metanoli

viinit

Tuleeko kotiviiniin enemmän metanolia kuin kiljuun? eli marjat sun muut hedelmät aiheuttaa enemmän metanolia?

4

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puistokemisti

      Ei, kyllä se käytetty hiiva sen metanolin tekee. Hiivahan se muuttaa sokerit alkoholiksi ja sokeri on sokeria tulee se sitten pussista tai hedelmistä.

      Joka tapauksessa käymistuotteissa metanolia on suhteellisen vähän - vasta tislatessa metanolista voi aiheutua ongelmia, mutta sekin on helposti ratkaistavissa heittämällä ensimmäiset tisleet pois. Metanoli haihtuu nesteestä alhaisemmassa lämpötilassa kuin etanoli, joten ensimmäiset tipat ovat myrkkyä kun taas jälkimmäiset ovat eliksiiriä.

    • viinivix

      paskapuhetta. samaa viiniä se pönttö on täynnä. Ei pinnalla ole yhtään sen enempää myrkkyä kuin muuallakaan.

      • Ei metanolia kiitos

        Bakteerit muodostavat käymisen yhteydessä aina enemmän tai vähemmän metanolia - yleensä sitä on niin vähän, että ei haittaa. Välillä kun puhtaus unohtuu ja käytetään pilaantuneita tai huonolaatuisia hedelmiä metanolin osuus nousee. Tislatessa siitä pääsee eroon heittämällä ensimmäiset tisleet mäkeen. Kiljun kohdalla homma on vaikeampi. Huonosta kiljusta tulee tavallista pahempi olo.


    • Kosinihappo

      olen käsittänyt että viinirypäleistä muodostuu käymisen aikana enemmän metanolia kuin muista hedelmistä tai marjoista niiden käydessä. Johtuneeko rypäleiden kuorista, siemenistä vaiko terttujen puisevista osista, en tiedä. Kiwi on myös karvaisine kuorineen jossakin määrin metanolia tuottava, luin jostakin, liekö totta se.
      Ja luumujen ja aprikoosien kivistä jos ne rikkoutuvat voi tulla syaaniyhdisteitä, jotka ovat sukua syaanivedylle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1763
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1160
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      441
      1126
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1043
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      821
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      130
      814
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      766
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      753
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      708
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe