Apua tunnistukseen. Vuohenputki?

whaaaaaaaaaaaat

Meidän pihassa kasvaa sinnikäs rikkakasvi, jota epäilen vuohenputkeksi.

Tuossa kuvassa on täysin samanlainen kasvi kuin tuo meidän pihan viholainen.

http://luontokuvat.eu/kuvat/displayimage.php?pid=346

Mutta mitä ihmettä, pitäisikö tuon kukkia? Meidän pihan piru ei kuki. Se levittäytyy matalana vihreänä vaippana pitkin maita ja mantuja ja näyttäisi koostuvan vain lehtiosasta. En minä eikä mieheni vielä tähän päivään mennessä olla huomattu, että se kukkisi. Se on vain vihreä läpi kesän. Voiko kyseessä silti olla vuohenputki? Myöskään mitään putkea ei tässä meidän putkessa ole. Vain lehti.

4

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa ottaa kuva

      Vuohenputki on muuten melko samanlainen kuin koiranputki, mutta vuohenputken lehdet ovat erilaiset. Koiranputken lehti näyttää vähän saniaiselta:
      http://www.luontoportti.com/suomi/fi/kukkakasvit/koiranputki

      Vuohenputkella taas on kolmiosaiset lehdet, joissa on aika isot pitkulaiset lehdykät:
      http://www.tampere.fi/ytoteto/ymtikeskus/luontopolku/vuohenputki.htm

      http://www.luontoportti.com/suomi/fi/kukkakasvit/vuohenputki

      Monella kasvilla on samantapaiset lehdet kuin vuohenputkella.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Lillukka

    • Nokkoset kukkivat

      Vuohenputki ei kuki, jos olette leikanneet ruohoa ja muutenkiin pitäneet pihaa siistinä. Luulen, että olette oikein tunnistaneet rikkakasvin vuohenputkeksi. Koiranputki tekee nopeammin kukkia.

    • sdgdfhfgdjd

      Meilläkin on paljon vuohenputkea. Olen nyhtänyt ja niittänyt ja leikannut ja ostin jopa biotorjunta-ainettakin, jonka väitettiin tappavat vuohenputket. Vasta saatuani sen kotiin luin, että kasvi kasvaa myrkytyksen jälkeen uudelleen. Eli kieroa peliä siinäkin.

      Olen myös tehnyt salaattia, johon laitoin vuohenputkea, nokkosta, voikukkaa ja horsman versoja, maukkaan salaatinkastikkeen kanssa. Se oli todella hyvää. Eli syödään vuohenputkea ja nautitaan sen rehevyydestä, jos emme muuta voi. Ilmaista ruokaa. Miksi mennä ja ostaa kallista ruccolaa?

      (Vaikka se maistuukin hyvältä, inhoan vuohenputkea.)

    • 1845

      ei kasva uudelleen kun ahkerasti toistaa myrkytyksen parina kesänä.... aina kun uutta vihreää kasvuun tulee niin heti vahvaa rounduppia vaan päälle.Minulla oli naapurista levinnyt usean neliön kokoinen alue sitä ja parissa kesässä sen hävitin, mutta on oltava tosi huolellinen, varsinkin reuna-alueita pitää seurata, sinne tuppaa jäämään... sillä on paksu, monikerroksinen juuristo, sinällään ohutta suolikkoa, mutta saattaa olla metrinkin syvällä, sieltä se ponnistaa kunnes kaikiin kerroksiin on tarpeeksi myrkkyä mennyt.
      Myöskin jos siirrät kukkia siltä alueelta missä se vuohenputki kasvaa niin kukan juuripaakku on perattava täysin puhtaaksi sen toisen juurista, muuten vaan tulet levittäneeksi sitä entistä laajemmalle alueelle.
      Työläs on hävittää mutta kannattaa, kun huolellisesti sen tekee. Ja myrkky kannattaa sekoittaa reilusti vahvemmaksi kuin se mitä valmiina suihkeena myydään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2794
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2786
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2392
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1994
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1481
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1299
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      362
      1298
    Aihe