Olisi hyvä asia jos joku ELÄVÄSSÄ uskossa oleva opettaisi seuraavista aiheista
- kirjanoppinut (hyvät ja huonot asiat ko. aiheesta)
- ulkokultainen
- kieltäytyminen sairasten puolesta rukoilemisesta
Yksin Raamatulla periaatteella!
Jumalan Rauhaa erityisesti Sinulle.
Halutaan Raamatusta vahvempaa ruokaa
8
89
Vastaukset
- taas se nähtiin
Adventistit kehuvat ylen viisaat pastorit etunenässä olevansa raamatullisin seurakunta.
Ketjun aloittajan harras pyyntö heti aloitusotsikossa:
//Halutaan Raamatusta vahvempaa ruokaa //
Näin toivottavasti on! Että tarvitsemme oikein kunnolla kovan lain kuritusta ja niin sitten armo kelpaa ihan tosissaan, eikä vain kermana elämänihanuuden päälle lisäbonuksena.
Ei meidän tarvitse syvemälle syntiin menn ärypemään, "että armo suureksi", vaan on niin, että herkiksi meitin pittääpi tulla.
Jeesus opettaa, että jo väärän sanan väärässä paikassa pitäisi saada meidät tuntemaan itsemme hellvetin omiksi. Raamattu opettaa vähättelemään toisten pahuutta ja suurentelemaan omaamme. Paavali "kehui" olevansa syntisistä suurin.
Room. 5:20
Mutta laki tuli väliin, että rikkomus suureksi tulisi; mutta missä synti on suureksi tullut, siinä armo on tullut ylenpalttiseksi,
Room. 6:1
Mitä siis sanomme? Onko meidän pysyttävä synnissä, että armo suureksi tulisi?
2 Pois se! ...
antti- harhapoluilla olet
Et taida olla elävässä uskossa kun väistelet aloituksen aiheita; kirjanoppinut, ulkokultainen ja kieltäytyminen rukoilemisesta.
Näistä aiheista vahvempaa ruokaa joka taitaa olla kauhistus kiemurtelevalle Antille. - Selvähän tää on
harhapoluilla olet kirjoitti:
Et taida olla elävässä uskossa kun väistelet aloituksen aiheita; kirjanoppinut, ulkokultainen ja kieltäytyminen rukoilemisesta.
Näistä aiheista vahvempaa ruokaa joka taitaa olla kauhistus kiemurtelevalle Antille.Antti on tosiaan kiemurteleva kaveri - puhuu asian vierestä koska ei halua asiasta puhua.
- rahikka
Ellen haluaa vahvempaa ruokaa...
- parane pian
Ystävällinen pyyntö:
" Pitkä odotus tekee sydämen sairaaksi,
mutta täyttynyt halu on elämän puu" Snl 13: 12
Ajattelin siis täyttää pyyntöäsi, koska olit odotellut jo pitkään. Aloitan sairastumisestasi?
" Löivät minua, mutta ei koskenut minuun; pieksivät minua, mutta en tiennyt mitään
Milloinkahan herännen.? Tahdonpa taas hakea tätä samaa Snl 23: 35
Onkohan tällaisesta sairaudesta kyse? Jotenkin tuntuu että tekee mieli
kieltäytyä sairautesi puolesta rukoileminen.
" Mihin pitäisi teitä vielä lyödä, kun yhä jatkatte luopumistanne?
Koko pää on kipeä, koko sydän sairas.
Kantapäästä kiireeseen ( päähän) asti ei ole tervettä paikkaa, ainoastaan haavoja, mustelmia ja vereksiä lyömiä, joita ei ole puserrettu, ei sidottu
eikä öljyllä pehmitetty" Jes 1: 5, 6
Nyt on aloitettu Raamatullinen opetus, miksi moni kieltäytyy rukoilemasta sairasten puolesta,... Eiköhän nuo huumeet, johda samaan kuin viina ja kaljakin terv- benedi- tuttu juttu ism
Advent--ismi harrastuksena sopii sinulle.
- 23..
tuttu juttu ism kirjoitti:
Advent--ismi harrastuksena sopii sinulle.
ei kun sinä se vasta oletkin oikea sehlittähjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311374
- 103889
- 75713
- 51605
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15533ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40484Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..35432- 26399
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175394