Tuija-aita kuoli.

kokemuksia?

Istutin viimesyksynä sata tuijaa ja kaikki kuolivat, vaikka noudatin ohjeita tunnollisesti. Talvi oli erikoinen, mutta eiväthän tuijat palellu? Lunta ei juurikaan ollut, mutta varjostusverkot laitoin ja kastelin kovasti roudan alkaessa sulamaan.
Oliko vika taimissa? On aika kallista puuhaa tuo uusiminenkin.

4

741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1366

      aika paljon on kuollut muitakin kasveja märästä alkutalvesta johtuen...itselläni lähes kaikki leimukukat on mädäntyneet juuristaan. Ja jos eivät ehtineet kunnolla juurtua , niin sama on kohtalo varmaankin ollut.Taimissa tuskin vika on ollut, talvessa kylläkin.

    • Eedenistä itään

      Tuijan taimet olivat paakkujuuria? Ehkä taimien juuret olivat jo ostaessa huonossa kunnossa, kuivuneet ja saaneet jopa aurinkoa. Muutuvatko tuijat ruskeiksi?
      Niinpä, minulta menivät sekä kuulilja että leimukukka.

    • 1366

      odottele niitä kuuliljoja... aloittavat normaalistikin myöhään ja tänä vuonna näytti jotta hengetöntä on , mutta nyt on herätys käynyt ja kaikki nousevat. Viime talvi oli paha kasveille.
      Niitä leimuja kannatta kaivaa ylös ja pelastaa paakusta ne hengissä sinnitelleet osiot.Näin sain itse aika paljon säästetyksi omiani.Hidasta on se niitten pelastettujen kasvuun lähtö mutta hengissä ovat.

    • Rosa Rugosa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      85
      7156
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6235
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      90
      5345
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3430
    Aihe