Olen asunut opiskelija-asunnossa noin vuoden ja puolessa välissä vaihtanut asuntoa toiseen. Molemmat olivat homeessa. Vuoden aikana minulle on tullut selviä astmakohtauksia/hengitysvaikeuksia, naaman ja muunkin ihon turvotusta (aamulla herätessä silmät eivät aukea heti) ja punoitusta, yskää ja mm. äänen lähtemistä. Asuntolan ja koulun johtajat tiegävät homeesta, mutta eivät myönnä sitä ja home taloissa asuvat opiskelijat asuvat siellä vielä oman kouluajan loppuun asti vaikka uusia asuntoloita valmistuu kokoajan. Uudet asukkaat pääsevät uusiin asuntoloihin ja vanhat pidetään homehtuneissa kerrostaloissa ja rivitaloissa. Mahtaakohan tämä olla edes eettisesti oikein?
Olen vanhasti pohtinut asumislisän ja opintorahan myötä muuttoa asuntolasta, mutta onko se oikein että minä joudun muuttamaan oireideni takia ja mahdollisesti ottamaan opintolainaakin ja muita lainoja pelkkään asumiseen? Pystynkö saamaan mitään korvausta kaikista näistä asioista mitä olen homeasunnon vuoksi saanut vai meneekö se vain ohi niin että voivoi?
Homeasuntola
4
87
Vastaukset
- Tonya
Unohtui edellisestä viestistä kertoa, että koulun alussa syksyllä minulle tuli ensimmäinen migreenikohtaus, jonka jälkeen kohtauksia on tullut monia ja olen saanut siihen lääkityksen. Parkinsonin tautia minulla epäillään (mm. Hitaat liikkeet ja käsien vapiseminen)
"Unohtui edellisestä viestistä kertoa, että koulun alussa syksyllä minulle tuli ensimmäinen migreenikohtaus, jonka jälkeen kohtauksia on tullut monia ja olen saanut siihen lääkityksen. Parkinsonin tautia minulla epäillään (mm. Hitaat liikkeet ja käsien vapiseminen)"
- Homeet ja sienet saattavat olla monen ongelman takana. Doug Kaufmann on löytänyt paljon yhteyksiä ja sama epäily tarttunut minuunkin.
Luettuani viestisi tulinpahan googlanneeksi hakusanoilla "Parkinson mold" - ja mitä sieltä löytyikään:
Mold could be linked to Parkinson’s disease: study
http://www.nydailynews.com/life-style/health/mold-linked-parkinson-disease-study-article-1.1514655
Fungus 'may cause symptoms of Parkinson's disease'
http://www.medicalnewstoday.com/articles/268848.php
Of hurricanes, fungus and Parkinson's disease
http://www.sciencedaily.com/releases/2013/11/131111161430.htm
- Kiinnostavaa luettavaa myös Doug Kaufmannin lehdessä "Know This" esimerkiksi osteoporoosin ja mykotoksiinien yhteydestä:
http://www.knowthecause.com/knowthis/may-1st-2014/- voi teitä
Hysteria jyllää...huh..
Haista paska, tossa on sulle vastaus:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12270979#comment-68009407-view
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 234107
- 942055
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa951390Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1681331- 591201
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561095Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe1951044- 47963
- 61942
Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M185915