Kun saa hevosen niin miten tietää mitä sille antaa paljonko antaa ja milloin antaa ja paljonko jotain antaa? Pliis vastauksii
paljonko ruokaa
1
318
Vastaukset
- ----
Heinä on hevosen perusruokaa. Heinämäärä riippuu hevosen koosta ja rehunkäyttökyvystä. Karkea arvio on, että heinää annetaan vähintään noin 1,5-2kg hevosen jokaista 100 painokiloa kohti.
Eli esim. 300kg pikkuponi saisi noin 4,5kg/pv ja 600kg hevonen 9kg.
Mutta tämä riippuu täysin hevosesta, usein jalostetuilla hevosilla (puoliveriset, lämppärit yms.) rehunkäyttökyky on heikompi ja hyvin moni puoliverinen syö heinää enemmän kuin tuo mainittu määrä. Alkuperäisrodut taas hyödyntävät rehun paremmin ja pärjäävät vähemmällä määrällä.
Heinän tyyppikin vaikuttaa. Säilöheinässä on enemmän vettä mukana mitä kuivaheinässä, joten säilöä syötetään kilomääräisesti hieman enemmän mitä kuivaa.
Käytännössä sen huomaa ihan katsomalla hevosta, onko heinämäärä hyvä. Jos hevonen lihoo tai laihtuu, pitää heinämäärää muuttaa.
Väkirehuja syötetään, jos hevonen ei saa riittävästi energiaa heinästä. Ensisijaisesti tulisi heinämäärää aina lisätä, mutta aina se ei ole mahdollista etenkään kisahevosilla joten sitten syötetään väkirehuja.
Väkirehun annostelu riippuu rehusta, eri rehuja syötetään eri määriä.
Kaura on halpaa ja siksi sitä syötetään aika monelle, mutta kaikille hevosille se ei sovi. Tällöin sitten voidaan valita joku muu rehu.
Väkirehun syöttö aloitetaan aina pienestä määrästä, esim. 0,5l/pv ja lisätään tarpeen mukaan vähitellen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää482287Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten722183Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1241998Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie441912HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363961735Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1061683Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta21622Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241514Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1851128Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53987