Asunto-osakkeen osaomistus ja osakkeen myynti

vhvhjg

Tuttuni osti sukulaiseltaan v. 2005 asunto-osakkeen, niin että hän omistaa asunnosta 2/3 ja hänen sukulaisensa 1/3.
Tämä sukulainen oli jäänyt kahden asunnon loukkoon ja sai ylipuhuttua tuttuni ostamaan tämän asunto-osakkeen. Sukulainen oli arvioinut asunnon hinnaksi 150 000 euroa (jota kukaan ei koskaan suostunut maksamaan, vaikka asunto oli noususuhdanteen aikana 2 vuotta myynnissä). Tuttuni maksoi tästä 2/3 eli 100 000 euroa, eli hänet puijattiin maksamaan ylihintaa.
Noo, nyt tuttuni haluisi myydä asunnon, mutta korkeimmat toteutuneet hinnat paikkakunnalla vastaavista kohteista ovat 120 000 euroa. 150 000 euroa on täysin epärealistinen hinta, vieläpä näillä suhdanteilla. Luonnollisestihan tuosta summasta 1/3 osa kuuluu sukulaiselle.
Nooo, tämä sukulainen vaatiikin oman osuutensa 50 000 euroa, koska hänen mielestään asunto on 150 000 euron arvoinen, eikä 120 000 euron. Nyt tuttuni luulee, että hän joutuu maksamaan tuon 150 000 euron mukaan.
Olen yrittänyt selitää tuttavalleni, että asunnon arvo on se mitä kukaan siitä suostuu maksamaan. Hänen sukulaisensa ei voi päästään heittää hinta-arvioita, joka ei ole todellinen, vaan pelkkää toiveunta. Olen myös yrittänyt selittää, että asunto on sijoitus siinä missä esim. pörssiosakkeet, kaikissa sijoituksissa piilee riskinsä. Hänen sukulaisensa joutuu itse vastaamaan siitä riskistä, ettei asunnon arvo ole niin korkea mitä hän olettaa.
Mitä ihmettä tässä on tehtävissä, jotta saisin taottua järkeä näiden ihmisten päähän?

1

1669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jsfg

      Googlaa "yhteisomistuksen purku". Kerää sieltä mehevimmät palat, ja esittele kummallekin osapuolelle, kuinka lakimiehet vievät kaiken, jos tappelu menee liian pitkälle. Ja sitten väännä rautalangasta, että asunnon todellista hintaa ei revitä kenenkään hihasta, vaan arvion saa asuntovälittäjiltä (kannattaa pyytää tarjous useammalta) ja todellinen hinta on sitten se, minkä joku suostuu maksamaan (tai siis se, mikä juuri ja juuri kelpaa sekä ostajalle että myyjälle)

      Vaihtoehtoisesti, lakkaa sotkeutumasta asioihin jotka eivät sinulle kuulu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3017
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1684
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      37
      1247
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe