Meidän pihassa kasvaa sinnikäs rikkakasvi, jota epäilen vuohenputkeksi.
Tuossa kuvassa on täysin samanlainen kasvi kuin tuo meidän pihan viholainen.
http://luontokuvat.eu/kuvat/displayimage.php?pid=346
Mutta mitä ihmettä, pitäisikö tuon kukkia? Meidän pihan piru ei kuki. Se levittäytyy matalana vihreänä vaippana pitkin maita ja mantuja ja näyttäisi koostuvan vain lehtiosasta. En minä eikä mieheni vielä tähän päivään mennessä olla huomattu, että se kukkisi. Se on vain vihreä läpi kesän. Voiko kyseessä silti olla vuohenputki? Myöskään mitään putkea ei tässä meidän putkessa ole. Vain lehti.
Apua tunnistukseen. Vuohenputki?
4
721
Vastaukset
- Kannattaa ottaa kuva
Vuohenputki on muuten melko samanlainen kuin koiranputki, mutta vuohenputken lehdet ovat erilaiset. Koiranputken lehti näyttää vähän saniaiselta:
http://www.luontoportti.com/suomi/fi/kukkakasvit/koiranputki
Vuohenputkella taas on kolmiosaiset lehdet, joissa on aika isot pitkulaiset lehdykät:
http://www.tampere.fi/ytoteto/ymtikeskus/luontopolku/vuohenputki.htm
http://www.luontoportti.com/suomi/fi/kukkakasvit/vuohenputki
Monella kasvilla on samantapaiset lehdet kuin vuohenputkella.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lillukka - Nokkoset kukkivat
Vuohenputki ei kuki, jos olette leikanneet ruohoa ja muutenkiin pitäneet pihaa siistinä. Luulen, että olette oikein tunnistaneet rikkakasvin vuohenputkeksi. Koiranputki tekee nopeammin kukkia.
- sdgdfhfgdjd
Meilläkin on paljon vuohenputkea. Olen nyhtänyt ja niittänyt ja leikannut ja ostin jopa biotorjunta-ainettakin, jonka väitettiin tappavat vuohenputket. Vasta saatuani sen kotiin luin, että kasvi kasvaa myrkytyksen jälkeen uudelleen. Eli kieroa peliä siinäkin.
Olen myös tehnyt salaattia, johon laitoin vuohenputkea, nokkosta, voikukkaa ja horsman versoja, maukkaan salaatinkastikkeen kanssa. Se oli todella hyvää. Eli syödään vuohenputkea ja nautitaan sen rehevyydestä, jos emme muuta voi. Ilmaista ruokaa. Miksi mennä ja ostaa kallista ruccolaa?
(Vaikka se maistuukin hyvältä, inhoan vuohenputkea.) - 1845
ei kasva uudelleen kun ahkerasti toistaa myrkytyksen parina kesänä.... aina kun uutta vihreää kasvuun tulee niin heti vahvaa rounduppia vaan päälle.Minulla oli naapurista levinnyt usean neliön kokoinen alue sitä ja parissa kesässä sen hävitin, mutta on oltava tosi huolellinen, varsinkin reuna-alueita pitää seurata, sinne tuppaa jäämään... sillä on paksu, monikerroksinen juuristo, sinällään ohutta suolikkoa, mutta saattaa olla metrinkin syvällä, sieltä se ponnistaa kunnes kaikiin kerroksiin on tarpeeksi myrkkyä mennyt.
Myöskin jos siirrät kukkia siltä alueelta missä se vuohenputki kasvaa niin kukan juuripaakku on perattava täysin puhtaaksi sen toisen juurista, muuten vaan tulet levittäneeksi sitä entistä laajemmalle alueelle.
Työläs on hävittää mutta kannattaa, kun huolellisesti sen tekee. Ja myrkky kannattaa sekoittaa reilusti vahvemmaksi kuin se mitä valmiina suihkeena myydään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1195453
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2762206- 921783
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401220Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3411197Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051130Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1531126- 501119
- 1141108
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.871074