2 cv-miehille (naisille)

Onko kuutoskoneelle paljon 100 tkm? Mistä saan huolto- ja korjausohjeet? Onko Haynesilla kirja olemassa?

Pärjääkö rättärillä talvella? Tietystikin pärjää, kun laittaa vaatetta kunnolla päälle. Mutta ihan tosissaan. Auttaako tilannetta esim. katon eristäminen?
7855
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vaimoni ajoi lainarättärillä yhden talven parikymmentä vuotta sitten ja oli ihan tyytyväinen. Oli pahoillaan, kun piti siitä luopua. Tykästyi autoon kovasti. Autossa ei ollut mitään erikoisvarusteluja. Pahimmat pakkaset taisivat olla tuolla -20 asteen paikkeilla. Itse en kokeillut.

Äänestä

nimittäin Haynesiltä korjausopas Rättäriin.

Äänestä
  • Teemu Eerola-niminen 2CV-guru on tehnyt joskus kauan sitten suomenkielisen Korjausoppaan,Rakenteluoppaan ja Huolto-oppaan.Hän asui ainakin ennen muinoin Lahdessa.Nykyisestä asuinpaikasta ei tietoa.Ehkä kannattaisi kysellä esim. jonkun hakupalvelun kautta.

    Äänestä

Kuutoskoneelle 100 tkm ei ole paljon, koska on ajettu jopa 300 tkm. Nelkun myllyt on paljon herkempiä kun on kierroksia enempi. Ostin pari vuotta sitten Lahden Autogallialaiselta suomenkieliset korjaus- ja huolto- oppaat.

Äänestä

2CV on loistava talviauto. Lähtee helposti käyntiin kovassakin pakkasessa, lämpenee nopeasti ja ajo-ominaisuudet liukkaalla ovat loistavat.

Kannattaa liittyä 2CV-kiltaan, http://www.saunalahti.fi/~fin2cv/
Sieltä löytyy tietoa korjausoppaista ja kaikesta muustakin sätkään liittyvästä.

Äänestä

Voi toki pärjää rättärillä talvella. Kattoon eristettä -samaa ainetta kuin telttapatja. Ja lämmitin kannattaa laittaa. Ei kai missään autossa ole kivaa, jos ei ole lämmityslaitetta. Kysele vaan kiltalaisilta, minua viisaammilta, että millainen kannattaa laittaa. Eräänä talvena rättärissä oli meidän perheessä vähän liiankin tehokas lämmitys pikkuautoon. Kuuma tuli...

Mutta muista että talvella suola tekee tepposiaan. Jos et halua/jaksa sätkästä erityisen hyvin huolehtia talvella, jätä hänet talliin talviunille. :)

Äänestä

KUTOSEN KONEELLE 100 TKM ON KONEEN VUOSIHUOLON AIKA. EI MUUTA (300 TKM KOHDALLA ISOMPI HUOTO).
JOS HALUAT AJELLA TALVELLA HANKI LISÄLÄMMITIN JA
LAITA KATTOON JA LATTIAAN TELTTAPATJASTA ERISTEET.
OPPAITA SAAT AUTOARTIKKELISTA JA KILLAN JÄSENILTÄ.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kesäautoksi kirjoitti:

Onko kuutoskoneelle paljon 100 tkm? Mistä saan huolto- ja korjausohjeet? Onko Haynesilla kirja olemassa?

Pärjääkö rättärillä talvella? Tietystikin pärjää, kun laittaa vaatetta kunnolla päälle. Mutta ihan tosissaan. Auttaako tilannetta esim. katon eristäminen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu