Lapset olivat alle 3-v. kun erosimme. Lasten isä oli työttömänä kotona, lapset olivat päivähoidossa, minä äitinä tein kahta työtä. Olin jo aivan burnout eron aikaan. Eron jälkeen isä tapasi lapsia kahtena päivänä kuukaudessa. Hän vietti mukavaa herrasmiehen elämää baareissa ja harrastusten parissa. Ero tapahtui tammikuussa ja pääsiäisenä olin jo aivan uupu. Lasten isä ei ymmärtänyt ollenkaan, että voisin väsyä. Toukokuussa olin jo valmis hyppäämään parvekkeelta lasten kanssa. Olinhan jo reilut kaksi vuotta tehnyt kahta työtä ja hoitanut yksin kaikki kotityöt (lasten isän vaatimuksesta) ja lapset. Kun tulin töistä, tuli lasten isä eteiseen ja sanoi "hoida lapset!" ennen kuin sain takkia päältä. Kesälomani vietin kolmisin kahden uhmaikäisen lapsen kanssa, kun lasten isä häippäsi purjehtimaan kahdeksi viikoksi ja piti kännykän pois päältä, ettei häntä vain häirittäisi arkisilla asioilla. Olihan toki tärkeää, että hän saisi akut ladattua, että jaksaisi taas koko pitkän talven työttömänä! Hyvät isät, jotka miettivät, että saavatkohan he tavata lapsia tarpeeksi eron jälkeen: te olette ihan hyviä isiä. Kun luette edellä kerrotun, niin tähän narsistiseen isään verrattuna oletto todella hyviä isiä. Edellä mainittu isä on aina laskenut suurin piirtein minuutin tarkkuudella, ettei hän vain "tuhlaa"yhtään liikaa aikaa lapsiinsa. Koskaan lasten isälle ei ole tullut mieleen, että mitenköhän lapset voivat äidin kanssa, joka on täysin uupunut. Eron jälkeen jouduin puolen vuoden kuluttua sairaalaan diagnoosilla "totaalinen uupumus." Tämä tapahtui toukokuun lopussa. Lasten isällä on ollut _aina_ tapana lähteä 4-5 viikon purjehdusreissulle juhannuksesta. Juhannusta edeltävällä viikolla sairaalassa järjestestetyssä verkostotapaamisessa hän huusi: "Lapset on sijoitettava välittömästi!" Lapset sitten sijoitettiin lastensuojeluviranomaisten toimesta - näin toimitaan ns. vanhaan sivistyneistöön kuuluvassa suvussa, Ahlströmin johtajaa, pappia, lääkäriä, Mannerheimin kenraalia, juristia yms. löytyy tästä suvusta. Eli on turha ainakaan kadehtia varakkaita, ns. vanhan sivistyneistön sukuja...
Työttömällä isällä ei aikaa lapsille
7
287
Vastaukset
- riitikko xxx
Valitsit erittäin itsekkään miehen ja nyt tunnet sen nahoissasi. Kyllä sinä vielä nouset ja näytät ukolle pitkää nenää. Etkö saanut yhteisneuvotteluissa sanottua että mies vaan huilaa ja sinun uupumus on johtuu liiasta työmäärästä? Mies yhtä lailla vastuussa lapsista kuten sinäkin.Lapset olisi pitänut laittaa miehelle hoitoon eik sijoittaa. Mitä miehesi nyt tekee? lomailee? Nouse kuin fenixl-lintu tuhkasta ja otat lapset hoitoosi ja teet työtä vähemmän.Lapset isälle useammin tai viikonloppusin joskus mummulaan tai tukiperheeseen...saat sinäkin hetken hengähtää. Missä hienon suvun empatia ja järki? isovanhemmuus? Olet hyvä ja ahkera äiti joka uupui luuserimiehen takia!
- IsäksiKasvanut
Itse kun olen jo 40 v ja sain ensimmäisen lapsen, niin olen todellakin valmis isäksi. Olen pyhittänyt koko elämäni tälle lapselle, minun elämässä ei ole mitään muuta, kuin tämä lapsi. Kaverit ovat kauan sitten jääneet, kuin myös kaikki baareilut yms. Nyt käyn vain töissä ja vietän kaiken vapaa-ajan lapseni kanssa. Elämä on ihanaa ja rakastan lastani yli kaiken. Mikään muu ei elämässä ole niin tärkeää. Jos olisin saanut lapsen, kun olin 20 v, niin siinä ei olisi välttämättä käynyt hyvin, olin silloin todella itsekäs, lapsellinen ja join paljon ja minulla oli liikaa naisia.
- zfhhkklö
Kiva kuulla. Yleisiä tuntuvat olevan vähän nuoremmat isät, jotka laistavat, koska aina ei vaan huvita tai jaksa ja ei osaa sitoutua pitkäksi aikaa. Fgh
- Berkku
Tästä tarinasta olisi kiva kuulla myös toisen osapuolen versio. Saisi vähän perspektiiviä.
- Peppu auki
Toivottavasti sait rahnaa erossa. Täytyyhän äijällä kuitenkin olla tauhkanaa jos on työttömänä varaa painella pitkin planeettaa. Ota vapaata ja tuu tuhlaa rahaa. Pidetään kivaa.
- Normihommia
Noin siinä käykin liian nuorena alkaa lisääntymään ja ei styylsa tarpeeksi kauan (10v) ennen lapsia.
- <d<sd
Jaa sä tiiät jo etukäteen että 10 v. jälkeen ihminen ei muutu?
Aika naurettava väite
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733410
- 622624
- 712326
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582318Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912247- 421773
- 431702
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu1781379Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141373EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1481330