Mitä reumaatikot syötte?

rehmu

Lokakuussa itsellä puhjennut ja todella rajuna. Netti täynnä vaikka sun minkälaista tietoa ja jos kaikkia uskoisi oli oltava syömättä mitään.
Koska en ole vielä niin perehtynyt niin haluaisin kuulla mitä kukin pystyy syömää ja miten ruokavalio koostuu, onko hyviä resepti ideoita?
En siiis kaipaa niin sanotusti listaa mitä voi syödä vaan ihan käyttäjien kokemuksia omasta ruokavaliosta mikä käynyt.
Haluan omakohtaisesti lääkkeet minimiin ja siellä ovatkin ja saisivat pysyäkin.

15

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mummikin

      Itselläni puhkesi jokunen vuosi sitten rajuna nivelreuma. Syön aivan normaalia terveellistä monipuolista kotiruokaa, johon sisältyy paljon marjoja, vihanneksia ja hedelmiä ja maitotuotteita. Käytän kalaa ja lihaa kumpaakin pari kertaa viikossa. Vältän prosessoituja lihoja, kuten pekonia, leikkeleitä ja nakkeja niiden epäterveellisyyden tähden. Juomana minulla on rasvaton maito ja vesi. Sokerin, makeisten ja myös makeutusaineiden käyttöä vältän, koska olen huomannut liian sokerin/makeutettujen ruokien/juomien käytön lisäävän nivelkipuja. Reumalääkkeenä minulla on vain Trexan ja Prednisolon-tabletteja käytän viikon kuureina tarvittaessa.

    • ollos hyvä
    • balanssi.

      Tulehdusta ehkäisevä ruokavalio.

      se on

      viljaton
      sokeriton
      paljon kasviksia
      paljon kalaa
      hedelmiä jne...


      kun saa kroppansa palanssiin, niin voi joskus herkutellakkin viljalla ja sokerilla

      • priorisoiva

        Ylläoleva vinkki on kyllä hyvä. Kokeilemalla sen tietää. Ruokavalion lisäksi liika stressi ainakin omalla kohdalla vaikuttaa pahastikin lämmön nousuun ja kipuihin.


      • kiireetön elämä
        priorisoiva kirjoitti:

        Ylläoleva vinkki on kyllä hyvä. Kokeilemalla sen tietää. Ruokavalion lisäksi liika stressi ainakin omalla kohdalla vaikuttaa pahastikin lämmön nousuun ja kipuihin.

        Stressi haltuun!

        http://biohakkerit.fi/2014/02/06/stressin-biohakkerointi/


        Tee stressistä ystävä!

        http://www.raikasweb.com/tee-stressista-ystava

        Kiire on aitoa silloin, kun talo on tulessa tai joku on hengenhädässä. Muu kiire on aika lailla keksittyä tai ihmisen omassa päässä.

        http://www.hs.fi/kuukausiliite/Kaikki kiire on turhaa kiirettä/a1375408694895?ref=hs-art-top-3


    • paleo?
    • lääkebisnes.

      Hyvällä ruokavaliolla, liikunnalla ja järkevällä ravintolisien käytöllä voitaisiin ehkäistä paljon terveydenhuollon kuluja. Nykyinen hoitojärjestelmä on kuitenkin jo lääkärikoulutuksesta alkaen niin lääkehoitokeskeinen, että muutos tuskin tulee tapahtumaan.

    • ei maksa mitään

      Viljojen ja/tai maidon karsiminen ei tietenkään ratkaise kaikkien ihmisten kaikkia mahdollisia terveysongelmia, mutta todella monella erittäin nopea ja yksinkertainen tapa parempaan hyvinvointiin, joka ei maksa mitään.

    • ei maksa mitään
    • valitse.

      Reuma on tulehdustauti ja siihen auttaa tulehdusta vähentävä ruokavalio.

      Viljoista vehnä on pahin, mutta muutkin on hyvä jättää.

      Kokeile ja hämmästy.

      Mutta toki kivun voi turruttaa kipulääkkeillä.

      • 14+8

        Millä korvaat viljatuotteet. Mitä muita on hyvä jättää millä korvata?


      • valitse.
        14+8 kirjoitti:

        Millä korvaat viljatuotteet. Mitä muita on hyvä jättää millä korvata?

        kasviksia, vihanneksia, juureksia, hedelmiä, papuja, linssejä, herneitä ja marjoja

        Mulla on tehosekotin ja esim. teen smoothieita

        tässä mun aamupaloja

        http://even.ruokablogeja.fi/2014/07/01/aamupalojani/

        Samoja voi syyä illalla

        välipaloina pähkinöitä


    • 11+20

      Onko soija ja pavut käynyt jollekin reumaatikolle?
      Olen monesta lukenut että soija ja pavut on ehdoton ei reumaatikolle, pavut ovat palkokasveja ja ne kielletään.

      • 12+4

        Viljoja voi korvata myös esim tattarilla joka ei ole vilja ollenkaan.
        Monelle käy myös hirssi.
        Voi käyttää molempia samoin tavoin kun riisiä ja puuroa saa myös.
        Osalle käy peruna ja/tai riisi.
        Juureksilla ja kasviksilla itse korvaan ja monet hedelmät esim. banaani sisältää kuituja paljon. Googlesta löytyy myös paljon vinkkejä kun laittaa vaikka kuinka korvata viljat


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      115
      7305
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      656
      4835
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3164
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1317
    5. 50
      1305
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      90
      1158
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      117
      1059
    8. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      51
      956
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      27
      863
    10. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      854
    Aihe