Hei

Sadboy

Hei!

Tyttöystäväni otti muutama kuukausi sitten tatuoinnin käteensä. Kovasti hän kyseli että mitä minä olen siitä mieltä ja sanoin että en pidä niistä ollenkaan enkä tule olemaan tukena siinä asiassa muuten kuin poistamis operaatiossa kun/jos alkaa katumaan. Tilanne on kuitenkin se että olen alkanut hävetä tatuointia ja sitä paikkaa missä se on. Paikan olisi voinut valita paremmin jos sen haluaa esim. Piilottaa mutta nyt se ei onnistu. Vaikka rakastan häntä todella paljon en tiedä mitä pitäisi tehdä.. Se kuitenkin rajoittaa elämää ja arvostusta vanhemmilta ja muilta ihmisiltä. Olen itse kasvanut ympäristössä jossa ei ole suvaittu ikinä tatuointeja ja esim. Isovanhemmilleni en ole kehdannut kertoa enkä ole halunnut heidän näkevän sitä. Haluaisin vain puhua jonkun kanssa koska minulla ei ole muita kuin hänet ja tästä asiasta on turha puhua hänen kanssa... Ja haluan sanoa että en halua tuomita ketään tatuoinnin takia huonommaksi ihmiseksi. Ei ihminen siitä muutu mutta ei hänen keho ole enää kaunis siltä kohdalta.

3

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+1+1+1+

      Jos suhtautuminen johonkin tiettyyn asiaan on erityisen jyrkkä niin se tulisi mielestäni ehdottomasti tuoda esille selkeästi jo suhteen alkutaipaleella että molemmat tietävät pelisäännöt, en tiedä oletko näin tehnyt mutta epäilen koska se vaikuttaisi tulleen sinulle yllätyksenä.

      "Se kuitenkin rajoittaa elämää ja arvostusta vanhemmilta ja muilta ihmisiltä." ----> Sinun on kysyttävä itseltäsi haluatko elää suhteessa joka miellyttää sinua ja omaa rakastasi vai suhteessa, joka miellyttää ulkopuolisia. Elämä on kompromisseja.

      • Sadboy

        Olemme kyllä puhuneet paljon siitä ja hän tietää hyvin etten minä pidä niistä. Kuitenkin elämme parisuhteessa jossa pitäisi ottaa toinen ihminen huomioon eikä lähteä vain sooloilemaan.

        En kuitenkaan ole eroamassa tuollaisen takia, ei rakkaus katoa noin vain. Mutta se tekee elämän vain vaikeammaksi molemmille.


      • 7687576
        Sadboy kirjoitti:

        Olemme kyllä puhuneet paljon siitä ja hän tietää hyvin etten minä pidä niistä. Kuitenkin elämme parisuhteessa jossa pitäisi ottaa toinen ihminen huomioon eikä lähteä vain sooloilemaan.

        En kuitenkaan ole eroamassa tuollaisen takia, ei rakkaus katoa noin vain. Mutta se tekee elämän vain vaikeammaksi molemmille.

        Kannattaa miettiä miksi juuri tuo asia on niin tärkeä sinulle. Tuntuu että kyse on enemmänkin muiden ihmisten mielipiteestä. Opettele ajattelemaan itse. Asiahan ei nimittäin ole mikään kovin iso nykyään. Oletko uskonnollisesta yhteisöstä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4236
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3476
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3292
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3199
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3142
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2896
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2770
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      61
      2721
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2539
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2384
    Aihe