Maalaisjärki hukassa?

HTapio

Lapissa on jo tappomeininki, serkkupoika asustelee pienessä kylässä napapiirin pohjoispuolella. Hän kertoi tuossa kuukausi sitten, että ei saa enää edes omakotitalon rakennuslupaa omalle maalleen, se kun on laitettu natura-verkostoon. Eli asut vanhassa mörskässä niin kauan kuin lämpöä riittää, sitten on muutettava muualle. Kunnan rakennuslautakunta ei antanut rakennuslupaa, ko. alueet kun on vastoin paikallisten tahtoa on liitetty Naturaan, tuohon eteläsuomalaisten lomareservaatti-suunnitelmaan.

Eli kyllä sieltä väki pois ajetaan, pikkuhiljaa tappamalla. Omasta metsästä ei kuulemma saa enää polttopuita ottaa, se kun on "naturaa". Millä talot lämmität, tilaat joltain eteläsuomalaiselta klapifirmalta puut...

Hurraa vihreä ajattelu, nyt on kuulemma herrat ampuneet hirvetkin loppuun, ei ole työttömälle enää edes ruokaa metsässä, sossusta on haettava rahaa, jotta ruokaa saa. Sossukin on muuttanut kirkonkylän keskustaan, sinne on matkaa lähes yhtä paljon kuin Helsingistä Hämeenlinnaan.

Kehitystä, saavat etelän herrat hiihtolomallaan ryypätä lapin hangilla ja aktiivisemmat vaeltaa autiossa maisemassa...

1

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jesse Jeesiö

      Nyt HTapio asetat eteläsuomalaiset ja lapin paikallisväestön vastakkain, ja vielä sekoitat Naturan asioihin jotka Sinulle näyttää olevan tuntematon.
      Lapin väestön elinolosuhteet ovat parantuneet ja pysyneet elinkelpoisena, juuri ulkopuolisten hyväksymisestä. Natura on pelastus koko lapinväestölle, lapin ainutlaatuinen luonto saa osaltaan turvaa monimuotoisuudessa säilymisestä. Olen huomannut että lapin paikallisväestö on tyytymätön olosuhteisiinsa, markkinatalouden alttari on tuhonnut lappilaisuuden ja vilpittömän vieraanvaraisuuden. Olen huomannut että ulkopuoliset tahot arvostavat lappilaisuutta ja sen monimuotoista luontoa, ja lisäksi vaalivat lapin kulttuuria sen alkuperäisessä muodossa. Paikallisväestö on markkinatalouden voimien edessä tyytymätön, hamuttu hyvyys onkin paikallisväestön ainut uhkaava vihollinen ja tuhoava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4592
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3403
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      41
      1438
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1353
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1206
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      998
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe