Olen asunut opiskelija-asunnossa noin vuoden ja puolessa välissä vaihtanut asuntoa toiseen. Molemmat olivat homeessa. Vuoden aikana minulle on tullut selviä astmakohtauksia/hengitysvaikeuksia, naaman ja muunkin ihon turvotusta (aamulla herätessä silmät eivät aukea heti) ja punoitusta, yskää ja mm. äänen lähtemistä. Asuntolan ja koulun johtajat tiegävät homeesta, mutta eivät myönnä sitä ja home taloissa asuvat opiskelijat asuvat siellä vielä oman kouluajan loppuun asti vaikka uusia asuntoloita valmistuu kokoajan. Uudet asukkaat pääsevät uusiin asuntoloihin ja vanhat pidetään homehtuneissa kerrostaloissa ja rivitaloissa. Mahtaakohan tämä olla edes eettisesti oikein?
Olen vanhasti pohtinut asumislisän ja opintorahan myötä muuttoa asuntolasta, mutta onko se oikein että minä joudun muuttamaan oireideni takia ja mahdollisesti ottamaan opintolainaakin ja muita lainoja pelkkään asumiseen? Pystynkö saamaan mitään korvausta kaikista näistä asioista mitä olen homeasunnon vuoksi saanut vai meneekö se vain ohi niin että voivoi?
Homeasuntola
4
92
Vastaukset
- Tonya
Unohtui edellisestä viestistä kertoa, että koulun alussa syksyllä minulle tuli ensimmäinen migreenikohtaus, jonka jälkeen kohtauksia on tullut monia ja olen saanut siihen lääkityksen. Parkinsonin tautia minulla epäillään (mm. Hitaat liikkeet ja käsien vapiseminen)
"Unohtui edellisestä viestistä kertoa, että koulun alussa syksyllä minulle tuli ensimmäinen migreenikohtaus, jonka jälkeen kohtauksia on tullut monia ja olen saanut siihen lääkityksen. Parkinsonin tautia minulla epäillään (mm. Hitaat liikkeet ja käsien vapiseminen)"
- Homeet ja sienet saattavat olla monen ongelman takana. Doug Kaufmann on löytänyt paljon yhteyksiä ja sama epäily tarttunut minuunkin.
Luettuani viestisi tulinpahan googlanneeksi hakusanoilla "Parkinson mold" - ja mitä sieltä löytyikään:
Mold could be linked to Parkinson’s disease: study
http://www.nydailynews.com/life-style/health/mold-linked-parkinson-disease-study-article-1.1514655
Fungus 'may cause symptoms of Parkinson's disease'
http://www.medicalnewstoday.com/articles/268848.php
Of hurricanes, fungus and Parkinson's disease
http://www.sciencedaily.com/releases/2013/11/131111161430.htm
- Kiinnostavaa luettavaa myös Doug Kaufmannin lehdessä "Know This" esimerkiksi osteoporoosin ja mykotoksiinien yhteydestä:
http://www.knowthecause.com/knowthis/may-1st-2014/- voi teitä
Hysteria jyllää...huh..
Haista paska, tossa on sulle vastaus:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12270979#comment-68009407-view
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1014646Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493172Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852909- 801680
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411470450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1021264- 15997
Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40911Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah25900- 184884