Lennoista, lentoyhtiöistä...
Vastaukset 9
- P.matka
R:I:P: Spanair. Lento oli myöhässä yli vuorokauden. Tiedottaminen lentokentällä jatkuvaa palturia. Syy myöhästymiseen vaihteli koko ajan. Lennolla etupään wc "rikki". Todellisuudessa henkilökunta käytti sitä tupakkakoppinaan. Palvelu yhtä sählinkiä, ei meinannut aika kanarian lennolla riittää ruokatarjoiluun...kaiken kruunasi jäätävät kelit kanariansaarilla.
- aamuksi kotiin
Kyllä se on ihan oma Finnair.
Lento HKi-Kuo talvella 2010. Alkuun arvottiin työkaveriden kanssa paikkoja, koska kaksi mahtuisi, mutta meitä oli kolme. No se ratkesi piankin, että kaikki mahtuu. Mutta sitten ei mennyt matkustamon ovi kiinni. Sitä korjattiin reilu tunti.
Sitten tuli aurausta yms. jäänestokäsittelyä, siinä meni toinen tunti. Matkaan päästiin kuitenkin ja Kuopion kentän ylle lennettiin. Siinä alkoi lähestymisyritykset ja aina välillä kierreltiin. Henkilökuntakin alkoi jo istuimissaan osoittaa lievää tympääntymistä ja muutamat matkustajat sanoivat tulevansa pahoivoiviksi "tästä pyörityksestä" ja noususta/laskusta.
Viimein kapteeni kuulutti (n 45 min kesti pyörintä), että kiitotietä ei saada puhtaaksi ja kitkaa riittävän hyväksi. Lennämme varakentälle, joka oli Tampere!
Sieltä ajeltiin bussilla Kuopion kentälle. Osalle matkustajista oli viimeinen pisara se, että bussi ei voinut päästää matkustajia pysäkeillä ennen lentoasemaa, ja sehän oli vielä reilu tunti pahimmillaan lisää, kun kentällä ei ollut kuin muutama taksi.
Kotona olin klo 05.00, aikataulun mukaan piti olla klo 18.00 edellisenä iltana.
Mitään korvauksia ei saatu, hakemukset kyllä tehtiin.- älä narise,ole hilja
Pääsit kuitenkin perille aivan säänöjen ja asutusten mukaisesti.
Mitä siellä ruikutat ja muistelet 4v vanhoja tapahtumia.
Oletko tyhmä, taidat olla koska lensit Kuopioon, kuka sinne edes haluaa. - Tunkka-fani
Mopolla olisi ehtiny nopeammin kuin Finnairin siifvin. Illaksi kotiin - Tunturi.
- aamuksi kotiin
älä narise,ole hilja kirjoitti:
Pääsit kuitenkin perille aivan säänöjen ja asutusten mukaisesti.
Mitä siellä ruikutat ja muistelet 4v vanhoja tapahtumia.
Oletko tyhmä, taidat olla koska lensit Kuopioon, kuka sinne edes haluaa.Aloittaja kysyi kokemuksia. Kerroin omani ja ilman narinaa!
- eertrerrtteer
Sinä mitään korvauksia olisi ansainnutkaan, huonot sääolosuhteet eivät ole finskin vika.
- NäinMeillä
Niin olisihan se ollut paljon parempi lentää kustannuksia karsivalla halpis lentoyhtiöllä joka laskeutuisi määräyksiä uhmaten liian liukkaalle kentälle välittämättä matkustajíen turvallisuudesta...
- AY-lennot
NäinMeillä kirjoitti:
Niin olisihan se ollut paljon parempi lentää kustannuksia karsivalla halpis lentoyhtiöllä joka laskeutuisi määräyksiä uhmaten liian liukkaalle kentälle välittämättä matkustajíen turvallisuudesta...
kustannuksia karsivat pakkosäästöissä pyristelevät tappiolliset valtionyhtiöt, jotka myös hajottavat koneitaan rajuissa laskuissaan:
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/finnairin-koneella-raju-laskeutuminen-new-yorkiin/3389058 - ay-union
AY-lennot kirjoitti:
kustannuksia karsivat pakkosäästöissä pyristelevät tappiolliset valtionyhtiöt, jotka myös hajottavat koneitaan rajuissa laskuissaan:
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/finnairin-koneella-raju-laskeutuminen-new-yorkiin/3389058Olipa rassukka viesti. Pystyvirtauksen aiheuttama. Kuinka liittyy mihinkään.
Entä nämä muut , mm. piskuinen Lufthansa...
Accident: Lufthansa A346 at Tokyo on Mar 18th 2014, hard landing
The aircraft is currently estimated to be out of service for at least several weeks.
Accident: ANA B763 at Tokyo on Jun 20th 2012, hard landing
5 passengers and 4 cabin crew received minor injuries, the aircraft received substantial damage.
Accident: Delta B763 at Paris on Aug 24th 2012, severe vibrations on landing
The aircraft however sustained substantial damage.
Onhan näitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521013Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17906Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501810- 46737
- 42674
- 37629
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30606Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37540Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan57528