Mitähän sontaa siihen lisätään keväisin kun maku on karvas ja meinaa kuolla siihen. Kai sitä lietelantaa ja jotain mineraalia kaivoksista? Kohta on myrkkyjenkin aika. Kumma kun ihmiset syytää tukiaisia näitten levittämiseen eikä penniäkään niille viljelijöille jotka toimivat järkevästi. Tästä touhusta saa vain mahanpuruja ja taskunsa tyhjäksi. Tämä tosin on kansan tahto. Maksaa itsensä kipeäksi.Onneksi vielä kevätkiireiden jälkeen vesi on juotavaa?
Miksi tämä on ikuisuusongelma? Onko tällä joku tatkoitus?
Miksi tämä on ikuisuusongelma? Onko tällä joku tatkoitus?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Raakavedessä on kuolleita rottia ja hiiriä.
Keväisin veden makuun ja laatuun vaikuttavat talvella raakaveteen kuolleet rotat ja hiiret.
Vesilaitoksella on sihdit joissa kuolleet elukat poistetaan putkistoon johdettavasta juomavedestä. Päivittäin kuolleita elukoita vesilaitoksen sihdeistä poistetaan sankku kaupalla.
Tietenkään julkisuuteen ei kerrota millaisesta raakavedestä juomavesi on puhdistettu.
Itse juon vain keitettyä vettä.
Keitettyä itsekin juon ja maku on surkea.
Missä päin olet makuvirheen havainnut? Tuupovaaran kaupunginosassa?
Kannattaisi ehkä olla yhteydessä vesilaitokseen, jos haluat asiaan mahdollisesti jonkun korjauksen. Maatalouspolitiikan arvostelu on aika hidas tapa muuttaa veden makua.
Nopein tapa on häippästä. Mikään asia ei täällä etene järkevästi. Politrukit ja yrittäjät sotkeneet kaiken. Sen tiedän että lietelanta on todennäköinen syy ja sen tukeminen verorahoilla on maataloupolitiikkaa.
mielenyerveysongelmainen sitä Lidlin maitoa ja pidä turpas kiinni!
Vesiongelma ratkea, muutetaan pois tylsästä Joensuusta.
Hyi, juomme rottien raatoja sisältävää vettä.
Vesi on siinä mielessä jänskä juttu, että se kiertää ja kiertää.
..kiertää ja kiertää..
Tänään hienossa pantillisiessa vesipullossa, huomenna vessanpöntössä, ylihuomenna puhdistamolla ja sitä seuraavana päivänä jonkun onnettoman hanassa..
Se muuten se vesi kiertää hämmästyttävän hitaasti sen kierron paskapöntöstä paskapönttöön.Piruillessani en sitä kerro.Jääpä vähän opiskeltavaa,tai sitten ei...
joensuun veden työntekijät laiskoja loisia eivät pärjää oikealla putki firmassa.eivät yleensä tee mitään istuvat työ aikana kahvilla tulevat "töihin milloin sattuvat" yksityistää koko laitos tuli asiakkaille halvemmaksi.
Kahvitauolla ja vapaa-ajalla mietitään miten työt tehdään ja sitten käydään tekemässä ne työt kerralla kunnolla ja oikein. Yksityisten putkifirmojen häslärit näyttävät muka tekevänsä jotain, mutta käytännössä hutiloidaan, jotta päästään kohta rahastamaan samaa asiakasta uudelleen korjaustoimenpiteillä. Valtion ja kunnan hommissa pystyy keskittymään olennaiseen, eli laadukkaaseen lopputulokseen.
Joko on selvinnyt mistä bensa on päässyt joensuun juomaveteen, kovin on hiljaista ollut asian tiedottamisen ja selvittämisen suhteen
ei kaupungin viemärin rassaajat pysty putkitöitä tekemään esim.lämmönjako huone ym.pellejä, suojatyöläisiä.