Tämän tiesi jo ennakolta, jos Rinne valitaan puheenjohtaksi. Kannatus alenee. Nyt vaaleissa tuli pohjanoteeraus.
Kuka haluaa äänestää ammattiyhdistyspuoluetta? Puhutaan työllisyyden edistämisestä. Höpö höpö. Valveutuneet ihmiset tietää, ettei ammattiyhdistysliike edistä työpaikkojen säilymistä, päinvastoin. Rinnekin väläytti kommenteissaan jo uhoa siitä, että jos kesän budjettineuvotteluissa ei hänen ajamansa asiat luonnistu, niin katsotaan sitten jatketaanko yhdessä. Ei taida olla uskallusta vastuunottoon valtionvarainministerinä. AY-johtajan vastuutonta uhoa. EI sillä Suomea rakenneta. SDP:n kannatus vuoden päästä alle 10%!
Kuka haluaa äänestää ammattiyhdistyspuoluetta? Puhutaan työllisyyden edistämisestä. Höpö höpö. Valveutuneet ihmiset tietää, ettei ammattiyhdistysliike edistä työpaikkojen säilymistä, päinvastoin. Rinnekin väläytti kommenteissaan jo uhoa siitä, että jos kesän budjettineuvotteluissa ei hänen ajamansa asiat luonnistu, niin katsotaan sitten jatketaanko yhdessä. Ei taida olla uskallusta vastuunottoon valtionvarainministerinä. AY-johtajan vastuutonta uhoa. EI sillä Suomea rakenneta. SDP:n kannatus vuoden päästä alle 10%!
Vastaukset 54
Vanhimmat
Tosi ärsyttävä ukkeli katsoa, yskiä köhii jatkuvasti ja änkyttää, pää nykii..yökk.
Eikös se pohjanoteeraus tullu Mitron ja Jungerin äänillä?
Sivustatukea antoi Lisa Sounio-Ahtisaari.
Kuka haluaa äänestää ammattiyhdistyspuoluetta?
—no tietenkin me duunarit, etkö sinä pöljä sitäkään ymmärrä?
Laskeppa edellisestä EU-vaalituloksesta Mitron äänet (yli 70 000) pois niin mitä jää käteen?
Romahus?
Menikö jotain sekaisin? Markon rouva Lisa Sounio oli Kokoomuksen ehdokas.
Mitään ei ole vielä ehtinyt tapahtua ”Rinteen johdolla”
Kirka lauloi Presidentissä, SDP:n valvojisissa ” … viime hetki lyö”
Nyt käy niin, etä Rinteen johdolla Jounista tulee etelän pankkien tukiministeri, Laurin paikalle kierrätetään Antti ja Woldemort ei pääsekään hallitukseen
Sitten syksymmällä alkaa pahat minihallitusneuvottelut.
Yrmy on valittu sdp:n puheenjohtajaksi,pian häipyy loputkin äänestäjät.
Jutan tekosista, taas tappio!
Kuule ei se ole tappio. Se on torjuntavoitto. Niitä on tunnetusti demareilla jo tukku ennestään - ja lisää tulee.
Uskallanpa ennakoida, että ensi keväänä eduskuntavaalien jälkeen demarit rypevät noin 10 % torjuntavoitossa eli kannatuksessa. Siinä sitä vasta tuuleekin puolueen kaikista ovista. Saa siiten nähdä, mikä on puolueen tulevaisuus - vain onko sitä ollenkaan ?
Ehdotan, että jatkatte torjuntojanne, niin kansalla hupia riittää.....Torjuntaa vai horjuntaa ? Muut puolueet kyllä ottavat vastaan mielihyvin demareilta ensi keväänä vapautuvat edustajapaikat - ja niitähän tuleekin roppapaupalla.
Jutta viimeinen tuhoaminen? Valehteleva akka joutaa helkattiiin.
SDP ei ole enää puolue, on ammattiyhdistysliike. Ammattiyhdistysliike ei välitä esimerkiksi työttömistä vähääkään, koska työttömät eivät tue jäsenmaksuillaan ammattiyhdistystä
Nythän SAK lupasi korjata Jutan eläkeleikkauksen.. Jutan taas häviämät vaalit nämä oli!
Varmaan osa ehdokkaista hörppii ja noituu heikkoa vaalimenestystään.
Jutalle lopari aiemmin!
Miksi kommunistit sai Helsingissä paljon enemmän ääniä kuin $demut?
Vielä ei ole arvioinnin aika, olisi naivia kuvitella äänestäjien siirtyneen takaisin samalla minuutilla, vuosien petoksen jälkeen palkansaajat harkitsevat tarkkaan.
pikkuporvarillinen SDP ja muutkin puolueet hajoavat tähän kirjaan
https://kirja.elisa.fi/ekirja/rakkaus-0
tutki ennen kaikkea luku 5
Hyvätuloisten saavutettujen etujen takia eletään kuin norsu posliinikaupassa. Demareiden ongelma on liian paljon Ay-pamppuja johtavilla paikoilla ja puolue ratkaisee ongelman lisäämällä Ay-pamppujen määrää johtaville paikoille.
Tervehtyy heittämällä Jutan katraan pihalle!
Ay juntat ovat vallanneet perinteisen puolueen ja tehneet siitä sätkynuken pakottamalla ensin puoluetta rahoittamalla tämän mieleisiinsä päätöksiin. Tästä jatkumona ovat ujuttaneet puoluejohtoon ja jopa ministeriksi omat miehensä. Ei puolue voi pärjätä ammattiyhdistyliikkeenä. Voisi veikata, että pikapikaa tulee paluu puolueeksi.
Sak vaatii peruttavaksi Jutan eläkeleikkausmokan!
SAK = SDP
!2,3% lähtötaso Antilla. Pohja lienee jo lähellä, mennäänkö alle 10 ennenkuin nousu alkaa.
Huomenna leikitään salkkujakoa/kierrätystä.
Helsingissä kommunistit on isompi.
AKT:ltä mielenilmaus ja satamasaarto.
Seuraavaksi kai satamalakko jos vienti alkaa vetää.
"mennäänkö alle 10 ennenkuin nousu alkaa."
Jos alkaa. Vastaus alituskysymykseen lienee kyllä.
Kyllä tässä lakkoa nyt tarvitaan, kun kannatus näin on alhallaa. Parin kuukauden yleislakko nostaisi heti kannatuksen 15% tuntumaan. Onneksi meillä on Ay pamppu johdossa ja SAK:n ylijohtaja työministerinä - helppo järjestää!
Kokoomuksen ministerit ovat ammattiyhdistystaustaltaan Akavan jäseniä.
Kyllähän se on yksistään "SVEKO_URPILÄISEN " ansiota HEH HEH HII.
urpilaisen epäisänmaalliset teot vaikuttaa vielä monen ja monen sukupolven ajan demareihin !
Urpiliasen kaarti puukottaan Rinnettä selkään: "on alettava valtiovarinaministeriksi".
SDP:n kannatus näyttää supistuvan ns. "luonnollisen poistuman" kautta. Kotikunnassani nuoriso-osaston vetäjä on 66-vuotias.
Ei muuten pidä paikkansa!
Demareilta löytyy yksi vielä surkeampi tulos!
Nimittäin kannatuslukema 6,7% jonka Lipponen sai presidentinvaaleissa. Jos sitä esim. vertaa EU-kannatuslukemiin, niin se Lipposen lukema on vain puolet nyt puoluetta äänestäneistä.
Se puolet lienee Lippos-Heinä-Urpilais-Jungerlaisia, pieni enemmistö sitten Rinteen kannattajia. Saa nähdä pysyykö puolue kasassa :D
Onneks ei tarvinu kuunnella Jutan seliseliselityksiä, ja tappion selittämista "voitoksi. Antti sano niin ku se on turpaantuli ja rajusti.
Tosiasioiden tunnustaminen on viisauden alku, sano jo Paasikivi vai oliko ne jo ne kuuluisat muinaiset roomalaiset?
Jutta ei koskaan tunnustanut tosiasioita ja siksi mjoutikin mennä.
Antille 6v sdpn pj:nä ja 3v ministerinä niin ku Jutta oli. Katotaan sitten tuloksia ja jos samaa luokkaa ku Jutalla, niin uutta taas kehiin. Toki siinä on muillakin demaripoliitikoilla näytön paikka, ei se pj. yksin pärjää. oli kuka tahansa.
Puolueen linjan on muututtava! Jutan linja oli peestä.
Joopa, Meksikon meininki tänne, sillä siellä työnantaja voi ostaa oman ammattiyhdistyksen mitä sitten käyttää neuvotteluissa työntekijöittensä kanssa, että sellaista Suomen yrittäjät haluavat kunnon markkinataloutta ammattiyhdistykseen.
Rinne, missä olet koko kansanmies!? Sellaisen kuvan annoit, vaan kääntyikö takki kun valtaa sait, johan taas eilen myytiin sitä meidän yhteistä omaisuutta eli valtion, yksityisille. Kysyn vielä, oletko kookomuksen/keskustan vietävissä, vai taipumaton!? Mieti sitä, ja kerro ja näytä äänestäjillesi se, niille työläisille ja köyhille;)
En ole sosialisti, ja ilman sarvia ja hampaita........meidän Etelä-Pohjanmaan tyttö Jutta Urpilainen hävisi neljätkö?? vaalit perä perää. Täten voi vallan perustellusti olettaa tilanteen sosialistien kannalta olevan aivan sama, oli puheenjohtajana kuka hyvänsä. Jutta on sinänsä miellyttävä persoona, mutta kaikki kuluvat. Eiköhän kannatuksen laskun syytä pidä hakea aina jostain sosialismin romahduksen ajoista alkaen. Silloin kymmenien tuhansien vasemmistososialistien maailmankuva särkyi. Tuota aatetta on sitten ollut vaikea hioa kestämään markkinatalouden haasteita.
Jos Rinne laittaa ranttaliksi, menee demareilta loppukin uskottavuus. Ja kommunistien perillinen vasemmistoliitto menee joka tapauksessa aina vasemmalta ohi.
Rinteen ulosanti on heikko, hänellä lähinnä kolme eri tapaa ilmaista itseään:
1. Haluan aloittaa keskustelun...
2. Asiaa pitää harkita...
3. Jos - jos - jos...
Sekä näiden yhdistelmät, tyyliin: "Olin sanonut tämän, koska halusin aloittaa asiasta keskustelun, jos näin näyttää olevan, on asiaa harkittava ja jos tosiaan on vielä näinkin on syytä vielä asiasta keskustella..."
Jargonia tuohon tyyliin...
Rinne ei edes halua ministerin paikkaa, kun tietää, että omat taidot eivät siihen riitä! Edes omilta ei tunnu tulevan kannatusta...
Nyt joutuu miettimään, jääkö syrjään, vai yrittääkö hallituksessa...
Onko Demarit, jäsentensä ja kannattajiensa puolue vai ammattiyhdistysliike?
Muistaa pitää aina, että meillä on ( ollut ) hyvin koulutettuja nuoria naisia puolueessa ja siellä on tulevaisuuden voimavara. Puhumme aina " metallikourista "
ja niiden menetyksistä puolueessa, se on tulevaisuudessa" auringon laskun ala" suhteessa muuhun teknologiaan. Naiset antoivat jo esimakua, mitä tuleman pitää
EU-vaaleissa. Lukekaa, " Tie Tampereelle " Ylikankaan kirja, siitä selviää mihin naiset pystyvät.
Ahde tai Lipponen ministeriksi niin sdp nousee kohisten.
yhtään pätevää henkilöä jatkamaan Jutan jättämää salkkua. Mitähän tästä tulee ? Olisko viisainta nostaa kädet pystyyn ja tunnustaa tämä tosi asia.
Juttaa huonompaa ei löydy etsimällääkään, jos Jungneria ei lasketa lukuun.
Nyt on Rinne valtiovarainministeri ja kohta kannatus ylittää puolueessa 10.5 %
Lehmä lähti Antti tuli tilalle.
Rinne ei pystynyt hoitamaan edes pienen taloyhtiön asioita kunnolla, eikä laskemaan oiken edes omia työetujaan. Nyt sama heppu pannaan demaripöllöjen ehdotuksesta hoitamaan valtion rahoja. Toivotaan, että avustajia on tarpeeksi, että tämä pesti tulee sentään hoidetuksi. Ensi vaalikaudella demarit ovatkin jo onneksi oppositiossa häpeämässä.
Eikös Ana(kini)n pitänyt mennä työministeriksi? Kuului sellaista huhua.
Sinänsä aika omituinen hanke muuten, jos pitää paikkansa. Ministeri Ihalainen taitaa olla ainoa demari julkisuudessa tällä hetkellä, joka ei viisastuisi otsalohkolobotomian jälkeen.
Se että femakkojen sylihauveli tulisi hänen tilalleen... no alkaa olemaan selvä miksi demarit menevät persmäkeä. Aiempi "ministerikierrätys" oli jo niin naurettava, kun roskisdyykkauksen sadolta näyttävät eukot kaappasivat ministerisalkut.
Tätähän ne demarit halusivat, sahata omaa nilkkaasa. Hävettää demareiden puolesta, koska ainakin ennen puolue on kuulunut vastuuta kantavien puolueisiin. Tällaista oli nähtävissä Jutta Urpilaisen puheenjohtajuuden aikana, mutta eihän tällainen vastuunkanto nyt sopinut ammattiyhdistysliikkeiden saneluvallan alaisille könsikäskaartilaisille. Heidän piti väenvängällä kampittaa härskeillä otteilla ja vieläpä työntekijöiden ammattiyhditysjäsenmaksuilla Jutta Urpilainen ja saada tilalleen oman näköisensä köhivä könssi. Onhan tuo Antti Rinne sopiva edustamaan tuota porukkaa, mutta minnekäs ne fiksut sitten kaikkosivat? Eivät kehdanneet pahoinvointinsa takia edes vaivautua äänestämään.
Oli tämä iljettävä näytös ja tässä näytelmässä myös oli akkojamukanan omalla selkäänpuukotusroolillaan. Akathan ovat kateellisia toisilleen, mutta ei toikein ymmärrä Krista Kiurun ja Pia Viitasen näyttävää esiintymistä Antti Rinteen puolesta. Ovat aika iljettäviä selkäänpuukottajia, vaikka Jutta Urpilainen on silittänyt heidän tietään valtakunnan ykköspaikoille. Miten lie tuon Maria Richardson-Guzeninan kanssa? Kovin hänkin demareiden juhlissa oli tuota mikkiä tunkemassa Antti Rinteen kurkkuun valkonaamallaan. Ei oiken natsannut tuokaan, ovatko todella kaikki demariakat hyljänneet Jutta Urpilaisen, vaikka joka paikassa pitkin Eurooppaa demareilla ei mene nyt hyvin. Heti käänetään selkä, vaikka Jutta Urpilainen on raatanut raatamisen jälkeen eikä ole viettänyt edes valtiovarainministeriydensä aikana kunnon kesälomaa. Jessus, että kiehuu kannu noille SDP:n akoille, yhtään kotkaa en tule äänestämään ja en koskaan.
Onhan $DP toki pohjanoteeraus ilman Rinnettäkin.
"Valveutuneet ihmiset tietää, ettei ammattiyhdistysliike edistä työpaikkojen säilymistä, päinvastoin."
Se edistää ammattiyhdistyksiin kuuluvien ihmisten työpaikkojen säilymistä. Se edistää myös lisärahan (jopa kestämättömissä määrin) lappamista ammattiliittojen työntekijöille.
Sen sijaan ammattiyhdistysten ajamat minimipalkkalait haittaavat erityisesti nuorien ja kouluttamattomien työpaikkojen saantia. Kun työnantajalle olisi kannattavaa työllistää 10:llä eurolla, mutta ei 11:llä, niin minimipalkan asettaminen 11:een vie työnantajan edellytykset työllistämiseen.
Tämä siitä huolimatta, että työntekijä ehkä olisi halukas työskentelemään 10:llä. Summat vain esimerkkejä.
Sain itse hiljattain mallinäytteen ammattiyhdistyksen tylyydestä. Menin PAM:in toimistolle kysyäkseni, mitä työehtosopimusta alallani noudatetaan. Lihava sihteeri kysyi vain, olenko PAM:n jäsen. Kun sanoin että en, tämä sanoi, että liity jäseneksi niin sitten sinulle puhutaan. Ei nyt ihan noilla sanoilla mutta aika lähelle.
Saattoi muuten olla demari.
Kokoomus hykertelee, saadessaan Rinteen syleilyynsä. Paikka oppositiossa on demareille varma. - Stub on jo kaun sitten sanonut, " että Rinteen kanssa neuvottelut sujuu."
- Sitä se iso paha susikin sanoi, ennenkuin puhalsi possuilta," kämpän."
Saattaa se kokoomuslaisillakin hymy hyytyä kun valtionvarainministeri alkaa laukomaan jotain järjettömyyksiä EU-kokouksissa tai muuten.
Voi nimittäin olla että luottoluokitus tipahtaa alta aikayksikön jos tuo sikapossu möläyttää jotain järjetöntä.
