"Carl Haglundilla on kuitenkin vielä vaativampi koitos: Rkp on ollut tänään 35 vuotta hallituksessa. Haglundin pitäisi huolehtia siitä, että Rkp pysyy vallan kahvassa."
http://www.hs.fi/politiikka/HS-analyysi Kokoomus sai itseluottamusta Sdpn Rinteelle huono alku/a1400996805489
http://www.hs.fi/politiikka/HS-analyysi Kokoomus sai itseluottamusta Sdpn Rinteelle huono alku/a1400996805489
Vastaukset 9
Vanhimmat
Huomatkaa, että toimittaja käytti ilmaisua "vallan kahvassa"!!!
Siis yli yhden sukupolven ajan meillä on ollut yhden pienen vähemmistön etupuolue vallankahvassa!? Kekkosenkin kauhisteltu valtakausi kalpenee tuon rinnalla!
Vieläkö joku kehtaa kyseenalaistaa svekokratia-ilmaisun?
Kyseinen puolue on ollut v.1945 lähtien oppositiossa vain muutamia vuosia kun meillä oli lyhytikäisiä virkamieshallituksia.
Laskeskelin kerran että Rkp on ollut "vallankahvassa" koko itsenäisyyden ajasta 80%, eli hallituksessa. Pisimmät oppositiojaksot oli ennen sotia.
Toimittaja ei mitenkään kritisoi tai analysoi, MIKSI ja MITEN RKP on aina hallituksessa ja vallan kahvassa?
Hän vain toteaa asian ja mainitsee sen olevan vain(!) Haglundin ongelma. Eiköhän se ole mitä suurimmin KAIKKIEN suomenmaalaisten ongelma?
Taas valtamediamme edustaja on kyykyssä etuilupuolueen edessä!
Vi hoppas förstås att SFP ännu har 35 år framför sig i riksdagen.
Jag hoppar också.
Och jag hoppar också, jag hoppar en länngre hopp.Jag hoppar till helvete.
RKP on hallituksessa yksinkertaisesti siksi, että se ei esitä hallitusyhteistyölle muita vaatimuksia kuin ruotsinkielen aseman säilyttämisen ja myös siksi, että yksikään hallituksen muodostaja puolueesta riippumatta ei uskalla Ruotsin ja ruotsalaisten reaktioiden pelossa jättää sitä hallituksen ulkopuolelle. Tämä on mielipiteeni eikä tietenkään mikään fakta, mutta uskallan silti väittää olevani oikeassa.
Kusipää Haglund!
Uskoisin, että RKP:n poistaminen hallituskuvioista seuraavien vaalien jälkeen on selvääkin selvempi kysymys. Mitä RKP muka tekisi hallituksessa?. Ajaisi vain ja ainoastaan omaa kapeaa etuaan muistamatta, että myös maan eli Suomen kokonaisetu on olemassa.
Nyt vihdoin kunnon osaajat puikkoihin ja RKP mahdollisimman kauas hallitusvallasta.