Tuleeko kotiviiniin enemmän metanolia kuin kiljuun? eli marjat sun muut hedelmät aiheuttaa enemmän metanolia?
Vastaukset 2
- Thehalflife
Käymisprosessissa syntyy aina etanolin lisäksi metanolia eikä alkoholijuoman tyypillä ole tunnettua vaikutusta metanolin määrään.
- Haittaa vaikka vähän
"Käymisprosessissa syntyy aina etanolin lisäksi metanolia eikä alkoholijuoman tyypillä ole tunnettua vaikutusta metanolin määrään. "
Itsekö tämän keksit, valitettavasti olet väärässä. Metalonia syntyy käymis ja bakteeritoiminnan takia eri määriä riippuen käytettävän aineen laadusta. Viineissä rypäleestä riippuen ja varsinkin rypäleiden laadusta riippuen syntyy eri määriä metalonia. Oluet -sama juttu viljan laatu ja käymisolosuhteet ratkaisevat metanolin määrän. Yleensä metanolista ei ole haittaa - jos olosuhteet ja käytettävä materiaali ovat sopivan "huonoja" metanolin osuus voi nousta turhan suureksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271289
- 881222
- 79668
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9608- 26594
- 47533
- 19495
- 44495
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/115489- 41472