Listeriaa pakasteista?

Kuoleekohan listeria pakastevihanneksista jos niitä esim. Grillaa muurikalla tai paistaa paistinpannulla vai vaatiiko aina keittämisen?
3221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei sillä valmistustavalla ole väliä, vaan sillä että tuote kuumennetaan kunnolla. Listeria kuolee 72 asteessa, joten jos kasvikset kunnolla grillaat tai paistat, niin tietenkin mahdollinen listeria niistä kuolee.

Äänestä

Olette tainneet eksyä väärälle palstalle ruoka-asoidenne kanssa...

Äänestä
  • Eipä taida olla väärä paikka. Listeria on sikiölle erittäin vaarallinen ja listeriariskituotteita suositellaan raskausaikana vältettävä , joten raskauspalstalla on melko useinkin kysymyksiä aiheesta. Ihan oikeassa paikassa tämä kysymys siis oli.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mammuli85 kirjoitti:

Kuoleekohan listeria pakastevihanneksista jos niitä esim. Grillaa muurikalla tai paistaa paistinpannulla vai vaatiiko aina keittämisen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu