Sen, joka keksi neuroleptit, täytyy olla sadisti luonteeltaan. Nytkään en ole saanut nukutuksi,koska ne aiheuttavat hirvittäviä painajaisia. Syön niitä siksi,koska psykiatrit ovat jättäneet minut kamppailemaan yksin niistä irti pääsemiseksi. Teen pitkää virroitusta yksin niistä irti pääsemiseksi. Toivottavasti onnistun edes nyt. Aiemmin liian nopeat vieroitukset ovat menneet pieleen. Mutta periksi en anna. Teen kaikkeni neurolepteistä irti pääsemiseksi.
Neurolepteistä
3501"
17194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Lopetin neuroleptien syönnin muutama päivä sitten. Unettomuutta, sydänoireita ja ahdistusta, mutta niihin myrkkyihin en enää koske. Mieheni oli myös sitä mieltä, että parempi lopettaa. Ne muuttivat persoonaani ja tekivät minusta kuin sisältä kuolleen. Voihan täss mennä useampi kuukausi, että olo normalisoituu. Lääkäri varmaan sulkis mut sairaalaan ja laittais pakkohoitoon, jos tietäis. En aio kertoa. Skitsofrenian takia niitä söin, mutta tulin siihen tulokseen, että mieluummin käyn läpi mahdolliset psykoosit ja elän ja tunnen, kuin olen neuroleptizombie.
Aloittaja,kokeile saatko melatoniinista avun nukkumiseen.Saa nykyisin ilman reseptiä.Olen kuullut että monet ovat hyötyneet melatoniinista sekä bentsoista että neurolepteistä irti pääsemiseen.
Olen käyttänyt silloin tällöin Melatoniinia unettomuuteen.kyllä ne jonkun verran auttavat.
Mulle määräsi psykiatri 400 5 mg diapamia ja 400 10 mg somnoria läksiäislahjaksi kun kirjoitti hoidosta ulos muutama vuosi sitten. Nyt terveyskeskuslekuri ihmettelee miksi kinuan koko ajan lisää ja olisi mielellään lähettämässä takaisin psykiatrille. Vitun psykiatrit pitäisi viedä saunan taakse.
Neuroleptit on paras lääkeryhmä joka on koskaan keksitty.
Valitettavasti näitä uudempia ja tehokkaampia neuroleptilääkkeitä ei ole vielä saanut injektio-muodossa, mutta nyt niitä alkaa tulla markkinoille. Uusimpien tutkimusten perusteella ne nostavat selvästi adherenssia sekä komplianssia ja vähentävät sairaudentunnottomuutta.
Siitä vaan Psyk. hoit. syömään neuroleptejä. Toivottavasti nautit niistä.
Siis ymmärsinkö oikein,3501".Sanoit psykiatrille että et halua enää käyttää neuroleptiä ja he sanoivat mitä?
Sanoivat,että pitäisi syödä loppuelämän niitä.
Se on tyypillinen vastaus hoitohenkilökunnalta muualla paitsi Torniossa:
http://www.hs.fi/sunnuntai/a1355546346268
Siellä käytetään korkeintaan 35 % muun Suomen määrästä.
Vaihda ehdotettuihin melatoniiniin tai luontaistuotevalmisteisiin (esim. Tryptomax).
25 mg Levozinia takaa mulle unet öisin.
Seroguel prolong pitkävaikutteinen myös unettaa, kun illalla ottaa..
Aloittajahan nimenomaan haluaa päästä eroon neurolepteistä,älkää nyt niitä suositelko!
Kehottaisin jutteleen lääkärin kans kyl ensin, ettei mene omin päin mitään tekemään.
Ja toki ajattelen et skitsofrenia yksinkertaisesti vaatii lääkityksen -
Mistä päättelet että aloittajalla olisi skitsofrenia? Nykyään neuroleptejä saatetaan kirjoittaa suurinpiirtein kenelle vaan.Unettomuuteen,ahdistuneisuuteen.jne. Jos yöt on yhtä painajaista ja lääkkeestä tulee muutenkin huono olo niin mitä järkeä on jatkaa lääkkeen käyttöä?
Minulla ei ole skitsofreniaa. Olen ollut suurimman osan elämääni ilman neuroleptejä.Ja lääkärin kanssa on turha keskustella.Senhän takia joudun tässä yksin vieroittautumaan.
skitsofrenia on pseudosairaus, joka kuvaa tietynlaista "epänormaalia" käytöstä. Yleensä siihen liittyy sekavuus tai ylenpalttinen huoli, jonka kautta henkilö voi kuulla ääniä ja nähdä näkyjä samalla tavalla kuin henkilö, joka viettää liikaa aikaa yksinään, esimerkiksi autiolla saarella tai jossain majassa keskellä ei mitään. Jokaisesta ihmisestä saa niin sanotun skitsofrenikon esimerkiksi lukitsemalla jonnekin pimeään tilaan riittävän pitkäksi aikaa ja uhkailemalla tai muutoin traumatisoimalla tai eristämällä. Ihan jokainen meistä menee psyykkisesti sekaisin ja murtuu, kun tarpeeksi kuormittaa, jotkut toisia ennemmin. Sitten on psykiatrian tehtävä ilmoittaa, että se onkin sairaus, kun on henkisesti murtunut. Älytöntä, mutta sitä psykiatria on.