Jos valtionvelan korko nousee vaikka prosenttiyksikön niin se on jo miljardi euroa vuodessa eli aika paljon enemmän kuin tehty lapsilisäleikkaus.
Toivottavasti Rinne osaa pitää turpansa kiinni noissa kokouksissa ja ei rupea liikoja pullikoimaan kun ei kuitenkaan tiedä mistä on kyse.
Huvittavalta sinällään kuulostaa että edessä on valtava julkisen sektorin saneeraus, eläkeiän nosto rakennemuutoksen vuoksi jne.
Sitten tällainen kaveri laitetaan valtionvarainministeriksi joka ei haluaisi tehdä mitään muutoksia vaan ainoastaan ottaa lisää lainaa.
Työttömyyden suhteen Rinne on oikeassa että se on suurin ongelma Suomessa.
Valitettavasti julkisen sektorin elvyttäminen lainarahalla ei kannata koskaan jos se ei tuota kannattavaa liiketoimintaa.
Suomen ongelma on osin työhön kelpaamattomien suuri määrä eli joko ei ole koulutusta tai osaamista, on terveysongelmia tai sitten asutaan väärällä paikkakunnalla.
Ainakin itse nostaisin eläkeikää ja pyrkisin siten pitämään osaajat töissä ja lisäksi patistaisin opiskelijoita valmistumaan nopeammin.
Olisi tärkeää vähentää sellaista koulutusta jos se ei työllistä koska valmistunut joutuu opiskelemaan toisen tutkinnon.
Pienyrityksiä pitäisi tukea erityisesti koska suurin osa työpaikoista on muutaman hengen firmoissa.
Asumisen kalleus on perheiden suurimpia ongelmia ja erityisesti pääkaupunkiseudulla tonttimaan kalleus johtaa järjettömän kalliiseen asumiseen eli jollain tavalla rakennusfirmat pitäisi pakottaa rakentamaan halvemmalla.
Oli miten oli niin todennäköisesti valtionvarainministeri Rinne mukautuu hallituksen päätöksiin ainakin syksyyn saakka jolloin hän tekee vaalibudjetin ensi vuodeksi.
Työttömyys ei aivan varmasti vähene ja valtionyrityksiä ei perusteta tai jaeta valtion rahaa lisää juuri mihinkään hankkeisiin kun sitä ei ole.
Ensi keväänä aloittaa sitten keskusta johtoinen oikeistohallitus jolla toivottavasti on pokkaa tehdä riittäviä toimenpiteitä valtiontalouden kuntoon saattamiseksi.
Olen samaa mieltä ( Liisa ihmepuolueessa ) kommenteista. Naisethan silloin loikkasivat kokoomuksesta ja tekivät Tarja Halosesta, ykkösnaisen.
Tässä toistuu sama ideologia, on turhaa " Urhojen " röyhistellä, - vaan alkaa
pikku hiljaa ottamaan lusikkaa oikenpäin käteen.
Halonen olikin kaikkien aikojen pohjanoteraus presidenttinä. Änkyröijä, joka kyykytti alaisiaan eikä pystynyt yhteistyöhön kenenkään kanssa. Maailmalla leuhjoitti yrittääen saada itselleen näkyvää paikkaa. Kukaan ei onneksi häntä huolinut.
Urpilainen puolestaan on niskojaan nakkeleva itsepäinen tyhmyyden puhdas olomuoto.
Räty ja Ahonen vielä mukaan avustamaan Rinnettä " ÄÄNEN AVAAJAKSI "..... on vanha jengi koolla taas. ( kuten laulussa sanotaan )
- Ei tarvitse kenenkään mennä maanantaina duuniin, koska Suomi
stondaa.
Aamulla, TV 1: stä katsellessa, kävi oikein sääliksi Rinnettä, siellä se" kyökki" sanoja ulos. Aikoinaan Paasiota soimattiin puhevian vuoksi, - Paasio oli sentään järki jätkä ja joutui lähtemään. Emme ole oppineet mitään, vuosikymmenissä.
Me olisimme äänestäneet, vaikka ( pahvi Saulia, jos se oli ollut mahdollista )
" muutoksen vuoksi " - tulee pojjaat .... kalliiksi tämä muutos.
rinne on sielunlaissa vain naisellisen tajunnan omistava pikkuporvari, joka johtaa sdp:n saattohoitoa
https://kirja.elisa.fi/ekirja/rakkaus-0
luku 5 ja hämmästy
ennustan kovaa anarkismia suomessa