Tällä palstalla tiedä Ilmalämpöpumpuista mitään esim. mitä freonin laitto maksaa ja kannattaako sitä yleensä vanhaan laitteeseen uusia ???
Olen seurannut vain tuota.nimimerkki(Jussi) Kirjoitusta kun itsellä sama ongelma, että freoni on ilmeisesti loppunut ja en tiedä kannattaako sitä enään vanhaan vehkeeseen uusia. Muuten laite ihan OK.
Olen seurannut vain tuota.nimimerkki(Jussi) Kirjoitusta kun itsellä sama ongelma, että freoni on ilmeisesti loppunut ja en tiedä kannattaako sitä enään vanhaan vehkeeseen uusia. Muuten laite ihan OK.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jos ei osaa soittaa kylmäalan liikkeeseen, josta saa samalla kertaa todellisen hinnan.
Jos freoni on loppunut, ja sitä lisätään, samalla ehkä tarkistetaan laitteiston tiiviys ja uusitaan suodatin tai kuivaaja tms. Kylmäliike kyllä tietää, mitä pitää tehdä ja kannattaako. Jos joudutaan tyhjäämään, tulee kaksi käyntiä.
Auton jäähdytyslaitteen täyttö on maksanut 100-150 euroa. Tässä tulee matkat ja kamat päälle jos tulee ja menee enemmän freonia, voi siis varautua 200-500 euron laskuun.
Varmaan kannattaa huolto tehdä, niinkuin huolto yleensäkin kannattaa tehdä. Auton huolto maksaa 300-800 euroa jos vaikka jakopään hihnaa vaihdetaan, mutta sitä ei edes kyseenalaisteta vanhoissakaan autoissa.
Joten kännykkä kouraan ...
Huutaa, olen kysellyt parilta firmalta kyseistä freonin täyttöä niin eivät, OLE OSANNETTEET SANOA HINTAA, Anteeksi nyt vain kun erehdyin täältä kyselemään, minkähän takia täällä sitten ihmiset kyselevät kaiken maailman asioita eivätkä osaa käyttää SITÄ KÄNNYKKÄÄ??????????
käyttö kylmäaineena on ollut kiellettyä jo pitkään.
kyllä sattuu toimimaan just nimenomaan Freonilla, miksi se muka olis kiellettyä jos laite toimii just sen varassa, ei kai kyseisiä laitteita edes enään myytäis jos se olis kiellettyä. Järki käteen, aktivisti.
Rr12 on kielletyllä listalla. Periaatteessa sitä ei saa mistään. Konversio-aineita löytyy.
Asiallinen ilmastointipaja tietää sen.
Ilmastointiainetta ei lisätä vaan systeemi
imetään vaakkumilla tyhjäksi ja tehdään
uusi täyttö uudella kylmäaineella
voiteluaineen lisäys.
Jos putkesi on tyhjät ja kompura ei käynnisty alipaineisena, niin siihen on joku syy: vuoto.
Vuotoa voi olla putkiston o-rengas tiivisteissä, kompuran akselin tiivisteessä.
O-rengas-tiivisteitä saa esim Tiivistekeskuksesta
HKI kehä III, Vanhaa mukaan ja osta semmosta
joka kestää kylmäaineita.
Akselitiivisteen vaihto onkin jo hankalampaa.
Opetuksena, että kompuroita pitäisi käyttää
riittävän usein ettei tiivisteet kuivu.
Milläs teet sen talvella ?
Eli ulos asennetut ilmalämpöpumput ei taida
olla suomen oloissa pitkäikäisiä ?
tai sitten sun pumpussa vaan huonossa
kunnossa olevat tiivisteet.