Lokakuussa itsellä puhjennut ja todella rajuna. Netti täynnä vaikka sun minkälaista tietoa ja jos kaikkia uskoisi oli oltava syömättä mitään.
Koska en ole vielä niin perehtynyt niin haluaisin kuulla mitä kukin pystyy syömää ja miten ruokavalio koostuu, onko hyviä resepti ideoita?
En siiis kaipaa niin sanotusti listaa mitä voi syödä vaan ihan käyttäjien kokemuksia omasta ruokavaliosta mikä käynyt.
Haluan omakohtaisesti lääkkeet minimiin ja siellä ovatkin ja saisivat pysyäkin.
Mitä reumaatikot syötte?
15
569
Vastaukset
- mummikin
Itselläni puhkesi jokunen vuosi sitten rajuna nivelreuma. Syön aivan normaalia terveellistä monipuolista kotiruokaa, johon sisältyy paljon marjoja, vihanneksia ja hedelmiä ja maitotuotteita. Käytän kalaa ja lihaa kumpaakin pari kertaa viikossa. Vältän prosessoituja lihoja, kuten pekonia, leikkeleitä ja nakkeja niiden epäterveellisyyden tähden. Juomana minulla on rasvaton maito ja vesi. Sokerin, makeisten ja myös makeutusaineiden käyttöä vältän, koska olen huomannut liian sokerin/makeutettujen ruokien/juomien käytön lisäävän nivelkipuja. Reumalääkkeenä minulla on vain Trexan ja Prednisolon-tabletteja käytän viikon kuureina tarvittaessa.
- ollos hyvä
Nakkisämpylä laukaisi nivelreuman!
http://youtu.be/OBI07XEXo5k
Reuman ravitsemushoito!
http://personal.inet.fi/koti/remeli/reuma.htm - balanssi.
Tulehdusta ehkäisevä ruokavalio.
se on
viljaton
sokeriton
paljon kasviksia
paljon kalaa
hedelmiä jne...
kun saa kroppansa palanssiin, niin voi joskus herkutellakkin viljalla ja sokerilla- priorisoiva
Ylläoleva vinkki on kyllä hyvä. Kokeilemalla sen tietää. Ruokavalion lisäksi liika stressi ainakin omalla kohdalla vaikuttaa pahastikin lämmön nousuun ja kipuihin.
- kiireetön elämä
priorisoiva kirjoitti:
Ylläoleva vinkki on kyllä hyvä. Kokeilemalla sen tietää. Ruokavalion lisäksi liika stressi ainakin omalla kohdalla vaikuttaa pahastikin lämmön nousuun ja kipuihin.
Stressi haltuun!
http://biohakkerit.fi/2014/02/06/stressin-biohakkerointi/
Tee stressistä ystävä!
http://www.raikasweb.com/tee-stressista-ystava
Kiire on aitoa silloin, kun talo on tulessa tai joku on hengenhädässä. Muu kiire on aika lailla keksittyä tai ihmisen omassa päässä.
http://www.hs.fi/kuukausiliite/Kaikki kiire on turhaa kiirettä/a1375408694895?ref=hs-art-top-3
- paleo?
kasvikunnan tuotteita 500-1000 grammaa päivässä
http://www.helsinkipaleo.com/2014/06/paleoaiheinen-juttu-helsingin-sanomissa-12-6-2014/ - lääkebisnes.
Hyvällä ruokavaliolla, liikunnalla ja järkevällä ravintolisien käytöllä voitaisiin ehkäistä paljon terveydenhuollon kuluja. Nykyinen hoitojärjestelmä on kuitenkin jo lääkärikoulutuksesta alkaen niin lääkehoitokeskeinen, että muutos tuskin tulee tapahtumaan.
- ei maksa mitään
Viljojen ja/tai maidon karsiminen ei tietenkään ratkaise kaikkien ihmisten kaikkia mahdollisia terveysongelmia, mutta todella monella erittäin nopea ja yksinkertainen tapa parempaan hyvinvointiin, joka ei maksa mitään.
- ei maksa mitään
Pari sanaa gluteenittomasta ruokavaliosta
http://samisundvik.com/2014/07/07/miksi-gluteeniton-ruokavalio/ - valitse.
Reuma on tulehdustauti ja siihen auttaa tulehdusta vähentävä ruokavalio.
Viljoista vehnä on pahin, mutta muutkin on hyvä jättää.
Kokeile ja hämmästy.
Mutta toki kivun voi turruttaa kipulääkkeillä.- 14+8
Millä korvaat viljatuotteet. Mitä muita on hyvä jättää millä korvata?
- valitse.
14+8 kirjoitti:
Millä korvaat viljatuotteet. Mitä muita on hyvä jättää millä korvata?
kasviksia, vihanneksia, juureksia, hedelmiä, papuja, linssejä, herneitä ja marjoja
Mulla on tehosekotin ja esim. teen smoothieita
tässä mun aamupaloja
http://even.ruokablogeja.fi/2014/07/01/aamupalojani/
Samoja voi syyä illalla
välipaloina pähkinöitä
- 11+20
Onko soija ja pavut käynyt jollekin reumaatikolle?
Olen monesta lukenut että soija ja pavut on ehdoton ei reumaatikolle, pavut ovat palkokasveja ja ne kielletään.- 12+4
Viljoja voi korvata myös esim tattarilla joka ei ole vilja ollenkaan.
Monelle käy myös hirssi.
Voi käyttää molempia samoin tavoin kun riisiä ja puuroa saa myös.
Osalle käy peruna ja/tai riisi.
Juureksilla ja kasviksilla itse korvaan ja monet hedelmät esim. banaani sisältää kuituja paljon. Googlesta löytyy myös paljon vinkkejä kun laittaa vaikka kuinka korvata viljat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1211667
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998