... Ved.2 kirjoitti:
Eli siis lähtökohdiltaan koko helluntaihenki on ihan samaa eksytystä, villitsevää henkeä, mistä koko helluntailaisuus on saanut alkunsa ?
But they claim to be filled with the spirit.
Olen samaa mieltä seurattuani koko liikettä vajaat puolisataa vuotta. Spirit, spiritism, spiritualismi...Aivan !
- Katolinen kytkentä?
Ved.2 kirjoitti:
Eli siis lähtökohdiltaan koko helluntaihenki on ihan samaa eksytystä, villitsevää henkeä, mistä koko helluntailaisuus on saanut alkunsa ?
But they claim to be filled with the spirit.
Olen samaa mieltä seurattuani koko liikettä vajaat puolisataa vuotta. Spirit, spiritism, spiritualismi...Oliko katolilaisten Pyhän Hengen rukouksilla osuus helluntailaisuuden syntyyn?
http://www.arlingtonrenewal.org/history Katolinen kytkentä? kirjoitti:
Oliko katolilaisten Pyhän Hengen rukouksilla osuus helluntailaisuuden syntyyn?
http://www.arlingtonrenewal.org/historyHyvinkin mahdollista kun myöskin tuo karismaattisten into on näköjään myös kovin lähellä ja herkkä hyppiä tai loukkaa mukaan sinne joukkoon niinkuin ollaan saatu seurata miten Livets Ordin johtajalle kävi.
Hertzogin kuulijakunta ja tukijat koostuvat pääasiassa helluntailais-karismaattisista henkilöistä ja seurakunnista. Helluntaiiikkeen opillisen hajanaisuuden takia myös tapaus Hertzog aiheuttaa kiivasta keskustelua asiasta puoleen ja toiseen, erityisesti Suomen suurimman helluntaisuuntauksen, Helluntaiherätyksen sisällä.
Hertzogin helluntailais-karismaattinen opetus sai Ristin Voitto -lehden ottamaan kantaa asiaan. Suomen Helluntaikirkolla on oma karismaatikkonsa, Marko Selkomaa, jonka opetuksia Helluntaikirkko mainostaa koko Helluntaiseurakunnan opetuksina. Helluntaikirkolla on ymmärrettävä huoli siitä, että Hertzog vetää pidemmän korren, kuin Selkomaa ja tämän vuoksi se sanoutuu irti Hertzogista.
Luterilaisista vain hyvin marginaalinen ryhmä on harhaopettaja Hertzogin tukijoita ja. Sen vuoksi Kotimaa-lehti, Sana-lehti ja Uusi tie -lehti eivät ole ottaneet kantaa asiaan.* Mikä ihmeen , " Azusakadun henki " ? Toisaalta voi ollakkin, koska ei ainakaan Pyhä Henki askartele taikurien kanssa, ei kenenkään uskovaisen pitäisi mennä näihin shov bisnes taikateppu lava pellejen rahan keruu tilaisuuksiin. Lopunajan suurta eksytystä, ei mitään Raamatullista pohjaa tai esimerkkiä löydy Raamatusta näihin huuhaa heikiien esityksiin !
* Päinvastoin, Pietarikin sanoo, " Kultaa ja hiopeaa ei minulla ole, mutta sitä, mitä minulla on, Jeesuksen Nasaretilasinen nimessä nouse. " Missä on Raamatun mainitsemat ihmeet ja merkit, ne ei ole näiden taikureiden joutavia kultahippuja ja muuta tomua, ketä ne hyödyttää, aposolien kautta tapahtuneet ihmeet auttoi aina ihmisä, sairaat parani, rammat nousi, sokeet sai näkönsä riivaajat ajteeiin syvyyksiin. Nyt nämä taikurit ovat itse haudoilta , eli syvyyksisitä haalineet henkiä päälleen, joiden vaikuttamia nämä eksytys ihmeet on, pysykää kaukana näistä valhe-evankeliumin huijareista !- Suomi Venäjään!
Suomen voi pelastaa vain joutuminen Venäjän helmaan. Rukoilen sen tapahtumista hyvin tiukalla aikataululla. Venäjän yhteydessä voi terve Kristuksen oppikin saada elintilaa ja pääsemme siunattuun Jumala-yhteyteen ja suhteeseen.
Jos on vielä terveitä helluntailaisia, rukoilkaa kanssani Venäjän miehitystä. terveisin Kari Perälä Suomi-neidon sydämestä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 586081
- 615522
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1154147- 543832
- 143765
- 323189
- 602931
- 592826
- 682548
- 471940