Heips. Sain lopultakin kerrostalokämppäni myytyä Halisista. Ostaja oli Turun kaupunki, joka aikoo käsittääkseni majoittaa sinne sosiaalitoimen asiakkaitaan. Ei liene vaikea arvata keitä. Mutta ei haittaa enää minkään vertaa!. Minun puolestani muuttukoon koko kortteli pikku mogadishuksi, niin ei haittaa enää, kun rahat on tilillä ja tavarat väliaikaisesti kaverin luona Paimiossa.
Olin viimeinen valkonaamainen omistusasuja tuossa talossa ja nyt haluan asunnon jostakin, jossa kohtaan otsikossa mainittua ilmiötä mahdollisimman vähän.
Haluaisin muuttaa Kaariinaan, Naantaliin tai Liettoon. Ko.kunnat ovat torjuneet rikastumisyritykset jo monien vuosien ajan ja siksi ne ovatkin suosittuja työssäkäyvien omakotitaloasujien ja lapsiperheiden keskuudessa.
Mutta, kun duunipaikka on Turussa ja en omista henkilöautoa enkä edes ajokorttia, niin bussiyhteyksien varrelta olisi kämppä löydyttävä.
Mikä Turun kaupunginosa on vähiten monikultuurinen?
Olin viimeinen valkonaamainen omistusasuja tuossa talossa ja nyt haluan asunnon jostakin, jossa kohtaan otsikossa mainittua ilmiötä mahdollisimman vähän.
Haluaisin muuttaa Kaariinaan, Naantaliin tai Liettoon. Ko.kunnat ovat torjuneet rikastumisyritykset jo monien vuosien ajan ja siksi ne ovatkin suosittuja työssäkäyvien omakotitaloasujien ja lapsiperheiden keskuudessa.
Mutta, kun duunipaikka on Turussa ja en omista henkilöautoa enkä edes ajokorttia, niin bussiyhteyksien varrelta olisi kämppä löydyttävä.
Mikä Turun kaupunginosa on vähiten monikultuurinen?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mitä suomalaisempi alue, sen hintavampaa. Monikultuurisuus on rikkaus vain utopioissa. Halvimmat kämpät ovat juuri mamualueilla, kun ei siellä maksukykyiset viihdy. Jostain syystä.
En osaa sanoa muuta kuin, että sellainen alue, jossa ei ole kaupungin vuokrakämppiä lähimaillakaan, on yleensä vähän monikultuurinen ja sitä mukaa rauhallinen. Ei myöskän kotimaisia juopponarkkareita.
Omakotitaloalueet ovat kauttaaltaan suomalaisia alueita. Ja ne muutamat harvat mamu-omakotiasujat ovat yleensä ei-muslimeita tai sitten erittäin hyvin kotoutuneita ja maallistuneita musuja. Ja niistä ei ole harmia.
Muuta Naantaliin, Kaariinaan tai lietoon. Jo se kertoo paljon, että Naantalin keskustasta et löydä ainoatakaan ählämi-pizzeriaa.
Muuta pakistaniin:
Paikallisen ihmisoikeusjärjestön mukaan Pakistanissa kuoli viime vuonna 869 naista kunniamurhien seurauksena.
IL-STT-AFP
Kaarinaan, Naantaliin ja Lietoon on ihan hyvät bussiyhteydet ainakin päivätyöläiselle.
Itsekin olen ajatellut, että jos jään työttömäksi tai joudun jäämään työkyvyttömyyseläkkeelle, muutan jollekin pikkupaikkakunnalle, jossa ei ole maahanmuuttajista kuultukaan. En uskalla enää ollenkaan liikkua ilta-aikaan yksin Turussa. Ja vaikkei haitallinen tapa olekaan, minua meluherkkänä korpeaa tarpeeksi jo se muualta tulleiden tapa keskustella jatkuvasti kadun yhdeltä puolelta toiselle ja bussissa viiden penkin päähän kaverille huutaminen. Ahdistun sellaisesta möykkäämisestä ja jossain takahikiällä voisi olla rauhallisempi meno.
Rasistit on idiootteja.
Somalien maahantuonti 1990-luvun alkupuolelta asti on ollut yksi pahimmista virheistä kautta aikain Suomen historiassa. Vielä tehdään aiheesta väitöskirjoja.
Olin viimeinen valkonaamainen omistusasuja tuossa talossa
Kuka ne asunnot nyt omistaa?
Eivät ilmeisesti ainakaan asukkaat.
Tyttöjen nimissä Fatima on yleistymässä, ja se on ollut vuosina 2010-2014 syntyneillä yleisempi kuin esimerkiksi Tiina. Kuvituskuva. (COLOURBOX.COM)
Yleisimmin Suomessa asuvan vieraskielisen lapsen nimi on Daniel tai Sofia. Nämä nimet suomenkielistenkin kansalaisten suosiossa.
Myös islamilaisen nimiperinne tekee nousua Suomen väestörekisterissä. Esimerkiksi Mohammed ja sen eri johdannaiset olivat viime vuonna jo 122. suosituin pojan nimi. Sen taakse jäävät muun muassa Matti, Jari, Janne, Jukka ja Jouni.
Tyttöjen nimissä Fatima on yleistymässä, ja se on ollut vuosina 2010-2014 syntyneillä yleisempi kuin esimerkiksi Tiina.
Kotimaisten kielten tutkimuskeskuksen erikoistutkija Sirkka Paikkala sanoo lehden haastattelussa, että neljä vuotta sitten Suomen väestötietojärjestelmä tunsi 131 000 elossa oleville eri nimeä. Hän korostaa, ettei suomalaisväestön nimikirjon laajeneminen ja kansainvälistyminen ole uusi ilmiö.
- Ehkä eniten kiinnitetään huomiota islaminuskon mukanaan tuomiin nimiin, mutta jo Krimin sodan aikoihin supisuomalaiset antoivat lapsilleen esimerkiksi nimiä Omar ja Fatima.
Lähde: Savon Sanomat
Ketä kiinnostaa??
Torstaina 22. toukokuuta Facebook-sivusto FEMEN Internationalin seinälle ilmestyi teksti, jossa ranskalaisnaisia pyydetään aloittamaan ”seksimaraton” ei-ranskalaisten maahanmuuttajien kanssa. Tekstin oheen oli liitetty kuva alastomasta naisesta, jonka rinnassa lukee ”Ulkomaalaiset nussivat paremmin”.
Teksti oli vastine sille, että Kansallinen rintama -puolueen puheenjohtaja Marine Le Pen suositteli ranskalaisia tekemään enemmän ranskalaisia lapsia.
Alla feministien teksti kokonaisuudessaan suomeksi:
Marine Le Pen pyysi Ranskan kansaa ”tekemään ranskalaisia lapsia” vastauksena ”huomattavalle maahanmuutolle”. Huomio! Fasistinen epidemia muuttuu sukupuolitaudiksi ja koettaa saastuttaa vaginamme. Lääkkeenä FEMENIN sextremistit kutsuvat ranskalaisia naisia suutelemaan, imemään, tulemaan nuolluiksi, run**aamaan, tunkemaan sormia, pumppaamaan sekä nu**imaan niin monen maahanmuuttajan kanssa kuin kykenevät ennen eurovaaleja. Luotamme siihen, että sinulla on mahdollisimman monta värikästä pullaa uunissasi! FEMEN antaa lähtölaukauksen kansainväliselle seksimaratonille! Kosmopoliittinen Ranska tulee voittamaan Kansallisen rintaman mafian! ULKOMAALAISET NU**IVAT PAREMMIN!"
No sehän onkin ainoa asia mikä naisia ja mamuja kiinnostaa.
Aloittajalle, että kannattaa harkita Kaarinassa kaikkia muita asuinalueita kuin Hovirintaa. Kävelin jumankauta kerran Hovirinnan kerrostalokorttelin läpi ja sain niskaani ryöpyn kuulapyssyistä. Ampujina ulkomaalaiset aikuiset miehet. Kysyn kaikilta suomalaisilta lukijoilta: ampuisitko oikean aseen näköisellä vehkeellä naista kerrostalon ylimmästä kerroksesta? Sattui saamaristi.