Listaan tähän Raamatun Sanan mukaisia ohjelmia TV7:lta, joihin kristittyjen kannattaa tutustua ja seurata.
• Andrew Wommack evankeliumin äärellä:
http://www.tv7.fi/vod/series/?series=18013
_______________________
• David Pawson:in opetusohjelmat
_______________________
• Kuningaskunnan paluu:
Länsirannan alue Israelissa on keskeisellä paikalla Jumalan suunnitelmassa, kun hän palauttaa maan päälle Israelin kuningaskunnan. Raamattu lupaa, että tässä yhteydessä Länsirannalle palaa Juudan vielä kadoksissa oleva pikkuveli Efraim. Kuningaskunnan paluu -ohjelmasarjan kertomus alkaa kolmentuhannen vuoden takaa, ja sen edetessä Vanhan ja myös Uuden Testamentin kirjoitukset alkavat löytää paikkansa. Ohjelmasarjassa selviää, minkä kuningaskunnan tuloa Jeesus opetti Isä meidän -rukouksessa rukoilemaan.
http://www.tv7.fi/vod/series/?series=25093
________________________
• Kuningaskunnan tuuli:
Sarjassa seurataan Jeesuksen paluun ja Jumalan kuningaskunnan tulon lähestymistä. Israel on näissä tapahtumissa tiiviisti mukana, koska Jeesus palaa Jerusalemiin koko maailman kuninkaana. Jumalan Henki valmistaa parhaillaan morsianta Karitsan häihin ja maailmaa tuomiolle. Kuningaskunnan tuuli on jatkoa Kuningaskunnan paluu -ohjelmasarjalle. Ohjelmasarjan toimittavat Israelissa Jyrki ja Mia Valkeakari.
http://www.tv7.fi/vod/series/?series=33760
_________________________
• Näkymätön maailma:
Pekka Sartolan kirjaan pohjautuvaa ja Raamattuun perustuvaa keskustelua enkelimaailmasta.
http://www.tv7.fi/vod/series/?series=32389
_________________________
• Tähtäimessä Israel:
Tietokirjailija Pekka Sartola avaa Israelin ja Lähi-idän historiaa, nykytilaa ja tulevaisuutta. Vuoden 2009 tuotantoa.
Sartola käsittelee ohjelmassaan juuri nyt ajankohtaisia ja kiistanalaisia teemoja. Kenelle Israel kuuluu? Entä Jerusalem? Onko islam ystävä vai vihollinen? Mitä antisemitismi on tänään? Muun muassa näihin kysymyksiin paneudutaan kevään aikana.
http://www.tv7.fi/vod/series/?series=500
__________________________
• Jerusalem studio:
Ohjelma antaa katsojalle syvempää ymmärrystä Israelin tapahtumista. Keskustelun aiheina ovat mm. Israelin sisä- ja ulkopolitiikka, yhteiskunnalliset muutokset, arkeologia sekä uskonto.
http://www.tv7.fi/vod/series/?series=18738
__________________________
• Varustamo:
Pastori Jarmo Sormusen opetusohjelma. Varustamo on puolen tunnin mittainen opetusohjelma, jossa käsitellään meidän jokaisen elämään liittyviä kysymyksiä Raamatun valossa.
http://www.tv7.fi/vod/series/?series=462
__________________________
• Pelastuksen sofar:
Pelastuksen sofar on israelilaisen Trumpet of Salvation -järjestön tuottama ohjelma. Se kutsuu tutustumaan Israelin maahan ja Raamatun tapahtumapaikkoihin. Opit julistamaan juutalaisille evankeliumia juutalaisesta lähtökohdasta käsin ja ymmärtämään seurakunnan elintärkeän tehtävän Jumalan suunnitelmissa näinä lopunaikoina.
http://www.tv7.fi/vod/series/?series=27573
_________________________________
Muitakin Raamatun mukaisia ohjelmia löytyy, mutta nämä ovat varmasti ne tärkeimmät.
Raamatun mukaiset ohjelmat
katsokaa
4
288
Vastaukset
- 3vnc+134nvy
Kuningaskunta ohjelmat on ihah pulun tuubaa
- -.-
Raamatun sanan mukaisia ja sekös kirkkokristittyä ärsyttää kun ihmisoppi romuttuu?
- ....
Myös
• Tulta Jerusalemista:
http://www.tv7.fi/vod/series/?series=655
• Herätyksen läpimurto:
http://www.tv7.fi/vod/series/?series=27896 - Pöyristynyt
One Way mission, Tie on valmis, Herätys, Varustamo, Herra opeta minua, ovat esimerkkejä raittiissa hengessä toteutetutetuista ohjelmista. Mutta paljon on väärää, jota kannattaa pitäytyä katselemasta.
Valitettavasti laatu ei korvaa määrää, se pitäisi aina muistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"899299Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1645829Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1475172Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El125013Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään384198Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m863509Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta583444Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1102831En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102811Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä442790